Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Achzitie 3000-5000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Ma gandesc serios sa schimb masina, mai  mult din cauza RCA-ului exagerat...sau nu. Nici eu nu stiu exact de ce vreau sa o schimb, dar vreau.

Stiu ca cea mai buna alegere in banii astia ar fi loganul, dar avand deja unul in familie, nu mai vreau inca unul. A 2-a cea mai buna alegere eu zic ca ar fi Sandero, dar iar nu ma atrage cu nimic,  o vad un Logan mai altfel si iese din calcul, daca insistati cu motive sa ma convingeti ca merita sa o iau in calcul o bagam iar in lista.

Ma intereseaza o masina sa o tin minim 5 ani, care va fi folsita zilnic in oras pe distante relativ scurte, si mai departe am 2  variante:o masina mica( Ford Fiesta /opel corsa),care sa ramana pentru oras si folosesc in continuare loganul(1.6 din 2007, consuma 7- 8l/100km mixt) pentru iesiri din oras,carat bagaje.concedii, etc, sau iau o masina mai mare, un disel zic eu pentru ca va lua locul loganului daca va consuma mai putin si va face peste 10000km/an.

Vreau o masina sub 100000 km si dupa 2008 minim, iar dupa cateva cautari am gasit asa:

-opel corsa - nu ma atrage cu nimic
-ford fiesta - din ce am gasit pareri pe net e placuta la condus,imi place interiorul, le gasesc mai ieftine decat focus care-mi place mai mult.
-ford focus - sunt aproape de limita superioara a bugetului, gasesc in buget, doar ca majoritatea asemanatoare sunt  mai scumpe si mi-e frica sa nu fie exact cele cu probleme. Aici nu sunt sigura de ceea ce zic, am studiat doar putin problema.
-renault Megane - varianta asta: http://www.autovit.r...-C34809187.html dar la fel asemanatoare nu prea gasesc la acelasi pret
-renault Clio 3 -  nu pot sa ma hotarasc daca imi place sau nu.


Un sfat? ce ati alege in situatia data, si ce motrizari sunt cele mai fiabile? Mentionez ca vreau sa aiba minim 80CP, dar totusi daca sunt cai viteji ma multumesc cu 75, numai sa nu fie ca cei 90 ai loganului, ca'n depasiri ii prefer pe cei 75 ai mei intotdeauna. Posted Image

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
si tu esti studenta?!?

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ar mai fi si Kia cee'd. Am un prieten care are una din 2008, are 100 000 si un picut de mii pe ea, n-a schimbat nimic inafara de piesele obisnuite. Dar acuma nush, alege Corsa.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ai uitat de regina soselelor pentru oras
Ford ka

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
chiar ma intrebam cum de lipsea Ford ka din topic

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si Fusion?

#7
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Clar Focus.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postpetre69, on 29 octombrie 2014 - 17:32, said:

Ai uitat de regina soselelor pentru oras
Ford ka

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  nu te mai supooort Posted Image

on topic: Ford Fiesta sau Accent ala nou...

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostOctavian_SK, on 29 octombrie 2014 - 17:44, said:



Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image  nu te mai supooort Posted Image
Pai am luat in considerare buget , cerinte , locul de utilizare al automobilului
Tinand cont de cele de mai sus am facut o recomandare reala .....mai ales ca conduc zilnic ce am recomandat
Asta a fost tot
Nu insist ,nu fac misto , nu fac off topic

#10
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Fiesta e cea mai buna alegere.. e fasneata, consum mic, putere decenta raportata la masa, materiale de calitate

piese la preturi ok

#11
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Ford KA iese din discutie, depaseste in minus limita de dimensiuni a ceea ce consider masini. Si fiesta/corsa mi se par mici si ma uit la ele cu inima indoita din cauza dimensiunilor...parca nu ne potrivim, dar totusi sunt constienta ca sunt o varianta de luat in calcul.

@slai:  numai sub 30 ani, considerata pericol imens la volan, desi in 6 ani n-am avut accidente. 1100ron cat a ajuns pe 6 luni mi se pare enorm pentru  amarata de solenza.

Am specificat ca daca consuma mai putin decat loganul va fi masina de plimbareala, deci luati in considerare si acest asptect, nu vreau neaparat masina mica de oras.


Kia cee'd adaugam pe lista, nu m-am gandit la ea, am vazut acum una break absolut superba.

Ford fusion nu-mi place...

View Post667, on 29 octombrie 2014 - 17:40, said:

Clar Focus.

argumente? Posted Image

#12
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postmicutza08, on 29 octombrie 2014 - 18:07, said:

argumente? Posted Image
-fiabil
-confortabil
-aspect decent pentru banii respectivi

Cat despre Renault-uri eu zic sa te linistesti... daca nu vrei sa cumperi un sac fara fund in ceea ce priveste banii.

http://olx.ro/oferta...html#35ab858c18

http://olx.ro/oferta...html#35ab858c18

http://olx.ro/oferta...html#35ab858c18

Edited by 667, 29 October 2014 - 18:27.


#13
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Da, mai bine un Focus impachetat. :lol: Doar ala albastru pare a fi in mintile lui, in rest toate au fost subiectul unui puzzle. La fel ca Meganu' micutzei din primul post.

Micutzo, iti spun doar atat: nu te grabi. :)

#14
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
BBB,de grabit nu ma grabesc, achizitia va fi facuta prin decembrie-ianuarie probabil, dar pana atunci vreau sa fiu sigura ca iau cea mai buna decizie. Iar de la tine astept mai multe pareri pro si contra. cel mai mult ma uit la fiesta si focus dar si ceed-urile mi-au atras atentia, mai ales brek-urile alea.

#15
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Uita-te si la Aveo,motoarele sunt Opel, 1.2 86 cp ,1.4 101 cp. Poti gasi si din 2011 la banii astia, benzinar

#16
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@667: Lol, FF2 facelift, nici aia de la Ford nu stiau ca au produs asa ceva in 2008.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Cel putin una din variantele de motorizare pe benzina Kia cee'd are distributia pe lant.
Ceea ce, bineinteles, e foarte bine.

#18
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View PostBV87FFF, on 29 octombrie 2014 - 20:00, said:

@667: Lol, FF2 facelift, nici aia de la Ford nu stiau ca au produs asa ceva in 2008.
Atunci poate sa mearga pe varianta fara facelift pentru un plus de siguranta ca masina e in toate mintile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate