Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Pot construi pe acest teren? (obtin AC?)

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Se da urmatorul teren de 174 mp din poza atasata. Se vede ca acesta are o latime de aprox. 8 m, dar are un drum de servitute de 3 m pentru locuinta din spate, deci raman 5 efectiv pentru constructie. In fapt chiar exista o casa demolabila pe teren, se vede conturul pe schita.  Se poate considera ca sunt 2 case in aceeasi curte.


Intrebarea e daca se poate construi pe acest teren, fiindca in functie de acest lucru terenul are sau nu valoare.

Merci anticipat.

Attached Files



#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
E bine daca exista o casa, chiar si demolabila, poti construi ceva nou ca si extindere a locuintei vechi. Dar, chiar 5m???? Ar arata aiurea o casa de 5m latime.

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014

View Postdraculescu, on 30 octombrie 2014 - 17:50, said:

E bine daca exista o casa, chiar si demolabila, poti construi ceva nou ca si extindere a locuintei vechi. Dar, chiar 5m???? Ar arata aiurea o casa de 5m latime.
Si peretii.. Am vazut si asa case, lungi.. dar nu arata bine.

#4
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007

View Postdraculescu, on 30 octombrie 2014 - 17:50, said:

E bine daca exista o casa, chiar si demolabila, poti construi ceva nou ca si extindere a locuintei vechi. Dar, chiar 5m???? Ar arata aiurea o casa de 5m latime.

5m :)

#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Ca sa faci ceva cu acel teren, trebuie sa ceri autorizatie de consolidare  si extindere constructie existenta, daca ceri autorizatie de demolare, dupa care o sa ceri una de construire, o sa-ti spuna sa te retragi 3 m de la  drum de servituta, 3 m de la vecin, 3 m pe toate laturile, nu ai sa mai construiesti acolo decat un garaj, deci discuta cu un arhitect si spunei ce vrei sa faci, iti face planul dupa casa veche si te extinzi. Bineinteles ca tu nu pastrezi casa veche, dupa ce obii autorizatia de consolidare si extindere daramicasa veche, vezi doamne a cazut in urma consolidari si iti faci o casa noua si extinsa,. Bafta

Edited by romulus69ro, 30 October 2014 - 18:08.


#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
5 m ? Ai nevoie si de "trotuar" , holuri si aici mai intra si grosimea peretilor ! Greu sa iasa ceva bun !

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
5 m e lungimea unei masini break. Ce intrebare e asta? Posted Image  Poti face un garaj sau un spatiu de depozitare, nimic altceva. Singura metoda e sa mai cumperi teren de la vecinu.

Edited by Blue_Ivy, 30 October 2014 - 19:06.


#8
owydyu

owydyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.04.2007
Acest lucru il poti afla de la primarie.Sub 12 m latime, din ce stiu eu nu se poate construi decat in cazuri speciale.EU construiesc pe un teren de 11m dar este un lot impartit de primarie.

#9
gabygyy

gabygyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.01.2007
salutare, nu stiu daca mai citeste cineva aici sau este alt topic/
vreau sa cumpar un teren cu dimensiunile de 9mx40 / 9 m deschiderea la drum.
In stanga am o alee de 3m pe toata lungimea, din alee se intra in in cele 5 case (un sir de 5 case insiruite)
in dreapta am la fata la drum un alt sir de case lipite de marginea proprietatii.
Exista un certificate de urbanism al propritarului care a construit toate aceste case si in acre se perevede p+4.
Intre timp casa din dreapta a fost vanduta/iar acest lot nu este dezmembrat-nu este inca individualizat fata de lotul mare.
Eu daca vreau sa cumpar voi putea construii pe el? ce si cum?
multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate