Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Lipit peliculă 8 mm

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Ca un deștept am băgat 2 filme de 8 m.m. într-un proiector (feriți-vă de cele cu încărcare automată!), deși am văzut că are probleme și am reușit să le rup. Unde mă pot duce să le lipesc?   :huh:

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
acasa cu banda scotch ai incercat ?

#3
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că merge cu aşa ceva. Nu cumva se vede la proiecţie?  :huh:

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 djl, on 23 octombrie 2014 - 22:50, said:

Ca un deştept am băgat 2 filme de 8 m.m. într-un proiector (feriţi-vă de cele cu încărcare automată!), deşi am văzut că are probleme şi am reuşit să le rup. Unde mă pot duce să le lipesc?   Posted Image

Te rezolva baiatu'....dupa care bagam aer intr-o sticla de bere(PM).

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Exista o solutie speciala pentru lipit filme,dar e foarte util si dispozitivul special conceput pentru asta (se poate si fara el)...in niciun caz cu scotch!

Edited by danpet, 24 October 2014 - 05:30.


#6
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 danpet, on 24 octombrie 2014 - 05:28, said:

Exista o solutie speciala pentru lipit filme,dar e foarte util si dispozitivul special conceput pentru asta (se poate si fara el)...in niciun caz cu scotch!

Solutia (e de fapt lichid) si se numeste acetona. E in compozitia produsului pe care il folosesc femeile ca sa-si curete lacul de pe unghii. Doar ca in produs mai e si apa (doar acetona si alcoolul sunt solventi organici miscibili cu apa), asta ca sa faca si producatorul un oarece profit. Nu te sfatuiesc sa folosesti acest produs, cauta acetona pura.
Filmele se lipesc (corect) intr-un dispozitiv - o presa - in care se introduc cele doua capete. La unul din capete se curata emulsia (pe vremuri faceam asta cu o lama de ras) pe o lungime bine determinata in functie de latimea filmului. Filme de 8 mm nu am lipit, doar de 35 si de 16, dar cred ca trebuie sa cureti si sa suprapui pe o lungime egala cu jumatate dintr-un cadru sau chiar un cadru, avand in vedere latimea mica a filmului. Presa respectiva are "dinti" pentru a evita desincronizarea. Presupun ca poti lipi filmul si improvizand o astfel de presa.
Nu se foloseste scotch pentru ca se poate dezlipi, cadrul ramane pentru 1/24 secunde in fata sursei de lumina pentru proiectie (vezi principiul de functionare al aparatului de proiectie).
Succes!

#7
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
În unele cazuri o să lipesască 2-3 cadre   :(

#8
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Ma intereseaza si pe mine acest subiect.Nu stiu daca este de ajuns doar acetona.
http://www.laborexro...acetona&x=6&y=6
Sa vedem preturile,poate cumparam impreuna.

#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
lipirea nu se face doar cu acetona, ci cu o solutie (Styrocol) care se obtine din pelicula dizolvata in acetona pana are consistenta unui clei, desi acest lucru este valabil la suportul pe baza de acetat. La peliculele moderne, din poliesteri se foloseste scotch (+ presa de lipit, in ambele cazuri):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_wVlRAI33EE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
Multumesc pentru informatii,este foarte valoroasa.
In filmulete de pe youtobe vad ca exista o banda adeziva mult mai buna decat
banalul scotch,prevazuta cu perforati pentru fiecare tip de pelicula.
Stiti cumva unde se gaseste asfel de banda,si care ar fi pretul?
Toate cele bune!

#11
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
cam greu pe la noi, sigur afara:amazom, e-bay.

#12
Simgeo

Simgeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.06.2007
La multi ani!
Am mai gasit pe siturile de vanzari second prese ce se foloseau pt lipit prin solutie.
Pot sa le folosesc pentru lipit cu scoth?Imi folosesc la ceva,daca nu sunt concepute pentru lipirea cu scoth?
Pentru formatul de 16 mm nu am mai vazut demult prese prevazute cu banda scoth...

#13
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Simgeo, on 02 ianuarie 2015 - 10:54, said:

La multi ani!
Am mai gasit pe siturile de vanzari second prese ce se foloseau pt lipit prin solutie.
Pot sa le folosesc pentru lipit cu scoth?Imi folosesc la ceva,daca nu sunt concepute pentru lipirea cu scoth?
Pentru formatul de 16 mm nu am mai vazut demult prese prevazute cu banda scoth...

le folosesti fara probleme si la scotch

Edited by gicaru, 02 January 2015 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate