Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

Hosting fisiere excel

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Unde pot gazdui mai multe fisiere excel la care, prin conturi individuale, sa aiba acces mai multe persoane. Prin acces inteleg ca le pot citi si modifica dar neaparat fara sa le downloadeze in calculator, sa le modifice si sa le unploadeze ulterior. Vreau totul sa se faca acolo, in serverul unde sunt gazduite. Prin ftp am incercat si pentru ca sa modific trebuie sa il descarc si dupa aia sa il pun din nou.
Google docs nu ma ajuta pentru ca unele fisiere au macro care fac legatura intre ele.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Skydrive? Nu spui ce Windows/office ai - e important.

#3
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Am windows 7, Office excel 2007
As dori un loc unde sa pot sa pun un folder cu mai multe subfoldere cu fisiere. Multe au legaturi intre ele prin macro-uri. Am nevoie sa pot sa adaug oricate fisiere vreau in folderele respective.
Ca sa intelegeti mai bine, este un fel de program creat pentru a fi utilizat de angajatii unei firme. Acesti angajati nu sunt toti intr-un birou ci au mai multe birouri separate. Vreau ca toti sa lucreze in aceleasi fisiere, puse undeva intr-un spatiu virtual.

Sper ca nu cer vre-o bazaconie..

Edited by sharque99, 23 October 2014 - 19:47.


#4
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Skydrive ar fi fost extraordinar daca avea si optiunea de functionare macro. Face legatura intre fisiere foarte bine dar mai are cateva minusuri.
Exista ceva asemanator si care sa ma ajute?
Pot cumpara undeva un spatiu de hosting care sa ma ajute ?
Intranet-ul ma ajunt cumva ?

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Sharepoint, daca ti-l permiti.

Sau poti incearca cu un folder shared si documentul excel setat ca shared, nu stiu daca merge cu macro-uri asa.

Edited by dani.user, 23 October 2014 - 22:51.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu un folder shared merge sigur, doar ca daca vin de pe internet le trebuie vreun vpn ca altfel sint slabe sanse sa mearga peste internet (si oricum e nerecomandabil).

Se mai poate folosi orice solutie de sincronizare (google docs, skydrive, bittorrent sync daca vrei fara server doar clientii intre ei, owncloud daca vrei cu serverul tau si fara provider, etc, etc). Pune un program sa iti faca backupuri complete periodice (ca nu cred ca sint asa mari niste fisiere in excel), mai devreme sau mai tirziu o sa iasa ceva ciorba lucrind mai multe persoane deodata.

#7
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 f300, on 24 octombrie 2014 - 07:35, said:

Cu un folder shared merge sigur, doar ca daca vin de pe internet le trebuie vreun vpn ca altfel sint slabe sanse sa mearga peste internet (si oricum e nerecomandabil).

Se mai poate folosi orice solutie de sincronizare (google docs, skydrive, bittorrent sync daca vrei fara server doar clientii intre ei, owncloud daca vrei cu serverul tau si fara provider, etc, etc). Pune un program sa iti faca backupuri complete periodice (ca nu cred ca sint asa mari niste fisiere in excel), mai devreme sau mai tirziu o sa iasa ceva ciorba lucrind mai multe persoane deodata.

Salutare.
Angajatii sunt in birouri diferite, in locatii diferite : unul in Iasi, celalalt in Timisoara, etc.. Imi trebuie ca folderul meu sa stea pe un server extern. Mi-am luat hosting de la xhost crezand ca pot sa il pun pe ftp dar m-am inselat, nu merge.
O solutie gen Intranet oare m-ar ajuta ? Dar pentru intranet trebuie sa am serverul meu ?

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
Studiaza un pic ce poate google docs . Poti face propriile scripturi, e o scula f.puternica. Trebuie doar un pic de munca....

#9
zolisandor

zolisandor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.12.2009
Salut,

In principiu te pot ajuta cu o solutie completa folosind samba si vpn-uri pentru interconectare, dar depinde foarte mult ce buget ai pentru acest lucru.

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,372
  • Înscris: 08.12.2008
dropbox/box in varianta buisness e solutia eleganta.

#11
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Cu dropbox am aceeasi problema : pentru ca sa modific un fisier trebuie sa il descarc, sa il modific si sa il urc iarasi.
Eu ma gandeam ca exista o chestie gen server unde sa imi pun folderul meu cu fisiere si unde sa intru sa il modific acolo, oricand am chef.
Cineva mi-a mai oferit posibilitatea unui vps numai ca mi-a spus ca nu exista posibilitatea de a rula macro-urile..

Are cineva o alta idee ?

#12
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Google Drive.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Solutie gen server exista si se numeste Microsoft SharePoint. Insa costa (foarte) mult.

Edit: vad ca ofera mai nou si o solutie in cloud, pe baza de abonament. Poate te multumeste aceasta.

Edited by dani.user, 26 October 2014 - 16:11.


#14
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009
Salut. Nu costa mult deloc. 3-5 euro/luna. Problema la el este ca nu se face prin interfata web ci printr-un soft instalat pe calculator. Ori eu caut posibilitatea de a utiliza fisierele de pe orice calculator/tableta, fara sa fie nevoie sa instalez ceva..

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,372
  • Înscris: 08.12.2008

 sharque99, on 26 octombrie 2014 - 15:52, said:

Cu dropbox am aceeasi problema : pentru ca sa modific un fisier trebuie sa il descarc, sa il modific si sa il urc iarasi.
pentru ca folosesti varianta pentru home use.  de aceea nu merge ce vrei tu.

Edited by carmenclara1, 26 October 2014 - 23:51.


#16
sharque99

sharque99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.02.2009

 carmenclara1, on 26 octombrie 2014 - 23:50, said:

pentru ca folosesti varianta pentru home use.  de aceea nu merge ce vrei tu.

Pentru ca sa modifici fisierele in Dropbox, chiar si in varianta business, trebuie sa instalez pe calculator un program. Programul va sincroniza fisierul de la mine din calculator cu fisierul salvat in dropbox.. Pe mine ma intereseaza sa fac modificarile direct pe site, fara ca la mine sa in calculator sa existe vre-o urma a vre-unui fisier modificat.

Trebuie sa existe vre-o varianta, e imposibil.. Am vazut la firma unde am lucrat pe baiatul de la IT care se conecta cu parola nu stiu unde, pe ce server si acolo avea mai multe fisiere. Intra in ele, le modifica, le salva si nu stiu ce naiba facea la retea.. Oare sa fi facut alea pe serverul propriu pe care il avea firma in beci ? Sa nu fi facut chestia aia pe vre-un server extern ?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Un Excel online care sa-ti execute (toate) macro-urile sistemului desktop nu stiu sa existe.

#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,372
  • Înscris: 08.12.2008

 sharque99, on 27 octombrie 2014 - 21:33, said:


Pentru ca sa modifici fisierele in Dropbox, chiar si in varianta business, trebuie sa instalez pe calculator un program. Programul va sincroniza fisierul de la mine din calculator cu fisierul salvat in dropbox.. Pe mine ma intereseaza sa fac modificarile direct pe site, fara ca la mine sa in calculator sa existe vre-o urma a vre-unui fisier modificat.

Trebuie sa existe vre-o varianta, e imposibil.. Am vazut la firma unde am lucrat pe baiatul de la IT care se conecta cu parola nu stiu unde, pe ce server si acolo avea mai multe fisiere. Intra in ele, le modifica, le salva si nu stiu ce naiba facea la retea.. Oare sa fi facut alea pe serverul propriu pe care il avea firma in beci ? Sa nu fi facut chestia aia pe vre-un server extern ?
gresit. nu ai nevoie de aplicatia instalata.  doar de un banal browser.
the it guy folosea sharepoint...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate