Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema conectare WiFi (Ubuntu 14.04)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am jucat putin cu Ubuntu 14.04 LTS in modul live deoarece eram tentat sa trec pe Linux si am constatat ca nu se poate conecta laptopul la net prin wi-fi. Imi apare reteaua (a mea) ,introduc parola, se conecteaza, dar apoi la cateva secunde imi apare o fereastra cu mesajul ca parole sau chei de criptare sunt necesare pentru a accesa reteaua wi-fi. Nu stiu despre ce parole sau chei este vorba. Routerul care imi distribuie semnal wi-fi nu este defect, deoarece pe Windows 8.1 laptopul functioneaza ireprosabil, la fel si telefoanele care se conecteaza fara probleme.
SO Ubuntu este destul de interesant, mai ales ca este gratuit, dar daca sunt asa probleme cu o banala conectare la net, nu stiu cat este de comod in utilizare.
Mentionez ca am incercat si Kubuntu live si m-am confruntat cu aceeasi problema in sensul ca laptopul nu se conecteaza la net, aparand acelasi mesaj.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Probabil ca nu introduci parola cum trebuie. Ai verificat daca layoutul de tastatura pe care il utlizezi coincide cu tastatura software instalata?
Eventual tasteaza parola intr-un editor text si verifica daca apare cum trebuie...

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
G-Ionel

lspci In Terminal apoi postezi aici, sa vedem ce placa WiFi ai, si daca exista vreo rezolvare...

Edited by xxvirusxx, 28 October 2014 - 18:30.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poate te ajuta

http://ubuntuforums....d.php?t=2221294

#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Trebuie cautat :)
http://www.ehow.com/...ess-ubuntu.html

#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Vezi link-ul propus de edgrimex si ar trebui sa mearga. E pacat sa renunti asa usor, Ubuntu e destul de tare, eu am si Win8.1 cu care a venit laptopul si nu am mai bootat in win de vre-o luna cred.

Poti sa incerci si aceasta tema de Mac pt un stil aparte (instructiunile instalarii le da cineva la comentarii):
http://www.omgubuntu...heme-for-ubuntu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate