Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Imprimanta second vs. una noua

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Sunt intr-o dilema: se merita sa cumpar o imprimanta second vs una noua?

Cea noua: HP LaserJet Pro P1102 la 350 lei; refill sau cartus 1600 pagini undeva la 70 lei  http://www.domo.ro/P...erJet_Pro_P1102
Cea veche:  Brother 5250DN la 220 lei cu tot cu cartus - 6000 pagini, duplex si garantie 1 an; refill circa 70 lei  http://www.itsh.ro/1...rom--30ppm.html

Nu o sa printez foarte des, ocazional, poate cateodata mai mult dar nu exagerat.

Sunt curios care sunt riscurile cu o imprimanta second ? Se merita sau mai bine o iau pe cea noua?
Cei ce o vand pe aia second (e  un magazin unde se face si refill printre altele) mi-au aratat ceva foaie cu niste procente ce indica cica uzura .. majoritatea erau pe la 98%, doar la ceva (habar nu am ce era) era undeva la 85%.

Am vazut ca imprimantele au trecut la specificatii "Volum recomandat de tiparire: nr. pagini/ luna" - ce reprezinta el mai exact ? Ce se intampla daca esti mult sub el ?

Multumesc.

#2
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Eu mi-am luat de pe tocmai, parca, un HP D2460 Deskjet la 25 de lei. Refilul e cam 22 - 30 de lei (in functie de centrul de reincarcare) si printez cu ea de o ia naiba. Printeaza mai greu, ca nu e cine stie ce scula, dar nu e problema, caci nu ma grabesc nicaieri.

Nu merita sa investesti 200 - 400 de lei pentru printare ocazionala, asa ca iti recomand sa cauti ceva (chiar si sh) cu refill cat mai ieftin.

Edited by JohnnyZet, 26 October 2014 - 11:43.


#3
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Iti recomand HP Laserjet 1320. Imprimanta aia nu are moarte, stiu exeplare cu peste 300.00 de pagini tiparite, eu am luat una tocmai in urma recomandarilor (a mea avea 12000 cand am luat-o, si acum are 80000). Nu te uita la faptul ca e o imprimanta veche, nu prea are ce sa cedeze la ea, cartuse, cilindri si lamele sunt pe toate drumurile. Plus ca nu are cip, si foate fi reincarcata extrem de usor, de catre tine, acasa. Ca si consumabile, nu gasesti mai ieftine la alta (cilindru-13 lei, toner la kg-45 de lei).

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostovidiFigar123, on 26 octombrie 2014 - 11:26, said:

Sunt intr-o dilema: se merita sa cumpar o imprimanta second vs una noua?
.....................................
Am vazut ca imprimantele au trecut la specificatii "Volum recomandat de tiparire: nr. pagini/ luna" - ce reprezinta el mai exact ? Ce se intampla daca esti mult sub el ?


Volumul recomandat de tipărire reprezintă un număr mediu de pagini care poate fi tipărit într-o lună, astfel încât imprimanta să reziste cat zice producătorul ca are durata de viaţă; de exemplu o imprimantă cu 1000 pagini/lună pentru care producătorul estimează o durată medie de funcţionare 5 ani însemnă că acea imprimantă ar trebui să imprime fără probleme 60.000 pagini, adică 1000 ( pagini) x 5 (ani) x 12 (luni). Asta reprezintă bineînţeles o estimare, pentru că imprimanta ar putea să ţină mai mult sau mai puţin.
Dacă tipăreşti mai puţin ca medie lunară nu este nicio problemă - teoretic imprimanta ar trebui să ţină mai mult.
Referitor la alegerea dintre nou şi second hand, eu aş proceda la modul următor :
-as stabili ca medie câte pagini imprim pe lună;
-as vedea la care din cele două imprimante costă mai puţin refilul;
-contează, la modul general şi câţi bani ai disponibili - pentru că la imprimanta second hand sunt mai mari şansele de a se strica decât la cea nouă iar dacă atunci când s-a stricat ai nevoie de imprimantă, este greu să îţi cumperi una
Ca părere personală, eu am preferat ca astfel de lucruri care nu au o valoare mare să mi le iau noi. Astfel, eu cred că o imprimantă nouă te ţine fără probleme 6 - 7 ani, pentru utilizare acasă, interval de timp pentru care diferenţa de preţ este foarte mică - circa 15 lei/an

#5
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu am si P1102 si Brother HL5250DN - Avantajaul mare la HP P1102 este faptul ca este noua si ai garantie la ea, este micuta si se adapateaza usor la spatii reduse, cartuse ieftine si refilare usoara. Brother are cartuse (si) de 7000 de pagini, reumplerea se face extrem de usor prin scoaterea unui dop si turnat toner refill in ea, are in plus retea si dublex DARRR depinde de noroc fiind SH. In plus imprimantele Brother au probleme la schimbarile bruste de temperatura, daca iarna o ti la geam si bate vantul in ea o sa imprime prost.

Parerea mea este sa alegi HP P1102 daca nu ai nevoie de dublex si retea si te incadrezi undeva la 700 - 800 pagini printate lunar. Pentru HP P1102 exista cartuse noi sub 65 lei la o capacitate de 2000 de pagini.
http://www.erefill.r...t&s=P1102&c=All

Edited by daniel21, 26 October 2014 - 13:01.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mergi pe SH de la HP...
avantaje: n-au moarte, cartuse fara chip, consumabile ieftine, disponibile si accesibile
functie de necesitati, e bine sa gasesti una cu sertar... sa incapa in el macar 250 file... ideal 500

nu-i deloc recomandat sa-ti incarci singur catreidgeul cu toner :)

Edited by Nero-d, 26 October 2014 - 14:26.


#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007

Quote

nu-i deloc recomandat sa-ti incarci singur catreidgeul cu toner
de ce?

#8
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Doamne, am visat azi-noapte ca mi-am luat HP P1102 si ca nu printa bine - in ideea ca nu se vedea bine scrisul pe paginile printate Posted Image)

Am vazut ca are rezolutie printare de 600 x 600 dpi fata de altele (majoritatea) care au 1200 x 1200 dpi. O sa afecteze asta calitatea printarii ? Intreb in ideea in care o sa mai am de printat si imagini (in cadrul documentelor text) - nu vreau calitate exceptionala la ele doar sa se inteleaga ce reprezinta.

Edited by ovidiFigar123, 27 October 2014 - 07:45.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de obicei printez 300x300

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
600x600 e foarte o.k., chiar si pe a4.

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Ce cosmar... :)
In general toate imprimantele laser monocrom printeaza la o rezolutie de 600x600dpi si este suficient.

#12
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ia hp 1320 second hand, nu ai ce sa regreti, si nu prea are ce sa se strice :) In plus, o sasesti sub 200 de lei :)

#13
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Bun atunci! M-am speriat .. of cosmarurile astea :)))

#14
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View PostThe Kid, on 27 octombrie 2014 - 12:04, said:

Ia hp 1320 second hand, nu ai ce sa regreti, si nu prea are ce sa se strice Posted Image In plus, o sasesti sub 200 de lei Posted Image

Din pacate nu dispun de spatiu mare pentru ea ..

#15
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Am ales pana la urma modelul HP P1102 (la 349 lei), deoarece:
- e micuta de tot si astfel se incadreaza bine pe birou
- consumabilele sunt relativ ieftine (comparand si cu a altor imprimante)
- are garantie 2 ani; interesant e ca HP acorda un certificat de garantie de 1 an si inca un certificat de garantie suplimentara de inca 1 an
- am citit in mare parte doar review-uri bune despre ea.
Mi-a venit vineri, insa doar azi am apucat sa o ridic de la magazin.
Instalarea e mega simpla, nu necesita CD (desi are in cazul in care nu merge automat; in plus pe CD e si manualul - care e si listat de altfel); practic in nici 5 minute dupa ce am bagat-o in priza pentru prima data am si putut incepe sa listez.
Mi-ar fi placut partea de sus sa fie mai compacta (sa poti sa pui ceva pe ea), cum am vazut ca sunt de regula cele de la Brother, insa stiam ca asa o sa fie - cam asa is toate HP-urile.
NU vine cu cablu USB (mi se pare totusi aiurea, desi stiu ca la mai multe electronice acesta nu vine inclus), l-am cumparat separat - 7 lei.
Foile ies caldute (cred ca e normal) si putin incovoiate - insa nici calitatea foii ce o am acum nu e cea mai buna.

Concluzie: sunt multumit de achizitia imprimantei laser HP P1102 si sper sa ma tina multi ani de acum incolo, nu doar 3 ani cat scrie pe certificatul de garantie ca e durata medie de functionare.

Edited by ovidiFigar123, 03 November 2014 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate