Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vitamine pentru facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Vasaras

Vasaras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.10.2014
Salutare tuturor!
Am inceput facultatea de aproape o luna ( sunt in primul an ) si am o problema. Ma simt obosit si neatent tot timpul. De ex. atunci cand profesorul explica ceva si eu incerc sa fiu atent, practic nu inteleg ce vrea sa spuna prin ideiile prin care le prezinta. Nu reusesc sa ma concentrez deloc.Stau la camin, dar e liniste si nu duc lipsa de somn ( in fiecare noapte dorm 7-8 ore ). Cu bautura nu le am si nici cu fumatul. Alimentatia e cam aceeasi care o aveam acasa ( sunt vegetarian).

Ma gandesc ca poate totusi am un fel de anemie ( intotdeauna am fost la limita intre anemie si normal). As vrea sa incerc ceva vitamine, poate imi revin. Vreau ceva destul de ieftin ( deh, bugetul de student e micut :) ) si sa acopere cam majoritatea vitaminelor si poate si a mineralelor. Aveti ceva de recomandat?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, treci pe la medicul de familie.

#3
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
Mai intai fa-ti analizele si apoi te axezi pe vitamine/minerale. Daca vrei neaparat sa-ti cumperi vitamine/suplimente, nu cumpara pe cele din farmacii, ca sunt cele mai proaste.
Nu te uita dupa dzr-uri ca sunt inutile in majoritatea cazurilor.

Eu luam adam de la now food.
http://www.supliment...60-tablete.html


Cum am zis, mai intai fa-ti analize, imbunatatesti alimentatia si apoi te axezi pe suplimente.

Edited by red_dog4ever, 23 October 2014 - 16:27.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Poti incerca sa faci o investitie in cateva analize sa vezi daca ai o carenta de vitamine si/ sau anemie. Asta informativ, nu musai.

In rest, conteaza profii cat de bine explica. Eu am un curs de 4 ore de exemplu, in care ma duc cu tratatul dupa mine si ascult ce toraie profa ( cuvant cu cuvant ) si ce ne mai arata pe slideuri. Iau si evidentiez cu markerul si asta e. Restul explicatiilor le primesc la seminarii.

La cursuri, daca nu sunt interactive, n-ai cum sa fii atent.
Ideea e urmatoarea decat sa acoperi cauza cu vitamine ( si multe is degeaba, trust me ) mai bine iti faci cateva analize si vezi daca ai nevoie, ce iti lipseste, de ce si cum poti rezolva problema pe cale nutritionala.

Asa, ca pastilute ai de unde alege. Te duci in farmacie si iti alegi: Ca+Mg+D3, Lecitina sau Guarana, Multivitamine...

Erau niste suplimente de la Alevia. Sincer, nu stiu sa-ti zic cat costa ca in farmacie le-am avut doar mostre si evident ca le-am gustat Posted Image Alevia Energizer, sau ceva de genul. Chiar ma uitam sa vad ce contine, teoretic is bune. Au complex de vitamine si minerale.  Ar mai fi Centrum ( ~25RON/ 30 capsule )


apropo, ca mi-am adus aminte. GRIJA cu multivitaminele ca iti pot da organismul peste cap ( multe sunt peste doza zilnica )! Mi-am adus aminte de un caz in care s-a ars cineva putin  cu Centrumul, dar in teorie te poti arde cu oricare.
Deci, nu lua multivitamine/ complex daca nu ai nevoie ( dovedit clinic/ analize ), o luna nu-i bai, dar daca o tii asa pana in sesiune s-ar putea sa ai nevoie de 2 locuri la examen.

Edited by lex404, 23 October 2014 - 16:32.


#5
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Si ce te face sa crezi ca problema e datorita nutritiei sau se poate rezolva pe cale nutritionala? Fiecare om are anumite perioade din zi cand ii e somn, cand ii e foame, cand se poate concentra si cand nu. De exemplu eu nu functionez bine intre 3 si 5. Si daca la asta se mai adauga si un curs lung si plictisitor, noapte buna!

#6
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 Vasaras, on 23 octombrie 2014 - 16:16, said:

. De ex. atunci cand profesorul explica ceva si eu incerc sa fiu atent, practic nu inteleg ce vrea sa spuna prin ideiile prin care le prezinta. Nu reusesc sa ma concentrez deloc.
Alții nici după ce au terminat facultatea nu au înțeles ce au vrut să zică profesorii. La facultate trebuie să citești dinainte dacă vrei să înțelegi ce vrea să spună profesorul.

#7
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Vitamina F?

#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 14.08.2006
LarvAlbina de la Hofigal - costa 30 si ceva lei o cutie de 40 capsule. In 2-3 zile te simti mai bine. Ptr. preturi corecte si calitate incearca tot de la aceasi firma, toate vitaminele sunt facute din plante, majoritatea din romania.

Edited by meanman, 23 October 2014 - 16:38.


#9
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
De ce esti vegetarian ? faci parte din vreo secta dubioasa?

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007

 Vasaras, on 23 octombrie 2014 - 16:16, said:

Ma simt obosit si neatent tot timpul. De ex. atunci cand profesorul explica ceva si eu incerc sa fiu atent, practic nu inteleg ce vrea sa spuna prin ideiile prin care le prezinta. Nu reusesc sa ma concentrez deloc.
Stai linistit, problema e la profesor si nu la tine. Obisnuieste-te, profii sunt plini de astfel de probleme si inca altele pe langa.

#11
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008

 lex404, on 23 octombrie 2014 - 16:28, said:

.....Ar mai fi Centrum ( ~25RON/ 30 capsule )
Exact ce spuneam mai sus. Dozele zilnice recomandate sunt niste prostii.
Centrum are dzr-uri de 100% la toate vitaminele si mineralele.
http://www.efarma.ro...cts.php?id=1131


Nu confundati dzr-urile cu dozele zilnice optime. Dzr-urile sunt facute ca sa nu apare carente. In unele cazuri dzo seamana cu dzr, cum ar fi pentru magneziu si calciu, iar in alte cazuri difera foarte mult.
De exemplu vitaminele din grupa B, nu au doze maxime admise, excesul se elimina fara niciun risc din corp.
Vitamina D are dzr de 400UI. Daca stai 15 minute la soare, vara intre 13-15 produci aproximativ 15k UI.

Edited by red_dog4ever, 23 October 2014 - 16:45.


#12
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 14.08.2006

 OmulLLORT, on 23 octombrie 2014 - 16:38, said:

De ce esti vegetarian ? faci parte din vreo secta dubioasa?

Incearca sa fi la subiect, aici nu-i aria de spiritualitate.

#13
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 Vasaras, on 23 octombrie 2014 - 16:16, said:

Aveti ceva de recomandat?
Nu cred ca-i sanatos a lua ceva dupa sfaturile primite pe un forum.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ce? Nu i-a recomandat inca nimeni cianura.

#15
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,936
  • Înscris: 14.08.2006

 nlg, on 23 octombrie 2014 - 16:42, said:

Nu cred ca-i sanatos a lua ceva dupa sfaturile primite pe un forum.
E mai sanatos sa te informezi inainte sa te informeze vanzatorii din magazin..

#16
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

 gumball3000, on 23 octombrie 2014 - 16:42, said:

De ce? Nu i-a recomandat inca nimeni cianura.
Sfatul cu medicul a fost mult mai bun.

#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Unii din profesori sunt cazuri de psihiatrie. Chiar zilele astea a fost la stiri pe toate posturile cu examenul ala psihologic de i-au gasit pe cativa cazuri de psihiatrie.

Edited by Handicarpati, 23 October 2014 - 16:56.


#18
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
In primul rand analize generale ar fi bine sa-ti faci sa vezi daca nu e ceva in neregula, mergi la medicul de familie.

Dar analize specifice sa vezi fiecare vitamina si minerala din corp nu e o optiune daca zici ca nu prea ai bani, te costa milioane bune, asigurat fiind.  Am vrut si eu sa mi le testez sa vad ce-mi lipseste si cand am vazut cat ma costa am renuntat.

Varianta mult mai ieftina decat sa vezi ce vitamina si minerala iti lipseste e sa iei direct un supliment din amanadoua si sa vezi daca dupa o saptamana se schimba ceva.

Adam de la Now Foods care s-a recomandat mai sus e foarte bun, l-am testat pe mine si pot spune ca m-a ajuat cu nivelul de energie, cu concentrarea, memoria, atentia. Ca sa nu mai vorbesc ca oboseam mult mai greu cand faceam sport, dar partea asta poate nu te intereseaza, desi si sportul ajuta indirect la ce vrei tu. Mai e si alimentatia. Omul de-a lungul evolutiei lui era obisnuit sa manance si produse animale si vegetale, asa s-a adaptat, din vegetale e foarte greu sa-ti iei toti nutrientii, banuiesc ca incerci sa mananci cat mai variat.

Ar mai fi si cat de interesant si relevant pentru tine ti se pare cursul, si asta ajuta cu concentrarea. Si astea nu sunt vorbe in vant, sunt demonstrate stiintific.

Succes in continuare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate