Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Leduri pe chitara

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 21.09.2007
Salutare!

Vreau sa atasez pe chitara mea cateva leduri (cel mai probabil vreo 5) carora sa le variez putin intensitatea luminoasa in functie de cat de tare dau pe corzi. Insa deocamdata, am atasat un singur led pana fac sistemul sa functioneze asa cum trebuie.
Pentru asta am luat un TDA7052A pe care il alimentez cu 9V, am conectat la intrare si iesire chitara(pinii 2 si 3), am legat intre pinul 4 si pinul 6 un condensator de 1uF, iar la una din iesiri(pinul 5) am legat un led rosu de 3mm.
Toate bune, in esenta sistemul functioneaza, ledul isi modifica intensitatea luminoasa in functie de cat de tare dau eu pe chitara, insa...am o nedumerire:
oricat de tare as trage de corzi, tensiunea ajunge undeva la maxim 0.9V, deci lumineaza asa pe jumatate. (daca dau mai tare le rup Posted Image )
iar daca fac scurt pe intrare/iesire tensiunea ajunge la ~1,98-2V si lumineaza binisor.

Asadar, ce ar trebuii sa fac sa am tensiunea mai mare la iesirea spre led ? astfel incat atunci cand cant sa lumineze si el mai tare.

www.nxp.com/documents/data_sheet/TDA7052A_AT.pdf
Va multumesc mult ![ http://s27.postimg.org/eaqzs11n7/schema_leduri_chitara.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rokyronnie, 24 October 2014 - 00:02.


#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Uneste 3 cu 6 si pune LEDul intre 5 si 8.Daca pui un potentiometru (semireglabil?) de 1M pe 4-6 poti regla volumul...E posibil sa se arda LEDul,caz in care trebuie inseriat cu o rezistenta.E bine sa pui 2 LEDuri legate antiparalel.

#3
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 21.09.2007
Am unit 3 cu 6, potentiometru n-are sens sa pun, am vazut si eu schema aia, dar pentru ca nu vreau sa reglez volumul, e irelevant, am pus direct o rezistenta de 1M.
Am incercat si sa pun ledul pe 5 - 8 dar... nu face decat sa stea aprins, deci acolo sunt vreo 7V dar care nu variaza, is 7V si atat.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
De ce vrei sa faci asta? :D
Ce chitara ai?

#5
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 21.09.2007
E doar o chestie de design :)

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Io n-as strica chitara. Mai bine pune-ti leduri in head/cabinet/pedalier. Banuiesc ca ai doze active la chitara, o sa ai doar un consumator in plus, mai mult, nici tonul nu ramane lafel daca legi jucaria in paralel pe volum.

#7
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ceva simplu :

Attached Files

  • Attached File  led.jpg   37.63K   12 downloads


#8
darondny

darondny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 18.11.2009
Sa-ti dau si eu niste idei . Foloseste "amplificatoare operationale" in genul LM324 (50bani/buc) . In foaia lui de catalog gasesti si formulele de calculare a amplificarii (din 2 rezistente , unde una poate fi variabila) .
Un integrat de genul are 4 circuite identice inauntru ... le poti folosi pe diferite benzi de frecvente (bass/mid/high) cu formulele simple din datasheet (filtru condensator + rezistenta) .

Avantaje... impedanta de intrare ff mare (nu ingreuneaza sursa de semnal) , protectii .. nu ai cum sa-l arzi in mod normal , aprinde destul de bn leduri (se poate introduce un trz. gen BD139 cu o rez de 400 ohm pe iesire pentru a aprinde zeci de leduri) , minuscul , consum de neglijat .


Poti derula pagina asta in fuga sa-ti faci o impresie (citesti subtitluri si te opresti la ce te intereseaza) http://en.wikipedia....ional_amplifier

Spor la <Wherever I may roam> :D

Edited by darondny, 27 October 2014 - 17:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate