Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cum calculezi costul utilitatilor citind contorul de apa si curent?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
Buna,

Am si eu niste nelamuriri in privinta asta.

Mentionez ca am doar apa rece; pentru apa calda exista boiler si centrala termica, insa aceasta este oprita. Cand am luat garsoniera in primire, la contorul de apa scria 6100,5 m3 (primele doua cifre erau scrise cu negru, iar cele doua zero-uri cu rosu, precum si cifra dupa virgula). La masuratoarea de a doua zi, scria 6200,6 (aceeasi ordine a culorilor). Cat despre curent, contorul arata initial 4351,9, iar la citire arata 4367,4, ceea ce inseamna un consum de ~ 15 kW (cred ca in kW se masoara). Este mult, este putin pentru o garsoniera de 40 mp?

#2
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ai uitat ce era mai important.

#3
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

 izometric, on 24 octombrie 2014 - 07:20, said:

Ai uitat ce era mai important.

Ce?

#4
tibi_pl2005

tibi_pl2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 11.08.2007
La ce interval de timp s-au facut citirile la curent ?

Edited by tibi_pl2005, 24 October 2014 - 07:53.


#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Cred ca e vorba de o zi.

15KW intr-o zi e (foarte) mult.


La fel si 1m3 de apa. Daca consumi 30mc intr-o luna e enorm. Eu cu nevasta-mea consumam cam 4-5 mc pe luna. Si in jur de 7-8KW pe zi (media anuala).

In conditiile in care am absolut totul pe electricitate in casa.

Edited by izometric, 24 October 2014 - 07:59.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 izometric, on 24 octombrie 2014 - 07:53, said:

15KW intr-o zi e (foarte) mult.
Nu e "foarte" mult, e normal pentru o casa in jur de 100mp, eu am intre 12 si 14 pe zi exceptand iulie cand sar la 16-17 de la AC-uri si iarna cand merg pompe si incalzire continuu. 7kw pe zi as spune e foarte putin, mie asa mi se pare, e ca o garsoniera de pensionari Posted Image
LE - acestea in conditiile in care folosesc iluminare led si cfl, altfel era....

Edited by andreic, 24 October 2014 - 08:03.


#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca au facut baie 3-4 persoane, e posibil. Curentul pare normal.

#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Am optimizat absolut totul in casa. Iluminare led, aparatura cu consum micronic, masina de spalat A+++, televizor 32inch-32W, pana si aspiratorul consuma 1000W, e ultimul racnet de motor capsulat cu succtiune cat unul de 2000W.

Cand traiesti in tari cu preturi nesimtite la curentul electric si la apa inveti sa fii mai respectuos cu resursele.

Edited by izometric, 24 October 2014 - 08:08.


#9
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Cate persoane sunteti ?

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 andreic, on 24 octombrie 2014 - 08:00, said:

Nu e "foarte" mult, e normal pentru o casa in jur de 100mp, eu am intre 12 si 14 pe zi exceptand iulie cand sar la 16-17 de la AC-uri si iarna cand merg pompe si incalzire continuu. 7kw pe zi as spune e foarte putin, mie asa mi se pare, e ca o garsoniera de pensionari Posted Image
LE - acestea in conditiile in care folosesc iluminare led si cfl, altfel era....

Ce legatura are cu suprafata - asta daca nu ai facut referire la tine ca si consum? E o garsoniera...este foarte mare consumul asta de 450 kw /luna. Eu la 3 camere (ca sa nu zic suprafata Posted Image ) consum undeva la 150 kw/luna -  televizoare, calorifer, AC la nevoie, frigider, steamer, becuri, masina de spalat, acvariu etc etc..150 fara sa stau cu ochii pe contor! Si nu am niciun șmen la el...mai suntem si plecati de acasa, recunosc.

PS: sa nu ziceti acum ca aia 15kw erau pe luna ca atunci e foarte putin :D

Uite si o captura...

Attached Files


Edited by dreaQ, 24 October 2014 - 09:08.


#11
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Pentru o garsoniera de 40 mp cantitatea de 30mc apa e enorma, dar trag concluzia ca ai inmultit 30 zile cu consumul pe o zi. Ar trebui sa urmaresti pe o perioada de o luna.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 dreaQ, on 24 octombrie 2014 - 09:03, said:

Ce legatura are cu suprafata - asta daca nu ai facut referire la tine ca si consum? E o garsoniera...este foarte mare consumul asta de 450 kw /luna.
In general o suprafata mai mare inseamna mai multa lumina si mai multe aparate, statistic vorbind... nu e ceva absolut. Uite aici un consum real in conditii de aparatura eficienta si lumina led/cfl Posted Image

Attached File  consum.png   22.49K   17 downloads

150kw/luna numai bunicul meu vitreg poate scoate la bloc cu 4 becuri economice, 1 tv si un calculator antic cu consum mic Posted Image Esti sigur ca nu e contorul tunat ? Ca am vazut cazuri dinastia care se laudau cu concum mic si cand le-a schimbat contotul cu unu bun electronic s-au trezit dublu la factura, asta fiind consumul real. La mine numai un calculator face 1-2kw pe zi si am 4, unul cu functionare aproape continua adica vreo 12 ore pe zi cel putin (al meu fireste), al fiului meu merge si el vreo 6 ore, a lui tata la fel si unul ocazional de backup. Numai standby-urile trag vreo 100wh la mine. Blocurile de iluminare sunt greu de calculat si nu le-am mai evaluat dar daca iau numai bucataria unde lumina este cel putin 8-10 ore pe zi, 30w (3 leduri de 10w)... tv-urile care si ele consuma garla... unu lcd vechi cu neoane trage 120w, ala modern led de 1m trage si el 50-60w... nici nu-ti dai seama cand se aduna si cat dau Posted Image
Luna asta ma astept iarasi la un peak, s-a sudat cu inverter de 200A noua poarta, sa vezi ce frumos facea un contor vechi cand dadea de ala, bazaia cu frecvenata mare, frecveta inververului combinata cu 50Hz Posted Image Daca sudam cu traf clasic pai ala trage jumate de KW in idle fara sa faci nimic.
Centrala are asa pompa de 90w fucntionare continua, la acre se adauga 60w turbina si valva in ciclu de incalzire. Eu ma bucur ca am scapat de cei 650-700kW/luna care ii consumam acu 5-6 ani iarna, cand nu eram asa eficient... in prezent cam 500kW e maximul iarna.

Edited by andreic, 24 October 2014 - 09:30.


#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu e tunat...sau poate nu stiu eu. Am avut si contor electronic, la un moment dat au venit si l-au schimbat pe motiv ca "astea au fost de test". Adevarul e ca "la curte" ai consum mai mare. Pompe, un-alta, iti vine sa mai sudezi, sa mai dai cu un flex...te indeamna la bricolat. Daca ai si 4 calculatoare deja se schimba situatia. La mine merg doua-3 televizoare (unul cu tub) - iar altul sta pe desene Posted Image Masina de spalat in medie 2-3 ori/saptamana. In rest aparate de bucatarie, aspirator, "gadgeturi"...
Revenind la problema omului imi pare ca pt o garsoniera...450 kw e muuult iar 15 kw putiiiin (pe luna).

PS: conteaza mult si daca sta cineva in permanenta, ziua, acasa.

Edited by dreaQ, 24 October 2014 - 09:37.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dreaQ, on 24 octombrie 2014 - 09:36, said:

Adevarul e ca "la curte" ai consum mai mare. Pompe, un-alta, iti vine sa mai sudezi, sa mai dai cu un flex...te indeamna la bricolat.....................



Frumos spus .Posted Image

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 andreic, on 24 octombrie 2014 - 09:13, said:

Numai standby-urile trag vreo 100wh la mine.

Presupun ca vrei sa spui 100 W, ceea ce e foarte posibil tehnic cu aparate vechi (am vazut PC-uri care consumau 15-20W inchise cu ce consuma sursa + standby power-ul din placa de baza, ba mai mult am vazut surse ATX care inca mai consumau citiva W dupa ce erau inchise de la butonul mecanic din spate).

Dar totusi nu-i motiv asa mare de lauda. Sculele moderne (chiar si televizoarele mari) trebuie sa ajunga lejer sub 1W standby (windows 8 connected standby care inca mai are networking si suficient din PC treaz ca sa te poata contacta cineva de exemplu pe skype are un tipic 150-500 mW si maxim admis parca 1W sau sub). Desigur nu punem "standby" la boiler sau chestii similare.

Oricum in mod sigur ajungi la sume de trei cifre in euro (pe an) din standby-ul ala, facusem acum ceva timp ca regula 1W standby = 1 euro pe an, dar cred ca s-a mai scumpit energia.

#16
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
Luni m-am mutat. Este vorba doar de o singura zi. Suntem 2 persoane. In ziua respectiva am facut fiecare baie si apa folosita la spalat vase (de mana) si alte maruntisuri.

In a 4a zi am masurat iar si s-au inregistrat consumurile: 6229,1 (partea intreaga scrisa cu negru) la apa rece si 4382,3 la energia electrica.

Aveti idee cat este pretul unui m3 de apa rece?

Am vazut ca restul locatarilor platesc maxim 30 ron la curent pe luna. Tot legat de curent. In ziua aia cand am masurat am gatit la cuptorul electric.

Edited by YourDreamComeTrue, 24 October 2014 - 10:37.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 YourDreamComeTrue, on 24 octombrie 2014 - 10:29, said:

Aveti idee cat este pretul unui m2 de apa rece?



Metrul patrat Posted Image  de apa e cam 8 lei.

Cum ai vazut cat platesc restul locatarilor curentul, nu aveti contracte individuale ? Adica facturi separate? Iar la 30 lei ...ala e consumul cu iluminatul pe casa scarii + lift si altele la comun .

Edited by MembruAnonim, 24 October 2014 - 10:44.


#18
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

 MembruAnonim, on 24 octombrie 2014 - 10:35, said:

Cum ai vazut cat platesc restul locatarilor curentul, nu aveti contracte individuale ? Adica facturi separate? Iar la 30 lei ...ala e consumul cu iluminatul pe casa scarii + lift si altele la comun .

Era afisat la avizierul blocului...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate