Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cont curent incasare salariu Raiffeisen vs Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
Buna seara,

as dori sa imi trec contul curent de incasare a salariului la Banca Transilvania. Momentan am contul la Raiffeissen, dar sunt nemultumit de costurile pe care le presupune acesta.Poate m-am trezit mai tarziu, dar sper sa fac o alegere mai inteleapta sau macar mai buna. dupa cum apare si pe site-ul conso.ro http://www.conso.ro/.../pagina/1  la comparatia de conturi curente, Banca Transilvania sta cel mai bine cu 12 lei costuri anuale ceea ce presupune internet banking-ul (1 leu/luna). am si la Raiffeissen internet banking, dar costurile lunare presupun 6.9 lei administrare cont curent + 4.42 asigurare ,plus retrageri numerar...etc ceea ce inseamna minim 12 lei / luna...o mica mare diferenta...De aceea, sunt interesat sa aflu pareri ale celor care incaseaza salariul la aceste 2 banci pareri pro si contra.

Voi incepe eu: la Raiffeissen imi place ca sunt mai multe bancomate in oraselul meu, si e acceptat cardul la cumparaturi fara probleme.Imi mai place internet banking-ul, afisare in timp real a tranzactiilor, securitate, transfer rapid intre conturi.

contra: nu imi plac comisioanele acestea maricele, diferenta care nu cred ca se justifica fata de Transilvania, comision lunar administrare cont suplimentar 4 lei/luna...de exemplu eu am alte doua conturi deschise prin internet banking, unul pentru urgente, sa fie acolo si altul pt vacante, pt a separa banii "in plic" cat mai bine...si nu imi place ca mai platesc alti 8 lei lunar pt aceste doua conturi...nu vreau o dobanda, doar sa ii am acolo, fara sa ies in pierdere...nu e o suma mare, dar calculat pe an, toate aceste "taxe" se aduna, si prefer sa fac eu ceva cu banii aia decat sa ii dau asa pe degeaba...

m-ar interesa si pareri contra legate de contul curent al Bancii Transilvania, ce poti/ce nu poti face, etc...

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Angajatorul nu are contract cu o banca, care sa suporte taxele de incasare a salarilor?
Problema e ca daca nu are angajatorul conventie de plata cu BT, va trebui sa platesti comision de incasare a banilor.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Votez BT.
Contra nu am nimic de zis, si eu am unul dintre conturi la  BT ( pe langa Romaneasca si ING)

Ca fapt divers, eu am avut un cont la Raiffeisen si l-am inchis acum vreo 2-3 luni.

#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010
BT, fara discutie.

#5
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
pro Transilvania - comisioane mici

contra - de fiecare daca cand scot bani de la bancomat primesc super multe bancnote de 50 de lei / 10 lei, la alte banci am vazut ca poti sa alegi daca sa-ti dea bancnote mari sau mici sau echilibrat

#6
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 easy90rider, on 30 octombrie 2014 - 21:17, said:

Angajatorul nu are contract cu o banca, care sa suporte taxele de incasare a salarilor?
Problema e ca daca nu are angajatorul conventie de plata cu BT, va trebui sa platesti comision de incasare a banilor.

Angajatorul are contract cu Raiffeissen...dar desi sunte multi angajati, vad ca toate aceste comisioane, sunt ...ca pe site, sa zic asa...voi intreba saptamana viitoare cand revin din concediu, daca e ceva semnat si cu Transilvania, si daca as sti ca alte comisioane nu sunt, as trece fara sa stau pe ganduri.

#7
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

 costyn26, on 30 octombrie 2014 - 21:21, said:


Angajatorul are contract cu Raiffeissen...dar desi sunte multi angajati, vad ca toate aceste comisioane, sunt ...ca pe site, sa zic asa...voi intreba saptamana viitoare cand revin din concediu, daca e ceva semnat si cu Transilvania, si daca as sti ca alte comisioane nu sunt, as trece fara sa stau pe ganduri.

Lucrezi in MAI?

#8
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 Mar-zZz, on 30 octombrie 2014 - 21:19, said:

pro Transilvania - comisioane mici

contra - de fiecare daca cand scot bani de la bancomat primesc super multe bancnote de 50 de lei / 10 lei, la alte banci am vazut ca poti sa alegi daca sa-ti dea bancnote mari sau mici sau echilibrat

La Raiffeissen scot numai 100 sau 50...si de multe ori nu gasesc sa schimb la chioscul magazinului de la serviciu..;.

 easy90rider, on 30 octombrie 2014 - 21:17, said:

Problema e ca daca nu are angajatorul conventie de plata cu BT, va trebui sa platesti comision de incasare a banilor.

Cat ar insemna acest comision? in procente sau o suma fixa? adica e ca si cum platesc comision sa imi pun bani pe card?

 rhdghdhs, on 30 octombrie 2014 - 21:23, said:

Lucrezi in MAI?

Nu, nici pe departe...e firma privata, dar cu multi angajati

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Comisioane interbancare, la alea se refera.

#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
La BT e mai aglomerat, daca ai treaba in banca. Si la bancomate e mai aglomerat.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 -Diana-, on 30 octombrie 2014 - 21:28, said:

Comisioane interbancare, la alea se refera.

Exact!

Quote

TRANSFERURI
LEI
Plãøi æi încasãri interbancare, inclusiv comision de procesare la plata pentru
instrument de debit refuzat (comision BNR inclus)
pânã la 50 Lei 2,70
50,01 - 1.000 Lei 4,20
1000,01 - 49.999,99 6,00
≥50.000 Lei 18,00

Edited by easy90rider, 30 October 2014 - 21:48.


#12
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 Byblos4, on 30 octombrie 2014 - 21:45, said:

La BT e mai aglomerat, daca ai treaba in banca. Si la bancomate e mai aglomerat.

Da, dar sunt din 5 in 5 m.
Gasesti bancomate peste tot.
Eu nu imi amintesc sa fi stat la cozi mai mari de 3 persoane.

Edited by -Diana-, 30 October 2014 - 21:51.


#13
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Asigurare?

ce asigurare platesti la Raiffeisen de 4,5 lei pe luna?

vreo vrajeala sa-ti umfle costurile?

 -Diana-, on 30 octombrie 2014 - 21:50, said:


Da, dar sunt din 5 in 5 m.
Gasesti bancomate peste tot.
Eu nu imi amintesc cozi mai mari de 3 persoane vreodata.

depinde, daca prinzi zilele de pensii si ajutoare sociale, aleluia :priest:

#14
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Uita-te si la Intesa

#15
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 -Diana-, on 30 octombrie 2014 - 21:50, said:

Da, dar sunt din 5 in 5 m.
Gasesti bancomate peste tot.
Eu nu imi amintesc sa fi stat la cozi mai mari de 3 persoane.

In oraselul meu e doar un bancomat, dar nu am vazut cozi vreodata..oricum nu scot de multe ori bani, in general platesc online sau cu cardul, si scot doar cand am nevoie de numerar

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Exagerezi, Byblos!
Sunt client BT cred ca 8 ani sau mai mult...n-am stat la coada dupa pensionari, niciodata.

Edited by -Diana-, 30 October 2014 - 21:54.


#17
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007

 Byblos4, on 30 octombrie 2014 - 21:51, said:

Asigurare?

ce asigurare platesti la Raiffeisen de 4,5 lei pe luna?

vreo vrajeala sa-ti umfle costurile?



depinde, daca prinzi zilele de pensii si ajutoare sociale, aleluia Posted Image

asigurare in caz de accident cica..desi nu lucrez in mediu sa zicem periculos...poate doar daca ar fi calamitati naturale...la inceput opreau la cateva luni, acum verific situatia contului online si vad ca apare in fiecare luna....ceea ce mi se pare nu stiu cum..ca doar nu au crescut riscurile peste masura...mi-e lehamite sa ma "cert" cu ei, ca tot ei au dreptate, prefer sa simplific lucrurile cat mai mult, decat sa stau cu cineva care nu imi place, mai bine caut...altceva

#18
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

 -Diana-, on 30 octombrie 2014 - 21:54, said:

Exagerezi, Byblos!
Sunt client BT cred ca 8 ani sau mai mult...n-am stat la coada dupa pensionari, niciodata.

calma

daca n-ai stat tu, nu inseamna ca n-au stat nici altii

si eu am cont de multi ani si am vazut cozi uriase la BT

bine, eu stau intr-un oras din Ardeal si aici BT are mai mult de jumatate din piata la persoane fizice, cred

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate