Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Romania: la stanga, inainte, apoi! (Dreapta in opozitie)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Sper sa primiti cu calm aceasta idee:

Este clar ca Romania urmatorilor 5 ani este angajata pe un drum de centru stanga. Si de asemenea, este destul de evident ca, in mare parte, se datoreaza slabiciunii dreptei. Pe locul 2 si 3 se situeaza criza economica (eu o consider de fapt intoarcerea la normalitate, dupa un boom economic 1995-2005) si trezirea "ursului" din hibernare.
Incapatanarea unora, cam putini de altfel (dar buni, ce-i drept) de a avea un presedinte de dreapta, este total fara rost, orgolioasa si lipsita de perspective. Este total negativ si disperata. Nu numai ca nu aduce nimic bun, ci dimpotriva, face rau.
Dreapta trebuie sa intre in opozitie. O opozitie buna e cel putin la fel de utila ca si gruparea de la putere.
Dreapta trebuie sa iasa de la putere complet, sa se organizeze, si daca are ceva de spus, sa spuna si daca are ceva de facut, sa faca peste 5 sau 10 ani.
Daca, prin reducere la absurd, ar castiga un candidat de dreapta, se va perpetua situatia cu Basescu, care nu face altceva decat sa dilueze responsabilitatea PSD-ului in fata alegatorului cu privire la situatia ecomonica si sociala.

Cine merge sa voteze un candidat de dreapta acum, nu face decat sa urmeze o emotie simpla, lipsita de subtilitatea unui lucru facut cu cap.
Lasati dinozaurul sa se striveasca sub propria greutate, altfel veti vedea aceiasi grupare, acelasi partid pentru tot restul vietii, asa cum au patit parintii vostri.

Sper ca Ponta sa castige din primul tur, ca sa se termine circul si agonia din ultimii ani. De fapt, eu zic ca asa va fi.

Edited by Topcat7, 24 October 2014 - 00:57.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Sper ca Ponta sa iasa totalmente din jocul politic viitor.

#3
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Singura mea problemă este că președintele numește o gărmadă de oameni pe la justiție.
De aceștia depinde dacă România se duce pe un drum european, sau dacă odată întorsă la stânga, nu o ia pe Calea Belarusului.

Eu cred că nu există niciun pericol, de fapt.
După alegeri mai mult ca sigur PNL va intra la guvernare alături de PSD.
Iar Iohanis va fi un președinte liniștit, serios, pe care-l vei vedea ca pe popa cu botezul, de doar două ori pe an.

Așa că nu dispera.
USL nu a murit.  Se transformă.

Chestia este să avem opoziție.
Pentru că dacă PNL se reunește cu PSD, atunci la alegeri, oricare ar fi acestea, vom avea iarăși prezențe de 400% în satele turistice din smârcurile Olteniei și Munteniei.
Iar orice partid ar face opoziței pe dreapta va fi doar un alt trădător care vrea să distrugă dreapta.  O dreaptă care-i dreapta doar dacă o conduce PNL.

Edited by tomaso, 24 October 2014 - 01:07.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Subiect de miez de noapte postat ca să...

De fapt scopul este declarat de la început, nu ştiu de ce nu se poate discuta pe subiectul deja existent al domnului respectiv, viitor președinte ?!

Îl las un pic, de curiozitate.

#5
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,087
  • Înscris: 20.05.2005

View Posttomaso, on 24 octombrie 2014 - 01:06, said:

. . .
Iar orice partid ar face opoziței pe dreapta va fi doar un alt trădător care vrea să distrugă dreapta.  O dreaptă care-i dreapta doar dacă o conduce PNL.

Mai degraba, o dreaptă care-i dreapta doar dacă e aliata cu PSD :D .
Eu am spus intotdeuna ca USL-ul nu dispare.

Edited by gdans, 24 October 2014 - 01:13.


#6
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postcrisstonne, on 24 octombrie 2014 - 01:09, said:

Subiect de miez de noapte postat ca să...

De fapt scopul este declarat de la început, nu ştiu de ce nu se poate discuta pe subiectul deja existent al domnului respectiv, viitor președinte ?!

Îl las un pic, de curiozitate.

Pentru ca trateaza o idee mai sucita, si anume ca nu trebuie promovata in continuare idea ca presedintele e de dreapta si de aia merge prost (ceea ce e adevarat, nu ?)

View Postlex404, on 24 octombrie 2014 - 01:03, said:

Sper ca Ponta sa iasa totalmente din jocul politic viitor.
Ca sa iasa, trebuie sa il uzezi. Si ca sa il uzezi, trebuie sa il votezi.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postgdans, on 24 octombrie 2014 - 01:11, said:

Mai degraba, o dreaptă care-i dreapta doar dacă e aliata cu PSD Posted Image .
Eu am spus intotdeuna ca USL-ul nu dispare.

Nici nu are cum să dispară.
Avem două scenarii:

1. Câștigă Iohanis .  Ce vor face peneliștii?  Vor sta în opoziție până în 2016?  Mă îndoiesc.

2. Câștigă Ponta.   Idem pct. 1

Pentru mine ar fi o mare surpriză ca pnl să stea în opoziție, recunosc.  Peneliștii pe care eu îi cunosc sunt prieteni la cataramă cu pesediștii.  Dar, mă rog, poate sunt eu negativist, sceptic...

#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,857
  • Înscris: 21.04.2011

View Posttomaso, on 24 octombrie 2014 - 01:06, said:

Singura mea problemă este că președintele numește o gărmadă de oameni pe la justiție.
Chestie care ma face sa ma gandesc ca in campania electorala ar fi mai bine sa le cerem cateva nume de oameni pe care i-ar numi in aceste posturi, la fel cum le cerem sa faca o propunere de PM.

#9
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Posttomaso, on 24 octombrie 2014 - 01:06, said:

Iar orice partid ar face opoziței pe dreapta va fi doar un alt trădător care vrea să distrugă dreapta.  O dreaptă care-i dreapta doar dacă o conduce PNL.

Deci nu aduce PNL la guvernare! Il impiedici astfel sa fie tradator...

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postcatalina1, on 24 octombrie 2014 - 01:21, said:

Chestie care ma face sa ma gandesc ca in campania electorala ar fi mai bine sa le cerem cateva nume de oameni pe care i-ar numi in aceste posturi, la fel cum le cerem sa faca o propunere de PM.

O să-ți răspundă că-i prea devreme și că important este să fie câștigate alegerile.  Abia după aceea o să aibă ei grija să facă o politică de alianțe în favoarea dreptei, în calitatea lor de unic glăsuitor de dreapta.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcatalina1, on 24 octombrie 2014 - 01:21, said:


Chestie care ma face sa ma gandesc ca in campania electorala ar fi mai bine sa le cerem cateva nume de oameni pe care i-ar numi in aceste posturi, la fel cum le cerem sa faca o propunere de PM.

Nu o să le vezi :)

#12
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Postcatalina1, on 24 octombrie 2014 - 01:21, said:

Chestie care ma face sa ma gandesc ca in campania electorala ar fi mai bine sa le cerem cateva nume de oameni pe care i-ar numi in aceste posturi, la fel cum le cerem sa faca o propunere de PM.
Eu nu cred si nu am nevoie de aceasta "justitie"...

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Care va sa zica:
1. Romania nu a fost condusa niciodata pe criterii doctrinare. Toti, dar absolut toti, au condus pe criterii ciorditoare si situatia este limpede cand vezi un lucru simplu: Tara a saracit iar cei de la putere si apropiatii lor s-au imbogatit. Scurt pe doi, chiar si cine nu stie lucruri din interior sau nu a trait pe propia piele consecintele sistemului ticalosit poate sa accepte acest lucru.
2. Justitia din Romania este un vierme infect si-o rusine adusa termenului de "justitie", de fapt neavand treaba cu justitia  in general. Ocoleste multe persoane, multe dosare si extrem de multe jafuri avand cumva o cale ca fix dusmanii politici ai unui anumit om sa ajunga la parnaie. Este greoaie, rigida, comunista si cauza pentru care noi toti platim an de an despagubirile acordate la CEDO nedreptatitilor ei.
3.Romania isi va reveni doar odata cu populatia care-si va cere drepturile si nu va mai accepta mizerii de genul celor facute de pdl/psd/pnl prin tarisoara, altfel poate veni si Budha presedinte ca sistemul va ramane acelasi.
4. Sper ca impostorii astia care-si spun dreapta sa nu mai existe pana la viitoarele alegeri unde vom putea executa si psd-ul si poate, poate, vom avea norocul unei clase politice mai putin corupte, mai putin mincinoase si mai putin patata.
USL/DA/ACL/CDR este de fapt acelasi cacat revopsit. Degeaba il faci din maro verde ca tot acelasi miros are.

Edited by n-amname, 24 October 2014 - 01:29.


#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostTopcat7, on 24 octombrie 2014 - 01:22, said:

Deci nu aduce PNL la guvernare! Il impiedici astfel sa fie tradator...

”Curva din fire, nu are lecuire”  zicea mama ori de câte ori mă avertiza să am grijă ca să nu-i aduc vreo curvă în munca ei, să se aleagă praful.
Dacă PNL nu se duce la guvernare, activul de partid va intra în sevraj.

Se vor sacrifica până la urmă, ducându-se la guvernare.
Uite, eu bag și un pronostic:  Apreciez o probabilitate de 3 la 1 pentru PNL la guvernare alături de PSD în 2015.

#15
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Postul lui n-amname ma face sa ma gandesc la alta aberatie:

Daca voi credeti cu adevarat in Santa Klaus si, in acelasi timp, considerati ca actualul parlament e plin de ticalosi, de ce il faceti pe Santa seful lor ? E ca si cum l-ai pune pe papa de la roma Posted Image  seful mafiei siciliene.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTopcat7, on 24 octombrie 2014 - 01:35, said:

Postul lui n-amname ma face sa ma gandesc la alta aberatie:

Daca voi credeti cu adevarat in Santa Klaus si, in acelasi timp, considerati ca actualul parlament e plin de ticalosi, de ce il faceti pe Santa seful lor ? E ca si cum l-ai pune pe papa de la roma Posted Image  seful mafiei siciliene.

Deci sînt corecţi dar abuzaţi politic ?!

#17
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View Posttomaso, on 24 octombrie 2014 - 01:21, said:


Nici nu are cum să dispară.
Avem două scenarii:

1. Câștigă Iohanis .  Ce vor face peneliștii?  Vor sta în opoziție până în 2016?  Mă îndoiesc.

2. Câștigă Ponta.   Idem pct. 1

Pentru mine ar fi o mare surpriză ca pnl să stea în opoziție, recunosc.  Peneliștii pe care eu îi cunosc sunt prieteni la cataramă cu pesediștii.  Dar, mă rog, poate sunt eu negativist, sceptic...

Mda, miroase a partid unic! Noi romanii, ne tragem in teapa de aproape un secol. Klaus garanteaza mariajul PNL - PSD.
Orice om de dreapta ar trebui sa si dea seama de acest cerc vicios.
Suntem in sah! Orice miscare facem, pierdem. Ma rog, in masura in care obiectivul jocului este cresterea economica si prosperitatea pentru populatia activa.
Nu exista nici o speranta de la alegerile de peste 2 saptamani, Asa cum s-a spus mai sus, cuplul nuptial Ponta/Santa e rezultatul unei manipulari simple si eficiente.
Nu va avantati in chestii de genul "YES LA VOT" pentru ca veti iesi cu un gust amar, al infrangerii. Cartile s-au facut la alegerile parlamentare. 80 % ! Chiar si in Bucuresti.

View Postcrisstonne, on 24 octombrie 2014 - 01:47, said:

Deci sînt corecţi dar abuzaţi politic ?!
Am calculat: daca in tara ar fi 10 000 (zece mii) de parlamentari/politicieni care ar fura fiecare cate un million de euro pe an, fiecare roman ar fi pagubit cu 50 de euro pe luna. E mult, e putin? Nu stiu. Probabil e din ciclul: "Aici sunt banii dumneavoastra!"

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View PostTopcat7, on 24 octombrie 2014 - 01:55, said:



Mda...
Nu va avantati in chestii de genul "YES LA VOT" pentru ca veti iesi cu un gust amar, al infrangerii. Cartile s-au facut la alegerile parlamentare. 80 % ! Chiar si in Bucuresti.

Uite vezi...

Acum devine relevant ce am postat la #4.

Nu îmi sună fair ce spui tu aici  ;)

Tomaso

Dacă mai ești, tu ce ai face să vezi așa ceva ?

Instigarea la neparticipare la vot nu contravine legilor țării ?

Se închide, să hotărască cineva mai mare în grad dacă se redeschide.

Eu mă supun deciziei.

Inițiator, să nu mai deschizi alt subiect cu această temă.

Mulțumesc.

Edited by crisstonne, 24 October 2014 - 02:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate