Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce Versiune Windows pt calcu nou la job

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006
Job nou, in administatie, am mina libera sa-mi iau unitate si restu (in bugetu' dat desigur Posted Image) ) problema e la windows...ce versiune sa iau? Oricum pe 64, la tip ma refer.  Retail?   Trebuie musai versiune pro din cauza la natura jobului? S-ar putea sa am nevoie sa reinstalez ocazional din cauza la " stickurile bagate peste tot" chiar si cu antivirus si nu vreau sa ajung sa-mi blocheze serialul.

Edited by Digitex, 25 October 2014 - 23:03.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ia ce windows gasesti mai ieftin, poti lua si 8 simplu sau 7 home edition.

Edited by gumball3000, 25 October 2014 - 22:55.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iei in functie de ceea ce ai nevoie sa-ti faca. intrebi de natura jobului, ti se pare ca suntem de la SRI sa stim ce faci si sa-ti recomandam in functie de natura jobului?

cat despre reinstalare, un antivirus bun te va scuti de aceste neplaceri, desigur, unul bun, nu unul facut de cineva intr-o seara de plictiseala.

si da, iti recomand un retail

#4
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 Dany_Darke, on 25 octombrie 2014 - 22:57, said:

iei in functie de ceea ce ai nevoie sa-ti faca. intrebi de natura jobului, ti se pare ca suntem de la SRI sa stim ce faci si sa-ti recomandam in functie de natura jobului?

cat despre reinstalare, un antivirus bun te va scuti de aceste neplaceri, desigur, unul bun, nu unul facut de cineva intr-o seara de plictiseala.

si da, iti recomand un retail

La o primarie, Si pe acolo toti baga si scot la stick-uri in veselie si nu prea au cuvantul antivirus in dictionar. De aceea ziceam de eventualele reinstalari, ca nu vreau sa ajung la micromoale sa-mi dea drumu la serial cand reinstalez sau pica hardu.

Deci retail...hmm...asta imi cam manca din buget Posted Image))

Ms. de recomandare.

Edited by Digitex, 25 October 2014 - 23:08.


#5
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Rupele fashu colegilor de la noul job si pune-ti linux. Iti dai seama ce impresie o sa faci daca iti mai pui si o pereche de ochelari d'aia de tocilar.
Ca tot ziceai de moda in celalalt topic. SI pe langa moda, linuxul e si mai fiabil si imun la virusi.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai ales ca este la primarie, unde pc-urile se mai schimba si fara sa ai un retail, unde merge pc-ul, merge si licenta, se strica pc-ul, s-a dus si licenta OEM.

in situatii de genul unde este "trafic" de pc-uri, cele retail sunt cele mai indicate.

dar daca zici ca pc-ul este pt tine la postul tau, tu il vei administra, chiar daca vor pune 10000000000 de stickuri in el, un antivirus bun v-a sesiza eventualele probleme. iti sugerez unul care sa scaneze si removable drives inca de la conectare. pt ca e clar ca nu toata lumea va da mai intai scan la el inainte de a-l deschide. macar asa cu antivirusul, il setezi pe scanare automata la conectare

#7
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 BlueSoon, on 25 octombrie 2014 - 23:08, said:

Rupele fashu colegilor de la noul job si pune-ti linux. Iti dai seama ce impresie o sa faci daca iti mai pui si o pereche de ochelari d'aia de tocilar.
Ca tot ziceai de moda in celalalt topic. SI pe langa moda, linuxul e si mai fiabil si imun la virusi.

M-am gandit si la asta dar am o groaza de lucru in word si excel ca plebs de pe acolo numa astea stiu sa foloseasca si mi-e sa nu dea chix libre offisu la fonturi, tabele si altele cand salvez...

also, cu linux si may bag si un hackertyper.net toate șiturile ce se intampla pe acolo o sa fie "vina mea" :)))

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

 Digitex, on 25 octombrie 2014 - 23:15, said:

M-am gandit si la asta dar am o groaza de lucru in word si excel ca plebs de pe acolo numa astea stiu sa foloseasca si mi-e sa nu dea chix libre offisu la fonturi, tabele si altele cand salvez...


Inseama ca trebuie sa-ti cumperi si office...

PS. Ce buget? 50-100 mil? :)

Edited by xxvirusxx, 25 October 2014 - 23:19.


#9
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 xxvirusxx, on 25 octombrie 2014 - 23:18, said:

Inseama ca trebuie sa-ti cumperi si office...

PS. Ce buget? 50-100 mil? Posted Image


50-100? Fra e criza! :))) Licenta este,  pe office 2003 ! :))) 25 max si unitatea ca si componente nu ma intere atita timp cat merge decent  cat ma intereseaza monitorul , ca in el o sa-mi belesc ochii zi de zi. Vreo recomandare de monitor avetzi? eventual model wide sa am loc cat de cat sa tin 2 worduri deschise side by side.

#10
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 xxvirusxx, on 25 octombrie 2014 - 23:18, said:

Inseama ca trebuie sa-ti cumperi si office...

PS. Ce buget? 50-100 mil? Posted Image

Ala il ia la "oferta" de pe site uri de gen...
Se poate si cu linuxu pt munca de "primar" Exista mai multe alternative la Libre Office. Doar sa ai chef si rabdare sa testezi.

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pentru configuratie iti faci alt topic aici

#12
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 BlueSoon, on 25 octombrie 2014 - 23:26, said:

Ala il ia la "oferta" de pe site uri de gen...
Se poate si cu linuxu pt munca de "primar" Exista mai multe alternative la Libre Office. Doar sa ai chef si rabdare sa testezi.

Tre sa testez cat merge de bine faza cu folositul offsu-lui ala de pe hotmail/live/outlook daca se pastreaza tabelele ok cand le copiez in alt soft acolo sa le pot salva ca doc apoi...

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai daca ai licenta la office, legal cred ca il poti instala si prin Wine pe linux.

#14
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 xxvirusxx, on 25 octombrie 2014 - 23:27, said:

Pentru configuratie iti faci alt topic aici
Ms.Ma uit pe acolo la reomandarile de monitoare. Dar nu ma apuc sa-l fac pe bucati. Iau un sistem gata facut.

 xxvirusxx, on 25 octombrie 2014 - 23:30, said:

Pai daca ai licenta la office, legal cred ca il poti instala si prin Wine pe linux.
Nu am folosit Wine-ul...O sa fac un test acasa. Ms de sfat.

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Nu-l asamblezi tu, ci firma de la care cumperi .Gratuit sau pt 30 lei....sau cat este

Edited by xxvirusxx, 25 October 2014 - 23:33.


#16
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 Digitex, on 25 octombrie 2014 - 22:48, said:

Job nou, in administatie, am mina libera sa-mi iau unitate si restu (in bugetu' dat desigur Posted Image) ) problema e la windows...ce versiune sa iau? Oricum pe 64, la tip ma refer.  Retail?   Trebuie musai versiune pro din cauza la natura jobului? S-ar putea sa am nevoie sa reinstalez ocazional din cauza la " stickurile bagate peste tot" chiar si cu antivirus si nu vreau sa ajung sa-mi blocheze serialul.
Pe langa o licenta de windows, mai cumpara si o licenta Deep Freeze Enterprise (http://www.faronics....eze/enterprise/) Posted Image

#17
Digitex

Digitex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.07.2006

 tom_1133, on 25 octombrie 2014 - 23:48, said:

Pe langa o licenta de windows, mai cumpara si o licenta Deep Freeze Enterprise (http://www.faronics....eze/enterprise/) Posted Image
Gizăs! Am si uitat de DeepFreeze :))) Nu-i rea ideea insa nu stiu daca se gaseste de cumparat la noi si nu ma pot duce la contabila sa-i zic sa faca 7 plati in 5 locuri ca o prea incurc :))) cam trebuie sa gasesc tot in acelasi loc

#18
adiseni

adiseni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 09.12.2007
http://www.radient.ro/faronics/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate