Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Program java care sa calculeze suprafata ocupata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Salutare,

Imi trebuie si mie un program java ( care ulterior sa poate fi pus pe o pagina web) care sa faca urmatoarele:
1. Sa arate o suprafata de gelun Lxl . Aceste dimensiuni L si l sa le pot introduce eu iar suprafata sa isi schimbe dimensiunile in functie de aceste 2 variabile.
2. Sa aiba 10 casute in care eu sa adaug dimensiunile unor suprafete mai mici decat cea initiala. Aceste sufrafete mici rezultate sa le pot lua cu scroll-ul si sa le mut peste suprafata mare, oriunde vreau eu ( as dori sa se poata roti si anume L sa devina l si invers oricand vreau, sa le pot aseza astfel incat sa ocupe si sa ramana cat mai putine goluri din suprafata mare).
3. Dupa fiecare asezare a unei suprafete mici peste suprafata mare, programul sa imi afiseze intotdeauna, plecand de la punctul o, care este lungimea maxima care a fost ocupata.

Atasez si un fisier care sper sa va ajute sa va realizati ceea ce doresc eu.

#2
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Am atasat si fisierul

Attached Files



#3
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

View Postsharque99, on 23 octombrie 2014 - 19:39, said:

Salutare,

Imi trebuie si mie un program java ( care ulterior sa poate fi pus pe o pagina web) care sa faca urmatoarele:
1. Sa arate o suprafata de gelun Lxl . Aceste dimensiuni L si l sa le pot introduce eu iar suprafata sa isi schimbe dimensiunile in functie de aceste 2 variabile.
2. Sa aiba 10 casute in care eu sa adaug dimensiunile unor suprafete mai mici decat cea initiala. Aceste sufrafete mici rezultate sa le pot lua cu scroll-ul si sa le mut peste suprafata mare, oriunde vreau eu ( as dori sa se poata roti si anume L sa devina l si invers oricand vreau, sa le pot aseza astfel incat sa ocupe si sa ramana cat mai putine goluri din suprafata mare).
3. Dupa fiecare asezare a unei suprafete mici peste suprafata mare, programul sa imi afiseze intotdeauna, plecand de la punctul o, care este lungimea maxima care a fost ocupata.

Atasez si un fisier care sper sa va ajute sa va realizati ceea ce doresc eu.


Ceea ce cauti tu se numeste in matematica optimizare liniara, de suprafata sau volumica. Exista cateva programe(nu cunosc in ce limbaj) de optimizare. Din auzite am inteles ca un fisier excel se poate transforma intrun program .exe. Trebuie sa sti ce formule matematice sa aplici in excel. Incearca si VBA din Office. Am preluat de pe internet un excel care continea o functie complexa intersectia a 2 curbe, care a fost facuta cu ajutorul VBA-ului.

Am gasit ceva. Poate te va ajuta. http://forum.softped...e-debitare-pal/

#4
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

View Postadrian_postovaru, on 24 octombrie 2014 - 02:29, said:

Ceea ce cauti tu se numeste in matematica optimizare liniara, de suprafata sau volumica. Exista cateva programe(nu cunosc in ce limbaj) de optimizare. Din auzite am inteles ca un fisier excel se poate transforma intrun program .exe. Trebuie sa sti ce formule matematice sa aplici in excel. Incearca si VBA din Office. Am preluat de pe internet un excel care continea o functie complexa intersectia a 2 curbe, care a fost facuta cu ajutorul VBA-ului.

Am gasit ceva. Poate te va ajuta. http://forum.softped...e-debitare-pal/

Am gasit un program mult mai complet care aseaza mobila intr-un spatiu delimitat. Mie nu mi-ar trebui decat o mica parte din ce face programul asta.
Oare acesta foloseste excelul ? ( Veci atachment )
Am sters numele programului intentionat pentru a nu avea probleme cu proprietarii lui.
A nu se intelege ca vreau sa il modific pe acesta, vreau doar ceva similar. Gasesc pe cineva care sa imi faca un astfel de program ?

Attached Files


Edited by sharque99, 24 October 2014 - 13:14.


#5
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

View Postsharque99, on 24 octombrie 2014 - 13:12, said:

Am gasit un program mult mai complet care aseaza mobila intr-un spatiu delimitat. Mie nu mi-ar trebui decat o mica parte din ce face programul asta.
Oare acesta foloseste excelul ? ( Veci atachment )
Am sters numele programului intentionat pentru a nu avea probleme cu proprietarii lui.
A nu se intelege ca vreau sa il modific pe acesta, vreau doar ceva similar. Gasesc pe cineva care sa imi faca un astfel de program ?

Daca cunosti excel la nivel mediu, iti recomand sa ei legatura cu un profesor de matematica foarte priceput sa te ajute cu formule de calcul. Le vei introduce in excel si ai totul rezolvat. Eu am apelat pentru o problema de alt gen la un profesor de matematica universitar din Iasi de la politehnica. Le-am introdus in excel si am rezolvat problema.
Oricum ai luao, fara formule matematice nimeni nu poate sa faca nimic, pentru ca aceste programe sunt doar interfata, cele care fac calculele, nu si modul de gandire cum se obtin acele calcule.

Succes.

Edited by adrian_postovaru, 24 October 2014 - 14:49.


#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postsharque99, on 24 octombrie 2014 - 13:12, said:

Gasesc pe cineva care sa imi faca un astfel de program ?

Daca platesti, da. Pe moacă nu. Ti-l fac eu pe 4000 euro.

#7
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpotae, on 24 octombrie 2014 - 17:08, said:

Daca platesti, da. Pe moacă nu. Ti-l fac eu pe 4000 euro.

Nu am cerut pe "gratis" . 4000 euro e totusi cam mult pentru un program de genul asta.. Nu am cerut sa calculeze aria planetei marte.. pe la 1000 euro as fi fost dispus sa dau, 4000 nu....

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Vezi cercetari operationale atunci. Un astfel de curs sigur abordeaza si probleme de genul si poate merge sa scoti niste formule si iti faci tu.

#9
sergiumusic

sergiumusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 29.12.2007
incearca cu program de optimizare cut master 2D pro.el e pt placi de pal,dar poti sa setezi cum vrei tu suprafata,iar la report poti vedea cam ce te intereseaza.
succes!

#10
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

View Postsharque99, on 23 octombrie 2014 - 19:39, said:

Salutare,

Imi trebuie si mie un program java ( care ulterior sa poate fi pus pe o pagina web) care sa faca urmatoarele:
1. Sa arate o suprafata de gelun Lxl . Aceste dimensiuni L si l sa le pot introduce eu iar suprafata sa isi schimbe dimensiunile in functie de aceste 2 variabile.
2. Sa aiba 10 casute in care eu sa adaug dimensiunile unor suprafete mai mici decat cea initiala. Aceste sufrafete mici rezultate sa le pot lua cu scroll-ul si sa le mut peste suprafata mare, oriunde vreau eu ( as dori sa se poata roti si anume L sa devina l si invers oricand vreau, sa le pot aseza astfel incat sa ocupe si sa ramana cat mai putine goluri din suprafata mare).
3. Dupa fiecare asezare a unei suprafete mici peste suprafata mare, programul sa imi afiseze intotdeauna, plecand de la punctul o, care este lungimea maxima care a fost ocupata.

Atasez si un fisier care sper sa va ajute sa va realizati ceea ce doresc eu.


Am gasit ce doresti tu. Este un program de pe torrent. Se instaleaza foarte usor. L-am incercat si eu. Este supeb. Daca nu te decsurci cu activarea zi-mi.
Iti atasez un programul.

Edited by catalinuptm, 15 November 2014 - 11:52.


#11
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Pe acest forum nu se accepta warez/cracks, cine nu respecta regulamentul, o sa suporte consecintele dupa cum urmeaza.

Quote

- sa baneze fara avertizare userii ce injura, posteaza warez/cracks


#12
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014

View Postsharque99, on 23 octombrie 2014 - 19:39, said:

Salutare,

Imi trebuie si mie un program java ( care ulterior sa poate fi pus pe o pagina web) care sa faca urmatoarele:
1. Sa arate o suprafata de gelun Lxl . Aceste dimensiuni L si l sa le pot introduce eu iar suprafata sa isi schimbe dimensiunile in functie de aceste 2 variabile.
2. Sa aiba 10 casute in care eu sa adaug dimensiunile unor suprafete mai mici decat cea initiala. Aceste sufrafete mici rezultate sa le pot lua cu scroll-ul si sa le mut peste suprafata mare, oriunde vreau eu ( as dori sa se poata roti si anume L sa devina l si invers oricand vreau, sa le pot aseza astfel incat sa ocupe si sa ramana cat mai putine goluri din suprafata mare).
3. Dupa fiecare asezare a unei suprafete mici peste suprafata mare, programul sa imi afiseze intotdeauna, plecand de la punctul o, care este lungimea maxima care a fost ocupata.

Atasez si un fisier care sper sa va ajute sa va realizati ceea ce doresc eu.


Cum te descurci cu programul de optimizare? Este functionalbil?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate