Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Schimbare IMEI?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013
Salutare
Am o intrebare.. Se poate clona sau schimba IMEI la un S3 Neo? Un prieten si-a amanetat S3 neo la un amanet si-a copiat IMEI pe contractu de amanetat pt a fii siguri. As vrea sa stiu daca se poate clona sau schimba IMEI intr-u cat inapoi sa-i dea o replica cu acelasi IMEI..

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 clau_beje, on 25 octombrie 2014 - 18:50, said:

Salutare
Am o intrebare.. Se poate clona sau schimba IMEI la un S3 Neo? Un prieten si-a amanetat S3 neo la un amanet si-a copiat IMEI pe contractu de amanetat pt a fii siguri. As vrea sa stiu daca se poate clona sau schimba IMEI intr-u cat inapoi sa-i dea o replica cu acelasi IMEI..
Serios?? Asa se scrie?
Cat despre IMEI, stai linistit. Mai usor o sa isi dea seama daca telefonul e fake, si daca o sa fie fake, sa ii schimbi IMEI-ul cu ce vrei tu nu prea se poate. Adica este posibil, dar asta poate doar producatorul acelui telefon fake. Ca sa faci schimbari de acest gen ai nevoie de driveri, ceea ce este putin probabil sa aiba.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
IMEI-ul s-a scris pe contract ca sa fie siguri ca-i dau inapoi acelasi telefon. Si pe garantie ti-l scrie, eventual s pe factura. IMEI-ul figureaza ca Serial Number pentru multe telefoane.

#4
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Poţi doar să faci telefonul să raporteze IMEI fals, dar în anumite cazuri cum s-a zis mai sus.

Când îl ia înapoi poate să facă un reflash cu firmware stock ca să fie 100% sigur că softul nu conţine nimic aiurea.

#5
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 sandel_u, on 25 octombrie 2014 - 19:01, said:

Serios?? Asa se scrie?
Cat despre IMEI, stai linistit. Mai usor o sa isi dea seama daca telefonul e fake, si daca o sa fie fake, sa ii schimbi IMEI-ul cu ce vrei tu nu prea se poate. Adica este posibil, dar asta poate doar producatorul acelui telefon fake. Ca sa faci schimbari de acest gen ai nevoie de driveri, ceea ce este putin probabil sa aiba.


My bad !

Cat despre IMEI.. asta era grija mea sa nu schimbe telefonu cu o replica sau un fake dar cu acelasi IMEI al telefonui original. Telefonu amanetat e original nu e fake, replica.. a fost cumparat din magazin.. deci sa inteleg ca pot sta linistit ?

 lex404, on 25 octombrie 2014 - 19:07, said:

IMEI-ul s-a scris pe contract ca sa fie siguri ca-i dau inapoi acelasi telefon. Si pe garantie ti-l scrie, eventual s pe factura. IMEI-ul figureaza ca Serial Number pentru multe telefoane.

Corect. L-am scris pentru orice eventualitate..

Edited by clau_beje, 25 October 2014 - 19:24.


#6
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 wirespot, on 25 octombrie 2014 - 19:13, said:

Poţi doar să faci telefonul să raporteze IMEI fals, dar în anumite cazuri cum s-a zis mai sus.

Când îl ia înapoi poate să facă un reflash cu firmware stock ca să fie 100% sigur că softul nu conţine nimic aiurea.

Sa inteleg ca in caz daca tipu de la amanet modfica la telefon ceva iar eu incerc sa verific IMEI poate sa-mi arate alt IMEI fals ?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cat despre IMEI.. asta era grija mea sa nu schimbe telefonu cu o replica sau un fake dar cu acelasi IMEI al telefonui original.
pai ce faci colegule... mai intai un prieten si imediat te-ai dat in fapt???
tu n-ai probleme personale??? lasa prietenul sa se descurce ca nu esti parintii lui sa-l tii de mana...
oricum nu-l mai scoate!...

Edited by Nero-d, 25 October 2014 - 20:32.


#8
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 Nero-d, on 25 octombrie 2014 - 20:31, said:


pai ce faci colegule... mai intai un prieten si imediat te-ai dat in fapt???
tu n-ai probleme personale??? lasa prietenul sa se descurce ca nu esti parintii lui sa-l tii de mana...






oricum nu-l mai scoate!...



Colegule nu vad care i problema daca incerc sa ajut un prieten.. am avut nevoie de o parere din partea altora pt a fii sigur eu cat si prietenu in legatura cu tel. Chiar daca ar fii fost tel meu nu ne cunoastem si nimeni nu ma cunoaste de pe forum incat sa am un motiv de a ma ascunde oricare ar fii el. Am o vrut doar sa ma lamuresc pt a fii sigur.

Edited by clau_beje, 25 October 2014 - 20:46.


#9
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

 clau_beje, on 25 octombrie 2014 - 19:38, said:


Sa inteleg ca in caz daca tipu de la amanet modfica la telefon ceva iar eu incerc sa verific IMEI poate sa-mi arate alt IMEI fals ?

Teoretic da. Dar faci cum am zis şi verifici după aceea.

#10
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 wirespot, on 26 octombrie 2014 - 18:04, said:


Teoretic da. Dar faci cum am zis şi verifici după aceea.

Am inteles ce vrei sa zici., dar odata ce verific IMEI si nu corespunde iti dai seama automat ca sa umblat la telefon..

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
incerci sa ajuti un prieten care n-are nevoie de ajutor!!!
n-ai inteles ca nu mai scoate telefonul??

Edited by Nero-d, 26 October 2014 - 19:47.


#12
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 Nero-d, on 26 octombrie 2014 - 19:47, said:

incerci sa ajuti un prieten care n-are nevoie de ajutor!!!
n-ai inteles ca nu mai scoate telefonul??
De unde stii tu ca nu mai scoate telefonu???

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pariu?

#14
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 Nero-d, on 26 octombrie 2014 - 21:51, said:

pariu?
:))) nu inteleg de ce esti asa de sigur ca nu mai scoate telefonu..

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cand ai sa te faci mare ai sa intelegi :)

are salariu prietenul tau?

#16
clau_beje

clau_beje

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2013

 Nero-d, on 26 octombrie 2014 - 22:07, said:

cand ai sa te faci mare ai sa intelegi Posted Image

are salariu prietenul tau?
Deja o dam in altceva.. nu sunt copil incat sa nu-mi dau seama.. e posibil si sa nu-l scoata pt ca multi care au apelat la amanet nu au mai scos din diferite motive. Ceea ce ma mira pe mine e ca tu esti asa convins ca nu-l mai scoate incat l-ai cunoaste foarte bine si stii cei poate capu..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate