Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Disertatie Inventor si Simulation Mechanical

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Buna ziua tuturor,
Am si eu o lucrare de disertatie pe tema Proiectarea Implantului total de cot si trebuie sa fac ceva simulari in Inventor si Mechanical Simulation. Am doua proteze dar una este proiectata gresit caci nu-mi da factorul de protectie corect in inventor la simulare.
Cine ma poate ajuta cu proiectarea celei de-a doua proteze in inventor? Trebuie corectata sau proiectata de la zero.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Doctorand?!...de ce nu te sfatuiesti cu coordonatorul? (sau nu prea e ok?)

#3
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Pey nu pot caci nu ma ajuta cu nimic coordonatorul meu, nu mi-a dat nici macar partea scrisa macar putin, tot eu a trebuit s-o caut.........Si am amanat deja cativa ani buni in vara vreau sa termin si eu ca sa dau mai departe la doctorat.

Eu si platesc nu e problema de asta caci e o munca destul de complicata

Nu stiu la facultate unde se lipesc biletele cu cei care se pricep caci am fost si nu am gasit nimik, cred ca trebuie sa ma duc peste ei in sala de curs

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
e destul de naspa...ce sa zic, eu te-as ajuta dar am formatie artistica, cred ca o parere de la mine nu te poate indruma mai mult decat stii acum, oricum bafta!

#5
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Postează ceva să vedem despre ce e vorba.

#6
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Dar nu gasesc nici un Attach aici pe pagina

#7
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
NU vrea sa imi ia un .iam ca si attach (caci l-am gasit)

Da-mi te rog adresa ta de mail sa o pot trimite caci altfel nu stiu cum.....

#8
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
Poti sa le faci arhiva si apoi upload.

#9
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
L-am atasat, mersi pentru pont.
Deci dupa cum am mai zis este gresita proiectarea. Poate detecteaza cineva unde

Attached Files



#10
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
pai ai atasat ansamblul aici dar nu si part-urile :-J

#11
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Am atasat tot folderul cu proteza in cauza....este tot.

Attached Files



#12
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
ce este factorul de protectie? ce anume ar trebui sa faci mai exact in simulare ca nu m-am prins?

#13
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
http://www.tutoriale...parametrica.php


Aici este linkul dupa care am facut eu o simulare la proteza corecta. Simularea FEA include si factorul de protectie (safety factor) care o sa ti-l dea programul intr-o pagina web dupa terminarea simularii sub forma de un raport detaliat cu imagini ale stresului protezei si multe valori la care nu ma pricep. Stiu doar ca proful de asta s-a legat, de acest factor si din cauza aceasta sunt eu aici pe forum.

http://www.tutoriale...parametrica.php

Aici este linkul dupa care am facut eu simularea la proteza corecta si unde exista si acest factor de protectie (safety factor). Dupa terminarea simularii o sa-ti apara o pagina web cu un raport cu multe imagini si valori.

Scuze am scris de doua ori caci am probleme cu netul

#14
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
tutorialul este facut de mine insa habar n-am la ce se refera acel factor de siguranta si cum se calculeaza el. intreaba-l pe profu tau ce inseamna mai exact acest factor si cum se calculeaza.
daca stim asta banuiesc ca putem sa il obtinem cum vrem noi modificand piesa/ansamblul

#15
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
O sa-l intreb chiar acum, insa eu ti-am spus se calculeaza in felul acela si se obtine o valoare f mica (ceea ce este eronat) ar trebui sa-mi dea peste 7 din cate imi aduc aminte la safety factor

http://forums.autode...or/td-p/5242367

Uite aici un link de pe Autodesk unde am vb cu cineva si mi-a detectat problema da nu a vrut sa mi-o repare, daca ai cont intra ca e ceva de citit si de vazut.....

#16
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
piesa "parte 2" avea niste erori pe care le-am corectat. o uploadez aici si incearca cu ea daca functioneaza cum trebuie in simulare. inainte sa o inlocuiesti pe a ta cu cea editata de mine copiaz-o pe a ta undeva sa o ai in caz ca nu e bine cum am facut-o eu (insa e bine ce facui)
eu folosesc inventor 2015, daca ai unul mai vechi nush sigur daca iti deschide :(
Attached File  parte 2.zip   281.04K   6 downloads

asamblarea pe care ai facut-o e cam de rahat din pc meu de vedere. ai bagat niste unghiuri acolo carora nu le vad rostul si este pus stramb tot ansamblul referitor la planele sistemului. adica daca apas pe o fata a cubului ala din dreapta sus ca sa vad perpendicular pe el, fara sa il sucesc intr-o parte, ansamblul sta stramb nu drept.

#17
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Mi-a raspun si profu, mi-a dat un link.....http://en.m.wikipedia.org/wiki/Factor_of_safety plus ca mi-a mai zis asta:

"Citește pentru început asta si dacă nu înțelegi mai discutam. Tu nu trebuie sa-l calculezi, face programul asta pentru tine. Tu trebuie sa interpretezi rezultatul. Dacă toată chestia iese albastra e bine. Zonele critice apar colorate in roșu, galben ..."

In legatura cu piesa ti-am spus e facuta de altcineva, iar eu am Inventorul 2015 asa ca e perfect, o sa vad daca merge si uitate pe link.

#18
Lavinici87

Lavinici87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.10.2014
Da nu inteleg cum sa fac simularea daca e doar o parte din piesa...o sa incerc asa...dar eu vreau tot ansamblul te rog

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate