Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ochelari sau lentile de contact?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Salutare,

N-am mai intrat de mult pe aici dar am o intrebare si va cer ajutorul.
Pentru ca stau cam mult la pc, acasa si la birou, aveam dureri nasoale de cap, de ochi, m-am speriat si m-am dus sa-mi fac nu stiu cate analize si pana la urma, inafara de lipsa de fier si calciu, am nevoie de ochelari. Mi-a dat doctoru reteta, trebuie sa ma duc sa-mi fac ochelari, da eu vreau sa-mi iau lentile de contact, nu ma pot obisnui cu ideea, sigur n-o sa-i port.
Totusi am inteles ca e chin cu lentilele astea, trebuie pastrate in solutii, curatate, nu-mi place nici ideea sa mi le pun in ochi, sa nu ma lovesc. Am citit pe net si de lentile de ochelari, am auzit ca Zeiss sunt bune si Esilor, au protectii si filtre speciale pentru calculator, are maicamea Esilor doua perechi luate acum doua saptamani la promotie, unii heliomati si unii pentru calculator, e incantata, incearca sa ma convinga sa iau si eu.

Nu o sa va pun o poza ca sa va intreb cum credeti ca-mi sta cu ochelari (sigur imi sta foarte bine hehe), va intreb cat de mare e diferenta intre producatorii astia de lentile si daca ma sfatuiti sa-mi iau ochelari sau lentile de contact, ceva pros and cons m-ar ajuta sa-mi fac o parere. Cat de grea e acomodarea cu lentile de contact? Mie mi-e cel mai frica de cum o sa mi le pun in ochi.

Multam fain.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vezi ca exista lentile de contact oarbe. Fara dioptrii, fara nimic. Sunt mult mai ieftine si se folosesc doar sa vezi daca le suporti si te poti acomoda cu ele.

#3
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
Pe langa ca trebuiesc lasate in solutie , stii ca au un anumit "timp" de folosinta ?
Eu stiam multe despre lentile pana azi cand mi-a spus un prieten ca el are dar nu pot fi folosite numai de aprox. 20 de ori (parca).. Nu conteaza cat timp le tii in solutie, o luna , doua, trei, un an , doi, etc.. Conteaza de cate ori le pui...
Sau asa e indicat , nu stiu..In acest caz e cam nasol.. Pe langa ca sunt cat sunt de scumpe, sa le arunci dupa 20 de folosiri e cam naspa...

#4
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,670
  • Înscris: 09.11.2010
La calculator stai cu ochelari cu ANTIREFLEX. Cand te duci in oras, porti lentile de contact. Alea oricum sunt o fita. Daca nu ai grija cu ele, poti face conjunctivita.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Nu sunt chiar fita. Si eu am ochelari pe care trebuie sa ii port tot timpul si uneori devin incomozi. E mai simplu cu lentile, cata vreme poti sa le ingrijesti si sa le utilizezi asa cum trebuie.
Va trebui sa te speli bine de tot pe maini inainte de a le atinge, trebuie tinute in lichidul lor special si nu trebuie purtate mai mult decat scrie in instructiuni.
Lentilele sunt de mai multe duritati si de perioade diferite de utilizare. Unele le poti purta si cateva saptamani fara sa trebuiasca sa le scoti. Cel mai bine mergi la un pftalmolog si cere-i niste recomandari.

@Super Chief: daca omul are nevoie de ochelari ce sa faca cu lentilele oarbe? Posted Image

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Opereaza-te cu laser !

#7
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013

 AlexEn, on 23 octombrie 2014 - 17:49, said:

Nu sunt chiar fita. Si eu am ochelari pe care trebuie sa ii port tot timpul si uneori devin incomozi. E mai simplu cu lentile, cata vreme poti sa le ingrijesti si sa le utilizezi asa cum trebuie.
Va trebui sa te speli bine de tot pe maini inainte de a le atinge, trebuie tinute in lichidul lor special si nu trebuie purtate mai mult decat scrie in instructiuni.
Lentilele sunt de mai multe duritati si de perioade diferite de utilizare. Unele le poti purta si cateva saptamani fara sa trebuiasca sa le scoti. Cel mai bine mergi la un pftalmolog si cere-i niste recomandari.

@Super Chief: daca omul are nevoie de ochelari ce sa faca cu lentilele oarbe? Posted Image
Da, nu ma ajuta lentille oarbe... nu stiam detaliile astea despre lentile, nu cred ca sunt o varianta buna din ce aud :)) Asta cu saptamanile fara sa le scoti nu suna foarte sanatos... o sa ma documentez.

 JurasikMan, on 23 octombrie 2014 - 17:49, said:

Opereaza-te cu laser !
De operatie chiar nu sunt dispus, probabil costa si nu am ceva grav. Nici oftalmologul n-a mentionat solutia asta.

 WindyZ, on 23 octombrie 2014 - 17:42, said:

Pe langa ca trebuiesc lasate in solutie , stii ca au un anumit "timp" de folosinta ?
Eu stiam multe despre lentile pana azi cand mi-a spus un prieten ca el are dar nu pot fi folosite numai de aprox. 20 de ori (parca).. Nu conteaza cat timp le tii in solutie, o luna , doua, trei, un an , doi, etc.. Conteaza de cate ori le pui...
Sau asa e indicat , nu stiu..In acest caz e cam nasol.. Pe langa ca sunt cat sunt de scumpe, sa le arunci dupa 20 de folosiri e cam naspa...
Nu stiam asta, eu uit sa-i dau de mancare cainelui meu care face 5 ani, nu o sa stau sa numar datile in care pun lentilele :)). Dar eu stiam ca sunt unele cu care poti sa dormi si unele mai ieftine pe care tre sa le dai jos zilnic. La lentile de ochelari ce-mi recomandati? Ma gandesc sa-mi iau si ochelari si lentile, daca nu ma descurc cu ele, tot la ochelari o sa apelez.

#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu port lentile de contact. Mi se par mult mai ok decat ochelarii. Folosesc Air Optics Night and Day, le pot purta 30 zile in mod continuu, si pot dormi cu ele. Folosesc de trei ani, la inceput va fi un pic mai greu sa te acomodezi cu modul de a le introduce, dar in timp inveti.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Lentilele de contact ar trebui sa fie doar o alternativa. Tu ai nevoie de o pereche de ochelari cu un antireflex foarte bun. Crizalu' Prevencia de la Essilor e antireflexul ce iti trebuie.

#10
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
tu ai nevoie ce-ti spune un medic oftalmolog.

#11
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Salut,

Mi-am spus parerea despre lentile pe un alt topic, am 2 ani de cand le port zilnic (B&L Softlens Toric) si sunt foarte multumit.
E o postare din 2013, dar imi mentin parerea.

 billyboy, on 30 august 2013 - 16:15, said:

Salut,
Eu am 8 luni de cand port lentile de contact, si e minunat. Ochelarii doar seara prin casa, dar daca ies in oras, pot purta lentilele si pana la 4-5 dimineata(de la 8 cand plec la serviciu), dar de obicei le port 14-15 ore pe zi. Lentilele le suport foarte bune, fara lacrimi artificiale, picaturi sau mai stiu eu ce, si pe deasupra stau toata ziua la PC la munca.
Eu am Bausch & Lomb Softlens Toric(am si astigmatism si miopie) si cum spuneam, sunt foarte multumit de ele. Imi pare rau ca nu le-am descoperit mai devreme. Acum pot purta ochelari de soare, juca fotbal, deci poti merge pe bicicleta fara probleme. E chinul mai mare in prima luna, dar dupa ce te obisnuiesti o sa fie ceva banal. Eu le dau jos seara cand ma culc, si in fiecare dimineata le pun la loc. (imi ia 1 minut dimineata si unul seara)
Mi le-am luat initial sa mai scap din cand in cand de ochelari, dar am ajuns sa le port in fiecare zi. Imi iau de pe net 6 perechi ce ma tin aprox 7 luni(le tin cam 5 saptamani fiecare pereche). Imi era teama ca nu le voi suporta, dar daca o sa iei Softlens, care au un continut foarte mare de apa(60%), o sa le poti purta pana seara tarziu fara probleme.
Mergi la o optica medicala sa iti iei primul set, si apoi le iei de pe net. O sa iti spun mai tarziu, cand ajung acasa, ce termen de valabilitate au daca nu desfaci cutia, dar din cate am vazut sunt valabile 1 an sau 2.
Sunt lentile de mai multe feluri:
1. valabilitate 30 zile, se dau jos seara, se iau dimineata, se recomanda purtarea lor pentru maxim 12 ore(eu le port si mai mult, ca nu ma deranjeaza) (eu am dat 320 ron pe 6 perechi de lentile pentru aprox 7 luni de purtare) - tu poti lua un set de 6 lentile, avand in vedere ca ai aceeasi dioptrie la ambii ochi, si nici nu trebuie sa fii atent la care ochi pui lentila.
2. valabilitate 30 zile, purtare continua, nu se dau jos. Acestea nu sunt foarte recomandate, intreaba oftalmologul.
3. valabilitate 1 zi, le pui dimineata, seara le arunci.

Scuze pentru acest mesaj lung, dar sper ca esti lamurit.
LE: Ca sa raspund si la prima intrebare, lentilele mai moi(Soft) au un continut mai mare de apa si sunt mai usor de purtat, dar se deshidrateaza repede(eu nu am patit asta) si ar trebui sa folosesti lacrimi artificiale, dezavantajul lor: sunt mai greu de pus.  Cele mai dure sunt mai usor de pus, dar le vei suporta mai greu.

topic despre lentile:
http://forum.softped...nle-de-contact/
alt topic despre lentile:
http://forum.softped...ile-de-contact/

LE: Exista totusi si dezavantaje:
-am o colega de serviciu care a facut conjunctivita in fiecare luna, pana cand a renuntat la un brand de lentile.
-in timp, nervii care ajung la cornee, devin mai putin receptivi, deoarece nu mai iau contact direct cu exteriorul(vant, praf, rece, cald...), fiind tot timpul acoperiti de lentile.

Edited by billyboy, 24 October 2014 - 08:44.


#12
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013

 MembruAnonim, on 23 octombrie 2014 - 19:33, said:

Lentilele de contact ar trebui sa fie doar o alternativa. Tu ai nevoie de o pereche de ochelari cu un antireflex foarte bun. Crizalu' Prevencia de la Essilor e antireflexul ce iti trebuie.
Multam de info. despre ei am tot citit si eu si cred ca o sa merg pe varianta asta pt ochelari si o sa vad cum ma impac cu lentilele de contact. Stii cumva cam ce pret ar avea? banuiesc ca sunt mai scumpe, dar as vrea sa stiu si orientativ, maicamea si-a luat progresivi si am inteles ca difera preturile.

 billyboy, on 24 octombrie 2014 - 08:41, said:

Salut,

Mi-am spus parerea despre lentile pe un alt topic, am 2 ani de cand le port zilnic (B&L Softlens Toric) si sunt foarte multumit.
E o postare din 2013, dar imi mentin parerea.



topic despre lentile:
http://forum.softped...nle-de-contact/
alt topic despre lentile:
http://forum.softped...ile-de-contact/

LE: Exista totusi si dezavantaje:
-am o colega de serviciu care a facut conjunctivita in fiecare luna, pana cand a renuntat la un brand de lentile.
-in timp, nervii care ajung la cornee, devin mai putin receptivi, deoarece nu mai iau contact direct cu exteriorul(vant, praf, rece, cald...), fiind tot timpul acoperiti de lentile.
Multam, stiam ca e o idee buna sa va intreb pe voi, o sa ma duc sa vad ce si cum cu lentilele de contact da tot pe ochelari o sa ma bazez la inceput. poate chiar o sa-mi placa. Revin cu detalii despre acomodare si ce am achizitionat. noroc!

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 DumitrascuCristi, on 24 octombrie 2014 - 09:19, said:

Multam de info. despre ei am tot citit si eu si cred ca o sa merg pe varianta asta pt ochelari si o sa vad cum ma impac cu lentilele de contact. Stii cumva cam ce pret ar avea? banuiesc ca sunt mai scumpe, dar as vrea sa stiu si orientativ, maicamea si-a luat progresivi si am inteles ca difera preturile.

Depinde de dioptrie, de incadrarea ramei si, mai ales, de optica medicala unde alegi sa-ti lansezi comanda. Posted Image

Daca alegi ca varianta ocazionala si lentile de contact, iti recomand unele zilnice. Le pui dimineata si le arunci seara. Nu ai nevoie de solutie.

Edited by MembruAnonim, 24 October 2014 - 10:21.


#14
IrinaAlbu

IrinaAlbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.10.2014

 MembruAnonim, on 23 octombrie 2014 - 19:33, said:

Lentilele de contact ar trebui sa fie doar o alternativa. Tu ai nevoie de o pereche de ochelari cu un antireflex foarte bun. Crizalu' Prevencia de la Essilor e antireflexul ce iti trebuie.

Si eu m-am lamurit ca sunt doar o alternativa. Eu am patit-o cu o conjunctivita nasoala acum vreo 3 luni si nu le-am mai purtat, desi eram multumita de ele. Am patit multe accidente cu ele, de la faptul ca pana seara mi se uscau ochii si la un moment dat mi-a sarit lentila brusc de pe un ochi in timp ce ma intorceam acasa, intr-un tramvai, pana la alunecarea lentilei in spatele pleoapei de sus si asteptat cateva ore pana s-o gasesc (am crezut ca mi-a cazut pe jos si am pierdut-o, dar nu intelegeam de ce ma jena putin ochiul).
Acum vreau sa-mi iau si eu ochelari si pentru calculator pt ca am inteles ca sunt foarte utili, eu lucrez toata ziua cu ochii in calculator. Lentilele astea de la Essillor prevencia sunt bune? ce au special fata de altele? Ca am inteles ca sunt cele mai scumpe.

#15
varlaam

varlaam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 06.11.2012
Mai multe pareri pro si contra gasesti si pe http://blog.medlens....le-de-contact/. Sper sa iti fie de folos informatia si evident ca inainte de trece la lentile de contact , trebuie sa afli parametrii necesari.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 IrinaAlbu, on 24 octombrie 2014 - 11:30, said:

Lentilele astea de la Essillor prevencia sunt bune? ce au special fata de altele? Ca am inteles ca sunt cele mai scumpe.

Este singurul tratament antireflex care filtreaza lumina albastra din mediu artificial si natural. Este cea mai buna alegere, mai ales daca stai mai mult de 8 ore pe zi la pc, si ai un ochelar permanent. Filtrul pc este o lentila colorata si, in timp, colorarea aia poate fi deranjanta afara. Deci nu e nevoie sa-ti mai faci inca un ochelar special cu filtru pc, caci Prevencia te protejeaza. Mai mult, lasa sa treaca lumina bleu- turcoaz de care are nevoie ochiul.
Costul este unu' mare pentru ca s-a lucrat la ea timp de 20 de ani si Essiloru' a bagat foarte multi bani in tehnologie. Are o nunata reziduala de mov.

#17
IrinaAlbu

IrinaAlbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.10.2014

 MembruAnonim, on 24 octombrie 2014 - 19:12, said:


Este singurul tratament antireflex care filtreaza lumina albastra din mediu artificial si natural. Este cea mai buna alegere, mai ales daca stai mai mult de 8 ore pe zi la pc, si ai un ochelar permanent. Filtrul pc este o lentila colorata si, in timp, colorarea aia poate fi deranjanta afara. Deci nu e nevoie sa-ti mai faci inca un ochelar special cu filtru pc, caci Prevencia te protejeaza. Mai mult, lasa sa treaca lumina bleu- turcoaz de care are nevoie ochiul.
Costul este unu' mare pentru ca s-a lucrat la ea timp de 20 de ani si Essiloru' a bagat foarte multi bani in tehnologie. Are o nunata reziduala de mov.

Mersi mult pentru pont, m-am intors sa va zic ca eu chiar mi-am luat ochelari din astia cu lentile 'smekere' de la essilor si chiar sunt foarte mandra si multumita de ei. Am mai citit despre lumina albastra si sper sa-si faca bine treaba si sa ma protejeze bine de ea, pt ca am inteles ca e foarte daunatoare pt ochi. Ochelarii mei vechi nu aveau niciun fel de filtru si nu stiu daca e doar efectul placebo, da chiar nu-mi mai simt ochii atat de obositi ca inainte dupa o zi de munca cu ochii in ecran si ii port de miercuri. Am si inceput deja sa fac educatie pe la birou si sa-i indemn pe toti sa-si ia ochelari de protectie pt calculator, pentru ca mi se pare foarte important.

asa ca nu stiu daca l-a ajutat pe cristi postarea asta pe forum, da pt mine a fost utila. Thx si aveti grija de voi :)

#18
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013

 IrinaAlbu, on 31 octombrie 2014 - 17:59, said:


asa ca nu stiu daca l-a ajutat pe cristi postarea asta pe forum, da pt mine a fost utila. Thx si aveti grija de voi Posted Image

M-a  ajutat, si eu am mers pe Essilor prevencia pt calculator si maine ma duc sa-mi ridic ochelarii, am ales sa merg pe calitate, chiar daca sunt mai scumpi. Am lentile de saptamana trecuta si e chinul de pe lume, dureaza vreo juma de ora sa reusesc sa le pun dar progresez :)). Multam

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate