Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Pretul corect pentru Mogosoaia!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Buna ziua,

Sunt interesata de achizitia unui teren in Mogosoaia, mai exact Martha Bibescu. Are toate utilitatile , mai putin canalizarea, ca va deveni functionala intrun viitor apropiat.

Terenul are 1000 mp , cu deschidere acceptabila , parca 25-28 mp si este intre case deja construite.

Pretul cerut initial a fost de 180E mp si am negociat pana la 90. Am senzatia ca este foarte mare , avand in vedere ca in planul 2 sau la max 1000m distanta se gasesc terenuri la pret de 55-65 e mp. Si trendul pietei pare ca merge e in jos si n-as vrea sa aflu la anu' ca se vinde la 2 pasi cu pret mai mic.

Stiu ca fiecare teren este unic, mai ales cele rare, dar tot mi se pare mult.

Voi ati da 90 E/m2 ?

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu.
La preţul ăsta sau pe acolo am găsit şi în Bucureşti.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
La 100e gasesti langa bucuresti,gen magurele,bragadiru...etc si pe langa faptul ca e mult mai aproape de oras ca Mogosoaia e si mai liber ca trafic.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
nu

#5
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
Multumesc pentru raspunsuri.

App de zona Magurele, Bragadiru - cel mai mare risc e ca te poti trezi cu un bloc langa casa ta. Eu am trait asta si inca nu m-am obisnuit. Din acest motiv am ales Mogosoaia, zona noua, ca mi s-a spus ca primaria e foarte stricta la acest aspect. Chiar nu am vazut nicun bloc acolo.

edit: Mi se pare mie sau pretul  se injumatateste la tranzactie , fata de cel initial ? Adica nu prea sunt tranzactii, ca sa ai o referinta.

Edited by elfix, 24 October 2014 - 09:46.


#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Eu stau in Mogosoaia si tind sa cred ca nu vom avea canalizare in viitorul apropiat si nici macar departat. Nu se poate face racordarea intre o eventuala canalizare si cea de la Chitila. Sau ceva de genul asta, trebuie o statie de epurare in Mogosoaia. Ca trafic e ok, in 20-25 de minute ajung cu masina in zona Politehnicii (16 km).

#7
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,717
  • Înscris: 13.08.2008
E ceva similar cu acesta ?
http://olx.ro/oferta...html#16a0cb3cab
Mogosoaia, Str. Martha Bibescu, vand teren intravilan 1000mp cu deschidere de 27ml la strada, toate utilitatile, fundatie 140mp, pret 110000 Euro.
Posted Image
Vad ca se cere in jur de 100 Euro/ mp.

Edited by vacantamijlocie, 24 October 2014 - 09:53.


#8
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,039
  • Înscris: 22.06.2004
in bragadiru gasesti si cu 40 de euro in zonele fara blocuri

#9
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
In Mogosoaia, pe Livezilor, paralela cu Martha Bibescu, s-a dat un teren de 500 mp cu 70 euro/mp. Cineva si-a facut acolo gradina de flori si legume  :)

#10
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010
ionut 76, e posibil sa ai dreptate, desi pe MB, am vazut gurile de canal . Pe livezilor am o oferta de 55E/mp , teren pe colt , dar nu l-am vazut inca. Mi se pare exagerat pretul , mai ales pentru o gradina de zarzavat, dar nu e prost ala care cere , ci ala care da :)

Vacantamijolcie , stiu si de terenul asta, ca e de 1 an de zile scos la vanzare - are si o ipoteca pe el , asa mi-a spus un agent. Faptul ca are deja fundatia il face cu 10000 e mai scump si eu ar trebui sa o scot. Deci tot pe acolo...

conu71, tot pe-acolo stau deja, dar ma interesa zona asta . Mi-a placut atmosfera de pe strazile ce duc la aeroport ! Chiar cochete si aerisite. Nah, cand era 5 USD/m2 nu  m-a interesat { batincap}

#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E mai frumos la Mocgosoaia decat la Bragadiru.

#12
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Mogosoaia ? Am fost o singura data in Domeniul Palatului, era plin de colorati. Apoi, traficul e ok (vorba vine, nu prea mai e ok) numai datorita faptului ca nu ai blocuri prea multe pana la piata Chibrit. Zona Basilescu o vei lua din plin in drumurile inspre si dinspre Mogosoaia banuiesc, insa zona aceasta va fi numai blocuri in urmatorii 10-15 ani. Mai ales ca se face metrou pana hat departe - adio liniste si verdeata, adio trafic lejer pe la suprafata.

 elfix, on 24 octombrie 2014 - 09:42, said:

App de zona Magurele, Bragadiru - cel mai mare risc e ca te poti trezi cu un bloc langa casa ta. Eu am trait asta si inca nu m-am obisnuit. Din acest motiv am ales Mogosoaia, zona noua, ca mi s-a spus ca primaria e foarte stricta la acest aspect. Chiar nu am vazut nicun bloc acolo.

Vad ca zonele acelea le cunosti si au inceput sa apara blocuri. In Magurele stiu un singur bloc nou, insa care pare mai mult casa decat bloc. In Popesti-Leordeni deja au inceput sa apara, din alea mari si inghesuite. Cartierele de case din Bucuresti sunt in plin proces de eradicare. Alegi sa fugi din calea lor, altii au ales sa se bata cu ele. Insa vad ca nu inveti lectia: nu Bucuresti, nu Ilfov. E doar o chestiune de timp pana te vor ajunge blocurile din urma, si apoi iar ia-o la goana... stresant, as zice.

 elfix, on 24 octombrie 2014 - 11:12, said:

Mi se pare exagerat pretul , mai ales pentru o gradina de zarzavat, dar nu e prost ala care cere , ci ala care da Posted Image

Te-ai gandit ca poate omul nu mai are bani si de casa si decat sa stea parloaga mai bine isi face o gradina acolo ?

Edited by george90, 24 October 2014 - 12:00.


#13
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 elfix, on 24 octombrie 2014 - 09:24, said:


Voi ati da 90 E/m2 ?
Mi se pare enorm. In Dragomiresti-Zurbaua gasesti cu canalizare functionala, gaze, curent, asfalt, la 15-20 euro pe mp.

#14
elfix

elfix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.02.2010

 george90, on 24 octombrie 2014 - 11:55, said:

Mogosoaia ? Am fost o singura data in Domeniul Palatului, era plin de colorati. Apoi, traficul e ok (vorba vine, nu prea mai e ok) numai datorita faptului ca nu ai blocuri prea multe pana la piata Chibrit. Zona Basilescu o vei lua din plin in drumurile inspre si dinspre Mogosoaia banuiesc, insa zona aceasta va fi numai blocuri in urmatorii 10-15 ani. Mai ales ca se face metrou pana hat departe - adio liniste si verdeata, adio trafic lejer pe la suprafata.

Si nu, n-am nimic cu gradina omului, doar ca mi se pare exagerat sa dai 70e/m2, acum, cand nu stii ce tendinta va avea piata.


Vad ca zonele acelea le cunosti si au inceput sa apara blocuri. In Magurele stiu un singur bloc nou, insa care pare mai mult casa decat bloc. In Popesti-Leordeni deja au inceput sa apara, din alea mari si inghesuite. Cartierele de case din Bucuresti sunt in plin proces de eradicare. Alegi sa fugi din calea lor, altii au ales sa se bata cu ele. Insa vad ca nu inveti lectia: nu Bucuresti, nu Ilfov. E doar o chestiune de timp pana te vor ajunge blocurile din urma, si apoi iar ia-o la goana... stresant, as zice.



Te-ai gandit ca poate omul nu mai are bani si de casa si decat sa stea parloaga mai bine isi face o gradina acolo ?

Nici eu n-am (mai) fost prin Mogosoaia pana saptamana trecuta si m-a impresionat frumos :)

Ai dreptate, in zonele limitrofe se vor contrui "locuinte multi-familiale'' cu sprijinul functionarilor de la primarie. Cu cine sa te lupti? Ai vazut/auzit despre vreun bloc darmat, pana acum ?

 V_i_c_t_o_r, on 24 octombrie 2014 - 11:57, said:

Mi se pare enorm. In Dragomiresti-Zurbaua gasesti cu canalizare functionala, gaze, curent, asfalt, la 15-20 euro pe mp.


Chiar nu cunosc zona deloc. Cred ca are legatura cu sos. de centura, intre Militari si Chitila, dar  s-ar putea sa ma insel. Gugalesc putin. Ms

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

 V_i_c_t_o_r, on 24 octombrie 2014 - 11:57, said:

Mi se pare enorm. In Dragomiresti-Zurbaua gasesti cu canalizare functionala, gaze, curent, asfalt, la 15-20 euro pe mp.
Sa iei tot militariul de coada e sinucidere curata... e cea mai proasta zona cea de vest

#16
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 Hedonist, on 24 octombrie 2014 - 17:37, said:

Sa iei tot militariul de coada e sinucidere curata... e cea mai proasta zona cea de vest
Cine te pune sa mergi prin Militari?
Ai fost vreodata de o consideri asa de "proasta"? E mai buna o zona cu strazi de 2 metri latime unde miroase a caca permanent, de la haznale?

#17
nicu6428

nicu6428

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.05.2012
De curand, (anul acesta), in Magurele am gasit terenuri de la 25 la 80 EUR/mp. Nenegociat.

De aceea as recomanda o cercetare de piata mai aprofundata. 100 EUR/mp e enorm pentru zilele astea, in marginea Bucurestiului.

#18
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,717
  • Înscris: 13.08.2008

 nicu6428, on 18 noiembrie 2014 - 22:36, said:

De curand, (anul acesta), in Magurele am gasit terenuri de la 25 la 80 EUR/mp. Nenegociat.

De aceea as recomanda o cercetare de piata mai aprofundata. 100 EUR/mp e enorm pentru zilele astea, in marginea Bucurestiului.

Era/ este vorba despre Mogosoaia.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate