Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Becuri auto

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, vreau sa imi schimb becuri de la masina, avand h7 nu ma intereseasa xenon, ci niste becuri bune
M-am gandit la PHILIPS DIAMOND VISION, sunt albe albe, imitand xenon-ul foarte bine.
Exista ceva becuri mai bune ca acestea?

Attached Files

  • Attached File  H7.JPG   41.7K   39 downloads


#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
De bune, sunt bune. Adica se cunoaste diferenta fata de halogenele normale, doar ca nu rezista. La mine se ard cam dupa 6 luni in conditiile in care becurile originale (tot Philips) au rezistat 4 ani si inca le am de rezerva.

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
platesti de 3 ori pretul ca tina de 2 ori mai putin, excelent

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Exista si variante mai ieftine
Ideea e ca becurile originale par lumari in comparatie cu astea.

#5
danutzug

danutzug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.01.2007
Pana nu incearca nu are de unde sa stie. Altii au trecut deja prin asta.

#6
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Acum am BLUE VISION la 4,5 stele care sunt alb-galbui, dar vreau ceva alb-alb care imita xenonul

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Xeonul e albastrui. Nu prea ai cum sa-l imiti cu adevarat. Orice halogen va merge la 3300-3500K.

#8
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r9nBKDDAzsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Becuri pt cocalari.
Din toata gama H7 de la Philips ofera cea mai proasta vizibilitate, cum era de asteptat de altfel din moment ce au un filtru de culoare aplicat peste bec care mai opreste din lumina. Nu vreau sa ma gandesc pe ploaie cat de mirifice sunt.
Pana si Longlife Ecovision au semnificativ mai multi lumeni, 1500 fata de 935 cat au "csenoanele" astea.

http://www.philips.c.../specifications
http://www.philips.c.../specifications

http://www.philips.c...category.p-grid

 andreic, on 30 octombrie 2014 - 22:02, said:

Xeonul e albastrui. Nu prea ai cum sa-l imiti cu adevarat. Orice halogen va merge la 3300-3500K.
Ba da. Filtrezi partea calda a spectrului, ocazie cu care albastresti lumina dar pierzi din flux.

-----------------------------------
Macar becuri gen Xtreme vision, desi au tot 1500 de lumeni ca si cele Eco au filamentul mai "strans", lumina fiind mai bine focalizata. Probabil si astea albastre il au la fel dar fluxul e prea mic pt a compesa vreodata cu un filament mic care poate fi focalizat mai bine fiind mai apropiat de o sursa punctiforma.

O parte buna au si astea. Arata a xenon fara a deranja (dar si fara a lumina). In oras cred ca sunt ok.

Edited by undercoverbrother, 30 October 2014 - 22:26.


#10
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
iti recomand calduros : bosch h7 plus 90 . am dat o tona de bani pe osram-uri si Philips-uri
prin comparative bosch-urile mi se par net superioare.
Si tin si mai mult .au dreptate cei de mai sus : 70% se plateste reclama

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 undercoverbrother, on 30 octombrie 2014 - 22:27, said:

Ba da. Filtrezi partea calda a spectrului, ocazie cu care albastresti lumina dar pierzi din flux.
Asa da insa nu mai e eficient.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sa stii ca ca si eu sunt multumit de Bosch. Le-am luat la pret de becuri chinezesti si tin f bine iar lumina e ok. Parca am dat vreo 15 lei pe bucata. Un model banal, cred ca astea
http://www.shopmania...-bosch-77134337

Cel mai dezamagit am fost de Osram. Scumpe si proaste.

 andreic, on 30 octombrie 2014 - 22:29, said:

Asa da insa nu mai e eficient.
Pai de ce crezi ca un bec "chior" eco are 1500 de lumeni iar astea au doar 935?

Edited by undercoverbrother, 30 October 2014 - 22:37.


#13
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Test becuri H7 si H4 facut de Auto Moto si Sport. Pe scurt cele mai bune sunt Philips Xtreme Vision, Osram NightBreaker si GE +120% si Bosch +90%. Ca sa vedeti testul am pus pozele pe Dropbox

Link: https://www.dropbox....MWwXLELLPa?dl=0

Edited by Alex-AR, 30 October 2014 - 23:42.


#14
g0guletu

g0guletu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.06.2011
Eu am pe masina osram nightbraker ultimate pe faza scurta(h7) si philips xtream vision pe faza lunga(h7).ambele seturi de becuri le-am cumparat anul trecut,iar de atunci am facut aproximativ 25000 km cu ele.noaptea am vizibilitate foarte buna,atat pe faza scurta,cat si lunga.la cat au costat,probabil as fi putut cumpara xenoane,dar am ramas placut surprins de aceste becuri si in plus nu vreau nici sa orbesc pe ceilalti,deoarece nu/am lupe la faruri.orice ai alege,fa si un reglaj lafaruri

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

 Alex-AR, on 30 octombrie 2014 - 23:41, said:

Test becuri H7 si H4 facut de Auto Moto si Sport. Pe scurt cele mai bune sunt Philips Xtreme Vision, Osram NightBreaker si GE +120% si Bosch +90%. Ca sa vedeti testul am pus pozele pe Dropbox

Link: https://www.dropbox....MWwXLELLPa?dl=0

Sunt OK toate cele de mai sus (am testat 3 dintre ele). Insa durata de viata este mica, iar pretul demential (ultimul set de Xtreme Vision a fost undeva la 180 RON).

Nu as lua Diamond-urile, nu ma "inspira". Acum am pe Mk1 (cred) Philips NightVision plus parca, au rezistat destul de mult, si sunt si ok la lumina.

Fereste-te de dumele de 12-15 lei din benzinarii, nu sunt nici macar ce sustin ca sunt.

#16
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Pai și în test scriu ca durata de viață e mica la cele din top 3. Acuma din baza testului fiecare decide ce ii se potrivește mai bine.

#17
Bijaz

Bijaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,701
  • Înscris: 24.02.2010
Becuri philips xtreme vision h4 am luat eu de la emag cu 70 de lei perechea. O sa va zic cat tin, dar intr-un fel e normal sa tina mai putin un bec tunat decat unul normal, banal, e si o vorba "The light that burns twice as bright burns half as long".

Lumina e semnificativ mai puternica la xtreme vision decat la Bosch clasice, ce aveam inainte si care costau 14 lei bucata sau ceva. Acum depinde si de cat o sa tina, daca tin macar un an jumate e ok.

Au si Bosch niste becuri Silver Xenon, la 99 de lei perechea. http://www.emag.ro/s...7/pd/DT6TZBBBM/

Edited by Bijaz, 30 November 2014 - 03:28.


#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Lumina e la fel de puternica ca si la un bec banal doar ca filamentul are spirele mai apropiate, rezultand o sursa de lumina mai mica deci focalizata mai bine de far. Becurile scoase din far, asta si unul ieftin, vor lumina la fel.

Becurile colorate, gen cele care imita xenonul, dau lumina mai putina. Cauta in specificati valoarea fluxului (lumeni).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate