Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce Versiune Windows pt calcu nou la job

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ai de ales, @Digitex, intre a downloada gratis o distributie GNU/Linux sau a cumpara o unitate pc, o licenta windows plus inca o licenta Deep Freeze Enterprise  Posted Image

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pe linux nu exista office complet compatibil cu al windowsului. la un fiser text simplu, se mai descurca, in rest, o ia in balarii.
in teorie suna bine, in practica ies nervi si frustrari.
ia musai win daca nu vrei sa injuri tu cand primesti ceva de la colegu care are office win, sau sa injure colegu' cand primeste ceva de la tine, care ai office pe linux.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La documente/ foi de calcul/ prezentari normale face foarte bine fata LibreOffice (poate deschide orice format Microsoft Office, iar documentele sunt editabile). Pentru prezentari PowerPoint parolate se poate instala KingSoft Office. In institutiile publice se recomanda utilizarea formatului Open Document Format (odf) pentru salvarea documentelor (format implementat de catre Microsoft atat in WordPad cat si in Office 2013 si utilizat in mod implicit de foarte multe suite de birotica - a devenit un standard). Vedeti subiectul OpenDocument Format (ODF) vs formatele proprietar Microsoft Office.

#22
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Administratorul de retea ce zice? Sau se face ecnomie si nu aveti asa ceva?

Mie nu imi vine sa cred ca la o institutie de stat in Romania poti sa iti cumperi ce hardughie si soft vrei tu.

Ba de fapt daca stau sa ma gandesc, nimic nu este centralizat, nu exista softuri dedicate, baze de date, etc.

Topicul asta ne readuce aminte cum se lucreaza in Romania la institutiile publice: pe genunchi.


Bine ca va cumpara totusi calculatoare, ca am vazut institutii de stat fara calculatoare, in ziua de azi (toamna 2014). Se lucreaza totul cu pixul pe hartie.

Edited by izometric, 26 October 2014 - 08:39.


#23
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 izometric, on 26 octombrie 2014 - 08:39, said:

Administratorul de retea ce zice?
Nu cred ca au, altfel nu puteau cumpara editii Home fara posibilitatea conectatii la un server cu Active Directory.

 izometric, on 26 octombrie 2014 - 08:39, said:

nimic nu este centralizat, nu exista softuri dedicate, baze de date, etc.
Asta-i problema, fiecare lucreaza de capul lui si ridica la rang inalt suitele office cand n-ar trebui sa fie asa.

#24
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 izometric, on 26 octombrie 2014 - 08:39, said:

Administratorul de retea ce zice?

Ala cred ca e primarul

#25
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 nlg, on 26 octombrie 2014 - 08:47, said:

Nu cred ca au, altfel nu puteau cumpara editii Home fara posibilitatea conectatii la un server cu Active Directory.


Asta-i problema, fiecare lucreaza de capul lui si ridica la rang inalt suitele office cand n-ar trebui sa fie asa.

N-am mai luat Win ca deh, bujetu, o sa stau pe stau pe Linux Mint sau un *buntu ceva. Cat despre office cred ca o sa fie ok Libre, 99% din timp folosesc texte simple iar restul de 1% tabele tot simple.

 BlueSoon, on 26 octombrie 2014 - 09:47, said:


Ala cred ca e primarul
Eu neoficial :)))

#26
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

 Digitex, on 31 octombrie 2014 - 20:08, said:


N-am mai luat Win ca deh, bujetu, o sa stau pe stau pe Linux Mint sau un *buntu ceva. Cat despre office cred ca o sa fie ok Libre, 99% din timp folosesc texte simple iar restul de 1% tabele tot simple.


Eu neoficial Posted Image))

bravo.

imprimanta ai verificat daca iti merge? :)))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate