Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Prelungire asigurare dupa cumparare cu o luna (sau nu?!)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Salut!
Treaba sta asa. Am o cunostinta care si-a cumparat acum cateva zile o masina. Si asa cum stim cu totii, ai o luna la dispozitie sa-ti rezolvi treburile cu hartiile, rar, politie... Dar ar fi o problema, in sensul ca asigurarea (pe hartie) expira pe 5 noiembrie. Dar tot pe 5 noiembrie acea cunostinta are programare la RAR. Deci e la limita cu actele, pentru ca tot pe 5 trebuie sa mearga si la politie si apoi sa-si reinnoiasca asigurarea. Tinand cont ca are 28 de ani si permis de 7 ani asigurarea cea mai ieftina e cam 620-630 de lei pentru o jumatate de an. Enorm.
Acum vine partea interesanta. Daca asigurarea se prelungeste automat pana la 21 noiembrie (o luna de la actul de vanzare-cumparare) ar avea timp sa dea o fuga pana acasa si sa-l treaca pe tatal ei coproprietar al masinii si astfel asigurarea ar fi cel mult 250 de lei (56 de ani, permis din '83). Dar nu stiu daca asigurarea se prelungeste automat pana pe 21 noiembrie sau pe 5 noiembrie trebuie reinnoita (lucru pe care eu nici nu prea il vad cum ar putea sa-l faca). Si nu stiu nici daca tatal ei daca ar fi coproprietar ar putea sa plateasca asigurarea la un pret mai mic.
Ceva pareri? Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Se duce mâine,  ii vinde mașină lui tata, face asigurare în vederea înmatriculării,  direct pe tata.

Nu prea am înțeles ce e cu prelungirea asigurării. Care e ultima zi scrisa pe asigurare,  aia e.  De a doua zi,  nu mai are asigurare.

#3
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Pai nu poate sa-i vanda masina pentru ca actele inca nu sunt gata. Programarea la RAR este pe 5 noiembrie. Este exact ultima zi in care actuala asigurare (facuta de fostul proprietar al masinii) expira. Si referitor la prelungirea asigurarii, din cate stiu ai termen o luna de la data semnarii contractului de vanzare-cumparare sa faci actele. In aceasta perioada in mod normal si asigurarea este valabila tot o luna. Dar nu stiu daca se aplica si in acest caz, adica in cazul in care este scris pe polita ca este valabila pana pe 5 noiembrie.

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ce acte sa fie gata? O poate vinde cand vrea, fie ca a fost sau nu cu ea la RAR.

#5
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Pai nu stiu... intreb si eu. Masina mai trebuie sa mearga la Rar si apoi la politie si gata.

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Pai voi cum va gandeati? O trece pe numele lui (o transcrie), face identificarea la RAR, scoate numerele si apoi o ia de la capat cand i-o vinde tatalui?

#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Ca mai intai tre sa faca TOATE actele pe numele ei ca sa poata apoi sa-i vanda" masina tatalui.

#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
De ce, sa cheltui banii de 10 ori?
Masina nu trebuie sa fie pe numele ei/lui. De la vanzatorul pe al cui nume se alfa acum masina,  pana la cel care o trece efectiv pe numele lui (transcrie), masina poate sa treaca prin 100 de intermediari, se face doar contract de vanzare-cumparare intre ei.

Edited by alexx1402, 23 October 2014 - 21:58.


#9
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Pai si cum sa-l duca pe proprietarul din Bucuresti, la tasu' la Piatra Neamt ca sa faca contract de vanzare-cumparare?   Posted Image Tot ce s-a facut pana acum a fost sa mearga cu proprietarul la o firma care se ocupa cu actele de vanzare de automobile, i-au fost date apoi si celelate acte si apoi ea a mers la Finante. Dupa care urmeaza RAR-ul (pe 5 noiembrie) si politia.
De-asta ziceam ca daca ar fi masina pe numele ei, adica toate actele pe numele ei, ar fi fost mai simplu. O "vindea" tatalui fara probleme.

Edited by LauCalin, 23 October 2014 - 22:03.


#10
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
RAR-ul nu are nici o legatura cu asigurarea sau circulatia vehiculului.

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Duce masina la RAR (nu conteaza cine o prezinta , daca numerele sau asigurarea expira/au expirat) iar apoi lasa masina acolo sau in apropiere si isi rezolva restul actelor.

RCA-ul nu se face/prelungeste pe o luna decat in cazul numerelor provizorii. Cu coproprietatea nu stiu daca face mare branza  (decat daca-i este frica ca-i vinde taica-su masina ) .Numai o persoana apare in talon sau certificat ca proprietar iar asigurarea se face numai pe proprietar .

Actele (contract + impunere + rca) le face in cateva ore (maxim 2 zile) .....deci teoretic ar putea face acest lucru de cel putin 5x pana pe 5 noiembrie.

Edited by polizei, 23 October 2014 - 22:23.


#12
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Pai ce treaba mai are ala din Bucuresti, nu mai e masina lui.
Contractul il face intre ea si tatal ei.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Deci daca s-a facut inamtricularea pe numele ei... doar pe jumatate, pentru ca la Rar si la politie nu a ajuns inca, ea poate face deja act de vanzare-cumparare cu tatal ei?

#14
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Da

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
Bun. Multumesc! Stima!

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
poti sa faci si 5 acte de v/c, nu are importanta. La RAR si Politie ajunge doar ultimul, cel care o inmatriculeaza pe numele lui.
Asigurarea nu se prelungeste automat si nici nu se va prelungi vreodata automat decat daca ai vreun serviciu la vreun broker care face asta. Este valabila cat scrie pe ea.
O masina se poate vinde si fara asigurare valabila.

#17
salcie

salcie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 17.09.2013
Contractul de vanzare-cumparare se poate reface si atat timp cat nu ai declarat-o pe numele tau (ei, a cui o fi), nu plateste impozit pe venit (ca se trece masina de pe numele ei pe numele tatalui). Complicaciune, s-a trezit tarziu, sper sa reuseasca sa faca modificarile in timp util. Din cate stiu eu, prelungirea nu se face automat, se incheie RCA si bine, dar eu nu sunt broker. Cel ma bine intreaba un broker, eu iau asigurarea de pe http://romasig.ro/ ca are de obicei cate o promotie, reducere de pret, ceva, plus ca mi s-au dat raspunsuri competente de cate ori am cerut. Ce-i drept, nu am intrebat de RCA, ci de CASCO si locuinta, dar sigur se pricep. Vezi ca gasesti acolo si calculator, ca sa vezi la ce asigurator e mai ieftin.

#18
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Calin, face inca un contract de vanzare / cumparare intre ea si tatal ei. Vezi ca chestia cu CO-proprietari nu stiu daca e posibila, sau si daca e posibila din punct de vedere al inmatricularii si al proprietarului pe carte, pe talon doar un proprietar se poate trece si pe acela se face RCA. Cel mai simplu e sa faca contract v/c cu tatal ei, si face RAR si inmatriculare pe numele lui. Apoi o procura pe numele ei si la revedere, de diferenta baga benzina...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate