Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Romanii si ciorbele

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Ciorba sau supa, depinde. Nelipsita de pe masa romanului. Ciorba frate cu romanul, as putea zice.
Prin tarile din vestul europei nici macar nu exista conceptul de ciorba. Mancatul supei e o traditie romneasca de rahat. Urasc sa mananc supa sau ciorba. Mai rau este ca si numele suna “taranesc” "ciorba". De cand eram mic uram sa mananc ciorba/supa. Dobitoaca de bunica-mea se enerva ca nu mancam mizeria ei de supa/ciorba dar pe mine ma durea la basca. Mi se pare o idiotenie. Niciunde in Vest nu cred ca exista conceptul/obiceiul asta de a manca asa ceva inainte de “felul 2″ (adica o friptura sau eu mai stiu ce). Asta e o tampenie romaneasca/estica/balcanica!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Are si zeama aia rostul ei.
Ia intreaba un gastroentorolog.

Daca manaci numai uscat o sa faci cacareze precum oaia.

Edited by mihai!, 26 October 2014 - 11:54.


#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
De ce-ti faci bunica dobitoaca ?
Saraca femeia asa stie si asa recomanda ,nu o face din rautate

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Asa, si?

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 zedicus, on 26 octombrie 2014 - 11:42, said:

Mancatul supei e o traditie romneasca
Gresit

#6
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Nu prea stiu eu multe despre mancare, dar astia de pe la masterchef de ce tot fac supe-creme din alea?

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 zedicus, on 26 octombrie 2014 - 11:42, said:

Ciorba sau supa, depinde. Nelipsita de pe masa romanului. Ciorba frate cu romanul, as putea zice.
Prin tarile din vestul europei nici macar nu exista conceptul de ciorba. Mancatul supei e o traditie romneasca de rahat. Urasc sa mananc supa sau ciorba. Mai rau este ca si numele suna “taranesc” "ciorba". De cand eram mic uram sa mananc ciorba/supa. Dobitoaca de bunica-mea se enerva ca nu mancam mizeria ei de supa/ciorba dar pe mine ma durea la basca. Mi se pare o idiotenie. Niciunde in Vest nu cred ca exista conceptul/obiceiul asta de a manca asa ceva inainte de “felul 2″ (adica o friptura sau eu mai stiu ce). Asta e o tampenie romaneasca/estica/balcanica!
Tu îţi dai cu părerea în calitate de ???

#8
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

 genius, on 26 octombrie 2014 - 11:59, said:

Tu îţi dai cu părerea în calitate de ???

Victima : Autor
Inculpat : Bunica
Martori : Dl. Cocos si D-na Gaina

:D

#9
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Ciorbele reprezinta o parte din mostenirea noastra slava, eu asa stiam.

P.S. Ciorbagiu convins.. Posted Image

Edited by draculescu, 26 October 2014 - 12:08.


#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 02.02.2006
Băi, ce poftă mi-ai făcut de-o Rădăuțeană cu smântână.... Mmmmmmm
Păcat că e al naibii de frig, mi-s răcit și mi-e lene să ies din casă. Dar mâine sigur asta îmi iau la prânz. :D

#11
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cred ca bunica ta nu stia sa faca o ciorba buna ! Asta nu inseamna ca trebuie sa o jignesti ! Intr-adevar sunt destul de putine persoane care stiu sa prepare o ciorba DELICIOASA ! Mie imi plac ciorbele foarte mult dar mananc numai facute de anumite persoane din familie ! In tarile din vest nimeni nu sta sa prepare ciorba ! Si pentru CUNOSCATORI nici o ciorba nu iese buna daca nu are incredientul minune NATURAL - inlocuitorul acestuia din market nu este ok ! Ei mananca mai mult junk-food sau tot ce se prepara la "microunde" ! Eu am facut cadou cuptorul cu microunde(bineinteles cu "protestele" sotiei) deoarece refuz asa ceva !!!

Edited by FAP, 26 October 2014 - 12:08.


#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Ciorbe si supe se mananca in majoritatea culturilor si tarilor, pune mana si studiaza. Esti un om slab daca vorbesti asa despre bunicata..in loc sa apreciezi ca avea grija de tine si te hranea, altii nu au avut privilegiul asta.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Ce e aia raduteana

#14
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Probabil ca bunica ta gatea groaznic, si de-aia nu-ti plac ciorbele.
Si ce alte feluri de mancare nu-ti mai plac, @zedicus?

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 02.02.2006

 petre69, on 26 octombrie 2014 - 12:08, said:

Ce e aia raduteana

Habar n-am.

Dar Rădăuțeana e asta :P
[ http://www.divainbucatarie.ro/wp-content/uploads/2011/10/ciorba-radauteana.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 petre69, on 26 octombrie 2014 - 12:08, said:

Ce e aia raduteana

ala este nick-name-ul lui Teana Radu...omu' zice de radauteana!..mmmmm!!!!!

#17
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Radauteana e o ciorba de burta, dar fara burta. Se foloseste in loc pieptul de pui.

Si mai buna mi se pare ciorba cu pleurotus, e aceeasi zeama ca la burta, doar ca burta e inlocuita ( din nou :) ) cu pleurotus.

#18
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Vad ca mai toti romanii cred ca in vest nu au ciorbe. Un fel de Germanii sunt cei mai tari in bere dar nu stiu de bors sau americanii la cate natii au in tara aia nu stiu de ciorba (bors - adusa de ucrainieni si rusi). Credeti ca in vest se traieste ca in filme ? Fara paine si ciorba ? Voi daca faceti un film credeti ca o sa stati sa trageti 100 de duble la cum le cara la aia ciorba la masa ? Vesticii stiu de toate mancarurile pentru ca la ei in tara au invadat toate natiile si rasele. Ei mancau saorma, kebab si bors cand noi nu stiam ce-i ala salam sau painea dospita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate