Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ulei de argan (presat la rece)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
As dori sa fac cadou cuiva ulei de argan pentru ten (in loc de alte creme pline de parabeni, alcool  etc) , dar nu ma pricep si nu stiu de unde sa comand.

Am vazut acum cativa ani un documentar despre femeile din Maroc care se ocupau cu asa ceva si m-a impresionat un lucru: una dintre ele, singura si cu 4 copii, facea acest tip de ulei si, dupa ce spargea nucile, le presa si apoi filtra uleiul, cu ce-i ramanea pe maini (care erau uleioase), se dadea pe toata fata. Avea peste 40 de ani si locuia in mijlocul desertului intr-un soare arzator de dimineata pana seara, dar nu avea nici macar un rid, iar fata ii era neteda ca a unui copil!


Dorind sa fac cadou cuiva un produs de calitate, mi-am adus aminte de uleiul de argan presat la rece si as dori sa stiu daca se poate cumpara online asa ceva din Romania.

Vreau sa fie numai din Maroc (nici macar prin intermediarii din Italia sau alte tari), presat la rece si fara adaosuri de parfumuri sau alte lucruri.

Simplu, original, luat ca si cum l-ai folosi in bucatarie, la salate.

Multumesc.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pe internet ai cautat inainte sa intrebi? dar in magazinele de cosmetice ai fost?
Nu vei gasi direct din Maroc, ci via Franta. Daca vrei din Maroc, comanda direct acolo.
(atentie ca in Europa e diferenta inte cel de mancat si cel cosmetic)

ia uite aici in reclama pe SP:
http://vegis.ro/ulei...ign=direct_link
http://www.bioportal...ign=direct_link
http://www.primafarm...ign=direct_link
si continua...

Edited by Quantum, 24 October 2014 - 12:02.


#3
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
M-am uitat pe google inainte sa postez, doar ca, din prea multe informatii, nu am stiut exact cum sa aleg ce imi doream. De exemplu, nu pot vizualiza etichetele sau nu exista specificatii pentru fiecare produs care sa imi demonstreze ca uleiul este presat la rece, din Maroc, ca nu are alte ingrediente adaugate, etc. Practic, trebuie sa ma incred in informatiile scrise de intermediar pe site si atat.

Am scris aici in speranta ca vreo doamna sau domnisoara foloseste regulat acest ulei pentru ten si imi poate da niste sfaturi sau informatii unde.

Te intreb, de ce e diferit uleiul de bucatarie de cel cosmetic? Cumva, in cel cosmetic adauga si altele?

In documentar am vazut ca marocanca aceea isi dadea cu ulei pe fata dupa ce termina de stors „mingiutele” de samburi de nuca presate, deci folosea uleiul de la prima mana, cum s-ar spune.

Din moment ce se face diferenta dintre un ulei de bucatarie si unul cosmetic, e clar ca intr-unul din ele mai sunt introduse elemente sau se modifica structura lui.

Ma intereseaza fix acelasi fel de ulei presat la rece care pleaca din mana micilor producatoare din Maroc, si nu ma intereseaza sa fie cosmetic, pentru ca pentru mine e clar ca nu mai ramane uleiul acela virgin, doar el.

Repet, vreau ceva de calitate si care sa-i fie de folos cu adevarat persoanei care il va folosi, pentru ca pe mine m-a impresionat tenul perfect al marocancei!

#4
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 Claudiu42, on 24 octombrie 2014 - 09:03, said:


Am vazut acum cativa ani un documentar despre femeile din Maroc care se ocupau cu asa ceva si m-a impresionat un lucru: una dintre ele, singura si cu 4 copii, facea acest tip de ulei si, dupa ce spargea nucile, le presa si apoi filtra uleiul, cu ce-i ramanea pe maini (care erau uleioase), se dadea pe toata fata. Avea peste 40 de ani si locuia in mijlocul desertului intr-un soare arzator de dimineata pana seara, dar nu avea nici macar un rid, iar fata ii era neteda ca a unui copil!




Uleiul de argan e noua gaselnita din domeniul cosmeticii. A fost uleiul de masline, au urmat cel de migdale dulci si cel de catina, a venit randul celui de argan. Cand se satura tipele si de asta, va urma altul, cel putin la fel de minunat.
E drept, are ceva proprietati cu plus, poate fi eficient atunci cand e combinat cu ingrediente care sa il transporte mai adanc in piele, poate face bine anumitor tenuri, dar nu e in niciun caz miraculos!
Femeile din Africa arata foarte bine la 40 de ani, nu pentru ca se ung pe fata cu ulei de argan, cocos sau jojoba, ci pentru simplul motiv ca au foarte mult colagen in piele. Chestie de rasă :).

 Claudiu42, on 24 octombrie 2014 - 12:13, said:



Din moment ce se face diferenta dintre un ulei de bucatarie si unul cosmetic, e clar ca intr-unul din ele mai sunt introduse elemente sau se modifica structura lui.


Nu sunt sigura, dar presupun ca cele pt. uz cosmetic mai au si ceva impuritati, care probabil ar dauna unui stomac mai sensibil.

#5
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
De obicei, uleiurile alimentare sunt rafinate.


#6
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Asta si voiam sa stiu, de unde pot cumpara in Romania un ulei de argan presat la rece, nediluat cu alte uleiuri sau neimbogatit cu adaosuri.

Inca sunt in curs de informare si observ (pana acum) ca numai acolo, la fata locului, in Maroc, poti cumpara ceva original cu adevarat.

Ce vine pe filiera europeana e aproape sigur contrafacut ori modificat.

#7
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Da' de ce crezi tu asa de sigur, ca uleiurile ajunse in Europa sunt contrafacute?
Comanda la Mayam, sigur nu-i contrafacut. Daca rezultatele nu vor fi cele dorite, cu siguranta nu-i vina uleiului.

#8
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Pana acum nu am gasit nici o sticluta de ulei asa-zis organic, vanduta pe net, pe a carei eticheta sa o pot mari si sa pot citi ingredientele! Vreau sa vad cu ochii mei ca scrie ulei de argan si atat.
Nu pot vizualiza decat eticheta din fata, care nu ma lamureste deloc. In plus, nici macar la specificatiile de pe site-uri nu sunt scrise ingredientele.

Am ajuns la concluzia ca cel original ori il iei de la fata locului (si cu grija, ca si acolo poate fi contrafacut sau diluat cu alte uleiuri), ori ti-l aduce cineva de incredere.

#9
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Exagerezi.
Iar daca ar fi asa cum zici, cantitatea de alt ulei cu care sa zicem ca e diluat minunatul ulei de argan, ar fi foarte mica si nu ar interfera cu elixirul nemaiintalnit.

#10
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Chiar daca e presat la rece, este rafinat. Altfel, se altereaza foarte repede.
Rafinarea stii ce inseamna, tratarea cu substante chimice.
Revenind la teama de parabeni, pana acum n-a murit nimeni de la ei. Mi se pare amuzant sa alergi dupa un produs cosmetic fara parabeni, dar sa mananci mezeluri, KFC si alte chestii de acest gen. A fost un exemplu oarecare.
Serios vorbind, cum se face ca rezultatele cele mai bune tot cremele de firma le dau care contin si parabeni (unele)?
Unele firme au produse pentru tratamente  tocmai din combinatii de uleiuri. Te asigur ca sunt exelente.

#11
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
In documentarul vazut de mine, marocancele macinau samburii, apoi ii faceau pasta, ii amestecau cu apa ca sa poata sa separe uleiul, apoi formau mingii de pasta pe care le storceau. Filtrau si puneau uleiul in sticle. Asta era tot. Nu foloseau temperaturi inalte, nu foloseau rafinarea (cu tot ce presupune ea), nu adaugau solventi sau conservati chimici.

Fix acel ulei pe care il faceau, il foloseau si pentru ten si pentru corp.
Asta caut eu.

#12
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Am inteles ce cauti tu. Nu cred ca vei gasi pe piata nerafinat. Se strica repede si miroase accentuat argan.
Este ca si cum am face noi ulei de nuci, ca avem suficiente, o cantitate necesara consumului. Apoi repetam procedeul, cand consumam uleiul. Cam asta fac femeile respective.
Cineva iti spunea ca uleiul simplu nu patrunde in piele. E ca si cum te ungi cu ulei pe fata si ramai lipicioasa. Eventual te stergi de fata de perna cand te duci la culcare.
Nu cred ca vei gasi ulei presat la rece, nerafinat si  fara conservanti. Ti-am explicat de ce.

#13
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
Tocmai, ca marocancele spuneau ca acest ulei de argan intra foarte rapid in piele si nu lasa urme pe fata. Se stie ca are un miros destul de urat, insa te obisnuiesti cu el.

Deci, e clar ca in online-ul romanesc nu se vinde ulei presat la rece / nerafinat / nemodificat / nediluat.

Pacat, voiam sa fac un cadou de calitate, de care sa se foloseasca cu adevarat, mai ales ca si-a manifestat si ea dorinta asta.
Nu-mi ramane decat sa caut pe site-urile din Maroc sa vad daca vand in Romania ulei de argan pur.

Dupa niste experiente de viata, am ajuns in sfarsit la concluzia ca daca faci cadou cuiva, trebuie sa fie ceea ce isi doreste, ceea ce ii prieste si ceea ce ii este cu folos cu adevarat. De-aici incapatanarea mea de a gasi cu orice pret un ulei de argan adevarat.

#14
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Aroma-zone are intotdeauna uleiuri vegetale de buna calitate. La preturi (mult) mai mici decat orice site din Romania.
http://www.aroma-zon...-bio-aroma-zone

PS: La comenzile peste 60 euro livrarea e gratuita. Posted Image

Edited by Dev, 26 October 2014 - 15:52.


#15
Claudiu42

Claudiu42

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.10.2014
E, da, uite o informatie pe care o asteptam!

100% pure et naturelle, vierge, première pression à froid, sans aucun traitement chimique, qualité cosmétique

Pays d'origine
Maroc


Multumesc!

#16
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
Are o absorbtie lenta, de aceea se recomanda amestecul cu alt ulei, de exemplu macadamia.
Este recomandat pentru pielea uscata, in mod special.
Oricum, dupa ce-l cumperi, sa ne spui si noua daca mai contine si altceva.


#17
DrBio

DrBio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2016
Buna ziua

Puteti incerca atat cosmeticele naturale cu argan https://biospot.ro/3...u-ulei-de-argan

Sau daca sunteti in cautarea unui ulei de argan cosmetic natural presat la rece il puteti gasi la
https://biospot.ro/u...tic-100-ml.html

Va asteptam cu drag.
Echipa Biospot

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate