Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Lenovo N200 0769 nu detecteaza bateria noua

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Am recuperat acum vreo 2 ani un Lenovo cu windows vista, acum ruleaza archlinux. Bateria originala dadea semne de oboseala (nu stiu cati ani avea), ii scadea brusc incarcarea si la un moment dat calculatorul imi arata 'battery not available' si ledul bateriei ramane stins.

Problema este ca am comandat o baterie noua si calculatorul imi arata in continuare 'battery not available', ledul de incarcare al bateriei este in permanenta stins. In schimb functioneaza perfect conectat la alimentator.

Nu stiu daca are legatura cu alimentatorul sau capacitatea bateriei:

- bateria originala 10.8V 4.8AH
- bateria noua 10.8V 7.8AH (compatibila zice vanzatorul cu cea originala)

- alimentatorul e multi-tensiune si furnizeaza 20V la 3.5A (dintre cele originale cel mai putin puternic ar fi 20V 65W)

#2
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

View Postsoarce, on 23 octombrie 2014 - 23:46, said:

Am recuperat acum vreo 2 ani un Lenovo cu windows vista, acum ruleaza archlinux. Bateria originala dadea semne de oboseala (nu stiu cati ani avea), ii scadea brusc incarcarea si la un moment dat calculatorul imi arata 'battery not available' si ledul bateriei ramane stins.

Problema este ca am comandat o baterie noua si calculatorul imi arata in continuare 'battery not available', ledul de incarcare al bateriei este in permanenta stins. In schimb functioneaza perfect conectat la alimentator.

Nu stiu daca are legatura cu alimentatorul sau capacitatea bateriei:

- bateria originala 10.8V 4.8AH
- bateria noua 10.8V 7.8AH (compatibila zice vanzatorul cu cea originala)

- alimentatorul e multi-tensiune si furnizeaza 20V la 3.5A (dintre cele originale cel mai putin puternic ar fi 20V 65W)

Din discutiile cu un electrician, am inteles ca este important sa aiba acelasi voltaj iar amperajul daca este mai mare nu conteaza sau dauneaza. Un mod de a intelege mai usor amperajul este puterea. Cu cat este mai puternica cu atat oboseste mai greu. Sper sa nu ma insel.
Din ceea ce ai spus, deduc ca laptopul are probleme cu locasul unde vine montata bateria, sa nu fie un scurt in acea zona. Ar trebui dus la un service sau daca te pricepi sa vezi ce tensiune intra in laptop de la baterie.
Detin un Lenovo T420, care a venit cu incarcatorul original care scoate 20V 65W 3,25A.
Laptop-urile au unul din defectele din proiectare, incalzirea excesiva, care duce la defectarea unor componente.
Iti recomand sa gasesti un laptop lenovo care foloseste acelasi tip de baterie, in scopul de a verifica daca bateria cea noua este buna, incarca si daca nu exista probleme cu partea electronica sau fizica unde se face contact bateria cu laptopul.

Daca este acesta, inseamna ca el e defect din proiectare.

Edited by adrian_postovaru, 24 October 2014 - 02:23.


#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Merci pentru raspuns,modelul arata ca cel din imagine.

Bateria nu am unde sa o incerc. O sa iau un alimentator mai puternic sa vad daca amorseaza incarcarea, am citit pe internet ca la unii asta a fost problema. Se pare ca bateria primeste ceva tensiune la borne insa nu stiu care-s tensiunile corecte. Ai mai multe detalii despre defectul de proiectare ? Ma pricep la depanari insa fara o schema electrica nu pot face nimic. Calculatorul e folosit in regim de desktop si sa-l duc la service putin probabil pentru ca va costa destul de mult diagnosticarea si reparatul.

#4
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Am incercat cu un alimentator mai puternic, 20V 4A, si tot nu se incarca bateria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate