Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Problema ram corsair xms3

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andreigta4

andreigta4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.08.2012
Salut am o mare problema, mi-am dat comanda de ram corsair xms3 2x2 gb 1600mhz.
Detin urmatorul sistem:
Procesor intel pentium g3220 3.0ghz
Hdd 320 gb sata2
Sursa no name
Placa de baza gigabyte ga h81m-hd3

Si azi mi-a venit kit-ul de ram, problema este urmatoarea pur si simplu nu imi merge primul slot de ram imi bipaie cand pun ram-ul acolo, daca il pun decat in al doilea slot imi merge, daca pun in ambele iar nu merge si imi bipaie. Chiar s-a bulit slot-ul de ram? ( placa de baza am cumparat-o acum o luna de pe pc garage) Sau nu imi merge ca procesorul meu suporta decat frecventa de 1333mhz, dar nu cred ca ar fi asta problema pentru ca nu mi-ar fi mers nici in primul slot. Sa ii scot bateria la bios ce as putea sa fac, sa incerc cu alt kit, dar nu am de unde, ce as putea face?

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Daca ambele module merg in al doilea slot inseamna ca primul slot si-a dat demisia .
Mai ai alte module cu care sa probezi primul slot ?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
A functionat acel pc? Ai avut un alt ram montat?

#4
andreigta4

andreigta4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.08.2012
Da am avut inainte o placa kingston de 2gb 1333mhz, dar am vandut-o si nu mai tin minte in care slot a fost pusa, posibil tot in al doilea. Si nu mai am alte memorii sa probez.

Si da, pc-ul functioneaza perfect, dar decat cu o placa de ram in cel de-al doilea slot

#5
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 03.01.2009
Incearca o curatare a slotului 1 cu o periuta de dinti pe care nu o mai folosesti. Posibil sa se fi adunat jeg daca a stat nefolosita mult timp. Sau cu o pensula mai teapana.

#6
andreigta4

andreigta4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.08.2012
Citeste mai sus, placa de baza am cumparat-o acum o luna, si am grija de sistemul meu ca o bijuterie.

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Memoriile pe care scrii că le-ai cumpărat se regăsesc pe http://download.giga...ga-h81m-hd3.pdf ?

#8
andreigta4

andreigta4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.08.2012
Nu, memoriile mele sunt CM3X2G1600C9DHX, dar daca nu le suporta placa de baza nu imi mergea de loc, asa ar fi logic. Dar eu acum stau pe respectivul calculator cu o singura placuta.

#9
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
" am avut inainte o placa kingston de 2gb 1333mhz, dar am vandut-o si nu mai tin minte in care slot a fost pusa ".
Poate era mai bine să nu te grăbeşti şi să o vinzi după ce veneau memoriile noi şi vedeai că funcţionează pe placa ta.

Posibil ca soclul de memorie respectiv să fie nefuncţional, chiar dacă scrii că placa este nouă.
O probă cu o pereche de memorii certificate ar fi edificatoare.

Ai încercat pe rând, în soclul care funcţionează, memoriile noi ?

" ...daca nu le suporta placa de baza nu imi mergea de loc, asa ar fi logic. "
Uneori, logica de bun simţ, nu prea are nimic de a face cu maşinăriile complicate.

Edited by Mos_Ilie, 23 October 2014 - 19:48.


#10
andreigta4

andreigta4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 28.08.2012
Da memoriile sunt noi, le-am probat pe ambele si merg. O sa incerc sa fac rost de alta memorie sa vad daca merge in primul slot. Daca nu o duc la garantie, e bine ca mai am aproape 3 ani!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate