Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Amortizor fațã Sachs pentru Opel Astra H

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Bună seara dragi colegi.

Mă confrunt și eu cu o problemă ciudată. Acum aproximativ o lună și jumătate mi-am cumpărat un amortizor față stânga marca Sachs (313480 codul produsului),  pentru Opelul meu, urmând ca după câteva zile să-l cumpăr și pe cel pentru partea dreaptă (313478 cod produs). După exact 3 zile, am vrut să-l cumpăr și pe cel pentru partea dreaptă insă, surpriză, nu mai era în stoc. Începând din acel moment am demarat o căutare neîntreruptă la absolut toate magazinele fizice și online, însă fără rezultat. Amortizorul pentru partea dreaptă față a dispărut de pe fața pământului. De o lună și jumătate caut neîntrerupt însă fără rezultate.
Are cineva informații referitoare la cauza dispariției de pe piață? Nu se mai fabrică sau și-a schimbat codul de produs?
Am încercat să-l returnez pe cel cumpărat și să cumpăr alta marcă, numai să fie pereche însă vânzătorul a refuzat returul.
Pot să cumpăr un amortizor de altă marcă însă mi se pare o treabă neprofesionistă să nu fie pereche ambele, tinând cont de faptul că poate nu au aceeași presiune și se pot uza diferit în timp.

Acesta este amortizorul cu pricina. Dacă este cineva care lucrează în domeniu și mă poate lămuri și pe mine i-aș fi recunoscător. Măcar să știu dacă merită să mai aștept sau să mai caut.

Attached File  251807.jpg   17.79K   17 downloads

Edited by ammazon, 29 October 2014 - 18:30.


#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am cautat produsul pe 2 site-uri din Germania si zice asa :

http://profiteile.de...ampaign=default
Ausverkauft (Gewöhnlich Versandfertig in: nicht lieferbar)- Lipsa Stoc (Timp livrare: nedisponibil)

http://www.autoteile...5cn446h86rbfqk0
Auf Lager: 0 - In stoc : 0

Probabil producatorul nu mai livreaza produsul respectiv (temporar sau poate a renuntat la el).

Daca vei monta un alt amortizor mai mult ca sigur vei avea numai minusuri( franare ineficienta , stabilitate scazuta , uzura prematura anvelope , durata de viata amortizoare foarte mica,zgomote etc).

P.S. Nu lucrez in domeniu. Sfatul meu este sa cauti in continuare atat in RO cat si in UE .Cine stie poate il gasesti pe stoc la cineva - desi majoritatea magazinelor de piese auto din RO (si nu numai) nu au stocuri proprii .

Edited by polizei, 29 October 2014 - 19:31.


#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Mulțumesc frumos polizei pentru informații.

Din păcate am căutat la aproape toate magazinele online din România și la toate magazinele fizice din București. Pe unele magazine online apare produsul, ba chiar la promoție în unele locuri, însă când sun și întreb mi se spune că nu mai există în stoc. Posted Image

Edited by ammazon, 29 October 2014 - 19:48.


#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Poti cumpara inca un amortizor diferit si te duci cu ele la cineva care are un banc de testare. Bancul ala nu minte, iti da exact diferentele dintre amortizoare.

Si data viitoare nu mai cumpara separat produse care se inlocuiesc doar in pereche.

Edited by izometric, 29 October 2014 - 19:34.


#5
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Aș putea încerca să îl vând însă cine mai cumpără un singur amortizor ca mine... Posted Image
Paradoxul este că amortizoarele de pe mașina mea sunt în perfectă stare, referitor la presiune. Problema o am la flanșe care sunt atât de distruse încât mașina a devenit instabilă pe drum și îmi dă o stare de nesiguranță.
Prima dată am zis că e foarte simplu, am cumpărat flanșele și am vrut să le schimb insă piulițele din capătul amortizoarelor sunt atât de ruginite încât toți mecanicii la care am fost mi-au spus că amortizorul trebuie tăiat pentru a scoate arcul. Ăsta e motivul pentru care am vrut să cumpăr și amortizoarele. Cine se gândea că nu-l voi mai găsi pe cel din dreapta...

Edited by ammazon, 29 October 2014 - 20:10.


#6
soarevictor

soarevictor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 269
  • Înscris: 14.01.2011
bine spus ,, cine mai cumpara un singur amortizor ca tine ,, ?
mare greseala ai facut si mare ghinion ai mai avut si sa-mi fie cu iertare : ala era singurul sachs de pe fata pamantului cu codul respectiv? dubios

#7
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Pentru stânga se mai găsesc. Pentru partea dreaptă se pare că nu mai există nicăieri...

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Am schimbat asta vara amortizoare,  aceiasi masina si fix aceiasi marca de amortizoare, doar eu le-am luat pe amandoua odata + flanse si rulmenti.
Si la mine erau foarte ruginite piulitele din capul amortizoarele, dar pana la urma s-au desurubat cu pistolul pneumatic.
Dupa ce le schimbi, sa umpli cu vaselina gaura aia unde se infileteaza piulita.

#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cauta si pe ebay. Vad ca "se exista" :)

#10
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Vara asta le-am schimbat si eu. aceeasi masina, sasiu sport (1350 bucata), tot sachs.
Le-am luat de aici.

#11
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Înseamnă că tu ai suspensie reglabilă și de aceea au fost mai scumpe. Culmea e că cele reglabile se găsesc, nu au dispărut ca ale mele.

LE: Le-am trimis și lor o solicitare, pe site-ul indicat de tine. Poate mai găsesc prin vreun depozit.

Mulțumesc frumos.

Edited by ammazon, 30 October 2014 - 18:14.


#12
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Cu placere. Vali il cheama pe baiat, iar ori de cate ori am apelat la el s-a rezolvat, la preturi mult mai bune decat la reprezentanta (doar pt piese originale),

#13
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
justitiaru2000, îți mulțumesc din suflet. Cu puțin noroc mâine am amortizorul. Au mai găsit doar două bucăți într-un depozit extern.
Rămân îndatorat forever la tine!

#14
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007
Ma bucur ca le-ai gasit.

#15
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Astăzi am intrat în posesia amortizorului. I-am spus băiatului de acolo că tu mi-ai recomandat magazinul și și-a amintit de tine.
Îți multumesc din tot sufletul.

Se poate închide acest topic.

#16
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Am si eu o curiozitate. Ale tale unde sunt fabricate?

#17
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
În Germania. Cel puțin așa scrie pe ambalaj.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate