Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ajutor - subwoofer auto

  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
AlinRaul33

AlinRaul33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2014
Buna tuturor,am aceste ´scule´ dar nu ma pricep la ele,cum ar trebui legate difuzoarele la statie,pe ce canale,in paralel sau in serie,la ce butoane de pe statie sa umblu si cum sa le setez,offfffffff,precizez k folosesc statia doar pt cutia de bass,va multumesc si ard de nerabdare sa ma luminati !                                                                                                                                             Cutia are urmatoarele specificatii : detali bass- subwoofer SIOUX
Dual 30cm Bandpass Subwoofer
1600Watt max.
800Watt Sinus
450Watt RMS ( US NORM )
93dB @ 1W / 1m
19Hz - 400Hz
2x 4Ohm ( 2 Terminals )
Bandpass Konstruktion
2 x 30er Basse

Attached Files



#2
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Doamne ce ne-ai speriat, vroiam sa sun la 112 departamentul salvamar,  crezand ca te-ai inecat cu lichide

#3
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Citeste manualul de utilizare, apoi unde nu intelegi intreaba

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Si eu care credeam ca ai cazut in canalizare, si ti-ai rupt ceva.

#5
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

 leomagic44, on 24 octombrie 2014 - 05:58, said:

Si eu care credeam ca ai cazut in canalizare, si ti-ai rupt ceva.

Correct. Ajutorrrrrrrrrrr era ecoul vocii.

#6
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Orice scula are un manual, acel manual exista pe net arhivat, codat, imbirligat etc si trebuie cautat, dat jos , instalat Adobe sa-l vezi - o munca ce trebuie facuta de cineva , e mult mai usor sa strigi .
Macar o fotografie din care sa vezi numele clar puteai pune ... conexiunile in situatia data chiar nu au nici o valoare.

Attached Files


Edited by rozone, 24 October 2014 - 06:59.


#7
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Wittmann2, on 24 octombrie 2014 - 06:25, said:


Correct. Ajutorrrrrrrrrrr era ecoul vocii.
Eu nu am auzit pe nimeni strigand "Ajutorrrrrrrrrrr" ci Ajutoooooooor!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ar trebui sa nu te poti inscrie/crea cont pe forum, pana nu dai un test ca ai citit regulamentul. Ar disparea o multime de neajutorati de pe aici.

#9
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Daca player-ul de pe masina are iesire auxiliara (adica cele 2 mufe RCA pe care sa scrie output) scoti de acolo semnal si te duci in statie la imput cu un cablu RCA - RCA.

Ar fi fost o idee sa faci poza si la conectorii de pe incinta cu cele 2 difuzoare, dar mai mult ca sigur acolo nu ai decat 2 borne si in cazul de fata nu prea ai de ales decat sa scoti semnal din statie de pe 2 canale in punte ca sa obtii o putere mai mare si sa te conectezi la incinta. In cazul in care ai 4 borne pe incinta (ceea ce nu cred), folosesti toate patru iesirile de pe statie, cate 2 in punte (deoarece acele difuzoare cred ca duc, iar statia nu are cine stie ce putere).

Alimentezi statia cu + de la baterie si - de pe caroserie si dai player-ul de pe masina la maxim si iti reglezi statia astfel incat sa nu distorsioneze si sa te satisfaca pe tine.


Vezi ca se gasesc de cumparat kit-uri de instalare pentru asa ceva cu tot felul de sigurante si cabluri rezistente cu tot cu alimentare si semnal, si de obicei cei care le vand iti dau detalii despre instalare.


Auditie placuta!

Edited by xe3nder, 24 October 2014 - 08:01.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 ragabader, on 24 octombrie 2014 - 01:44, said:

Citeste manualul de utilizare, apoi unde nu intelegi intreaba
N-a citit el regulamentul - pe care l-a acceptat, tu vrei sa mai citeasca si manualul ?

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am sa te ajut desi dupa cum ai postat categoric nu meriti.Fie si un Lup mancate de oaie astazi.
Nu ai specificat nici modelul playerului si nu ai pus nici foto cu ,conexiunile de la SUB;in fine,
Subwooferul are 4 borne 2 rosii si 2 negre grupate doua cate doua.Una rosie o legi 1ch+,perechea ei neagra o legi la 2ch-,cealalta rosie o legi la 3ch+ iar pereche ei neagra la 4ch-. Alimetarea o conectezi prin cablu litat de cupru de minim 16mm2 astfel:+ direct de pe conectorul de+ de pe baterie printr-o siguranta de 60A plasata imediat langa conexiune cu borna,cablul il tragi prin prag pana la amplificator si il legi la borna de  +12v notata cu baterie. -(Minusul) il legi la GND printr-un cablu de aceeasi sectiune cu plusul iar celalalt capat la masa masinii cat mai aprope de amplificator(Gasesti tu un surub prin portbagaj sudat de caroserie unde sa te legi asta dupa ce ai razui vopseaua) Atentie conexiunile trebuie se fie ferme.
De la borna cu REM te duci cu un cablu de cupru  litat de 1mm2 pana in firul  de REM(remote al Playerului care este de obicei de culoare alb-albastru) Firul il tragi prin acelasi prag cu cel de audio signal(Firul de + alimentare prin pragul de pe partea cu bateria si cel de semnal si REM prin celalalt prag)
Pentru conexiunea de semnal iti trebuie un cablu RCA Stereo de calitate de lungime corespunzatoare pe care il conectezi la statie pe input la 1ch si 2ch respectand culorile(rosu la rosu si alb la alb) Celalal capat il conectezi la HU(player) la mufele RCA de Line OUT sau SUB OUT cum ai tu acolo la fel respectand culorile.
Switch-uri si potentiometre:
Input mode 2ch
Bass Boost dupa preferinta recomandat OFF
X-OVER ch1/2  LPF dar  poti sa-l pui si pe FULL daca Playerul tau are crossover integrat si poti regla frecventa de taiere diret din el;chiar fiind mai indicat daca ai aceasta obtiune pentru ca se armonizeaza mai bine cu difuzoarele din masina.
X-OVER ch3/4 nu are importanta poti sa-l lasi tot pe LPF
Potentiometru LPF la jumatate aprox 125Hz
Potentiometru HPF nu are importanta
Potentiometru LEVEL si Sesibilitate depinde de caracteristicile iesirii de linie a playerului dar in general ambele la jumatate e OK in mai toate cazurile.
Oricum sculele sunt cam pocnitori asa ca nu te astepta la cine stie ce.

#12
AlinRaul33

AlinRaul33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2014
ms Rozone,Geo123 si xe3nder

Edited by AlinRaul33, 24 October 2014 - 15:33.


#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@AlinRaul33  (scriu public fiindcă am observat că nu-ți citești mesajele private) Te rog insistent să scrii corect gramatical și fără abrevieri "de mess". Voi șterge sârguincios toate mesajele tale care nu respectă această doleanță (la următoarea ocazie voi începe să acord și puncte de warn).

#14
AlinRaul33

AlinRaul33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2014

 bibiaudiofil, on 24 octombrie 2014 - 15:58, said:

@AlinRaul33  (scriu public fiindcă am observat că nu-ți citești mesajele private) Te rog insistent să scrii corect gramatical și fără abrevieri "de mess". Voi șterge sârguincios toate mesajele tale care nu respectă această doleanță (la următoarea ocazie voi începe să acord și puncte de warn).
  am vazut mai tarziu mesajul,dar nah.....,ok

 geo123, on 24 octombrie 2014 - 09:33, said:

Am sa te ajut desi dupa cum ai postat categoric nu meriti.Fie si un Lup mancate de oaie astazi.
Nu ai specificat nici modelul playerului si nu ai pus nici foto cu ,conexiunile de la SUB;in fine,
Subwooferul are 4 borne 2 rosii si 2 negre grupate doua cate doua.Una rosie o legi 1ch+,perechea ei neagra o legi la 2ch-,cealalta rosie o legi la 3ch+ iar pereche ei neagra la 4ch-. Alimetarea o conectezi prin cablu litat de cupru de minim 16mm2 astfel:+ direct de pe conectorul de+ de pe baterie printr-o siguranta de 60A plasata imediat langa conexiune cu borna,cablul il tragi prin prag pana la amplificator si il legi la borna de  +12v notata cu baterie. -(Minusul) il legi la GND printr-un cablu de aceeasi sectiune cu plusul iar celalalt capat la masa masinii cat mai aprope de amplificator(Gasesti tu un surub prin portbagaj sudat de caroserie unde sa te legi asta dupa ce ai razui vopseaua) Atentie conexiunile trebuie se fie ferme.
De la borna cu REM te duci cu un cablu de cupru  litat de 1mm2 pana in firul  de REM(remote al Playerului care este de obicei de culoare alb-albastru) Firul il tragi prin acelasi prag cu cel de audio signal(Firul de + alimentare prin pragul de pe partea cu bateria si cel de semnal si REM prin celalalt prag)
Pentru conexiunea de semnal iti trebuie un cablu RCA Stereo de calitate de lungime corespunzatoare pe care il conectezi la statie pe input la 1ch si 2ch respectand culorile(rosu la rosu si alb la alb) Celalal capat il conectezi la HU(player) la mufele RCA de Line OUT sau SUB OUT cum ai tu acolo la fel respectand culorile.
Switch-uri si potentiometre:
Input mode 2ch
Bass Boost dupa preferinta recomandat OFF
X-OVER ch1/2  LPF dar  poti sa-l pui si pe FULL daca Playerul tau are crossover integrat si poti regla frecventa de taiere diret din el;chiar fiind mai indicat daca ai aceasta obtiune pentru ca se armonizeaza mai bine cu difuzoarele din masina.
X-OVER ch3/4 nu are importanta poti sa-l lasi tot pe LPF
Potentiometru LPF la jumatate aprox 125Hz
Potentiometru HPF nu are importanta
Potentiometru LEVEL si Sesibilitate depinde de caracteristicile iesirii de linie a playerului dar in general ambele la jumatate e OK in mai toate cazurile.
Oricum sculele sunt cam pocnitori asa ca nu te astepta la cine stie ce.
ok,mersi ! intrebarea mea acum e : daca le leg asa cum mi-ai descris....,inseamna cati w? o fi pe 2x500 w? mi-e ca nu tin difurile! statia are si 2x250 dar nu stiu care sunt acelea,as crede ca alea sunt optimale pentru difurile mele Attached File  6598529-zesilovac-toxic-tx-1000-1.jpg   271.65K   6 downloads

Edited by AlinRaul33, 24 October 2014 - 16:16.


#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Stai linistit ca jucaria mai mult de 2X100 nu impinge in difuzoare.

#16
AlinRaul33

AlinRaul33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2014

 geo123, on 24 octombrie 2014 - 19:31, said:

Stai linistit ca jucaria mai mult de 2X100 nu impinge in difuzoare.
ok,ms dar daca le-as lega Attached File  2_4ohmSVC_2ohm.png   16.09K   7 downloads Attached File  2_4ohmSVC_8ohm.png   19.22K   7 downloads ca in una din imaginile astea pe iesirea aia de 500w ? care din imagini ar fi mai potrivita? ar merge mai tare,mai bine sau nu? eu am totusi incredere in jucariile mele pentru ca le-am auzit la altcineva care le are de ani de zile si mai stau si ude in portbagaj,deci eu si el am fost multumiti de ele,mai ales de statie

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu nu intelegi ca nu ai nici o iesire de 500W RMS.Din desenele de mai sus nu este niciunul potrivit in cazul tau.Maximul de putere se obtine in punte asa cum ti-am explicatin primul post.Un amplif de 4 canale @ 2ohmi  in punte 2 cate doua iti rezuta 2 canale la 4ohmi asa cum ai tu difuzorele.
Orice alta varianta inseamna putere mai mica.
Cum vrei tu sa legi obtii de  4 ori mai putina putere iar daca pui sarcina de 2Ohmi pe un canal in punte scoti fum.
Ti-am dat mura in gura ce trebuie sa faci,nu inteleg ce probleme mai ai.Pana acuma trebuia sa cumperi un chit de cablaj amplificator auto cu cabluri de min 16mm2 ori sa dai o fuga la electrice sa-ti iei cabluri la metru ,siguranta fuzibila  si un cablu RCA stereo de la un magazin de profil  si trebuia deja sa ai montate toate si sa vii cu impresii.
Nu te inteleg,tu ai chef de treba sa-ti pui jucariile alea s-au ai chef de experimente pe softpedia pe timpul nostru?

#18
AlinRaul33

AlinRaul33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.10.2014

 geo123, on 25 octombrie 2014 - 16:00, said:

Tu nu intelegi ca nu ai nici o iesire de 500W RMS.Din desenele de mai sus nu este niciunul potrivit in cazul tau.Maximul de putere se obtine in punte asa cum ti-am explicatin primul post.Un amplif de 4 canale @ 2ohmi  in punte 2 cate doua iti rezuta 2 canale la 4ohmi asa cum ai tu difuzorele.
Orice alta varianta inseamna putere mai mica.
Cum vrei tu sa legi obtii de  4 ori mai putina putere iar daca pui sarcina de 2Ohmi pe un canal in punte scoti fum.
Ti-am dat mura in gura ce trebuie sa faci,nu inteleg ce probleme mai ai.Pana acuma trebuia sa cumperi un chit de cablaj amplificator auto cu cabluri de min 16mm2 ori sa dai o fuga la electrice sa-ti iei cabluri la metru ,siguranta fuzibila  si un cablu RCA stereo de la un magazin de profil  si trebuia deja sa ai montate toate si sa vii cu impresii.
Nu te inteleg,tu ai chef de treba sa-ti pui jucariile alea s-au ai chef de experimente pe softpedia pe timpul nostru?
mda,ok,am specificat ca am deja cabluri dar nha....,adminul mi-a sters mesajul,mi-e egal,le-am legat deja asa cum mi-ai scris si nu-mi place deloc,mai bine se auzea ieri,legat un singur difuzor,era legat  de proba si suna bestial,nu puteam sa deschid usa ca veneau vecinii dar acum cu amandoua parca se anuleaza unul pe altul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate