Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Debitare neautorizata

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare , am facut niste plati direct online la UPC , banii au fost debitati pe data de 20 si blocati pana pe data de 22 , pe data de 22 cand au fost debitati din contul meu prima plata facuta a mai fost debitata o data Posted Image) (pe data de 20 si 21 cand am verificat extrasul prima plata aparea doar 1 data )

Attached File  Screenshot 2014-10-22 14.42.50.png   319.07K   46 downloadsAttached File  Screenshot 2014-10-22 14.43.01.png   285.27K   44 downloadsAttached File  Screenshot 2014-10-22 14.43.23.png   295.69K   37 downloads


Aici cine este de vina Raiffaisen sau UPC ? am sunat la banca si au spus ca vor investighea problema si ma vor contacta Posted Image)
Si cum s-a putut face o debitare fara acordul meu ?

Edited by ccristyan, 23 October 2014 - 16:11.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Hai sa o luam asa: UPC si Raiffeisen au facut un acord astfel incat UPC-istii sa isi poata plati facturile prin Raiffeisen. Asta presupune deschiderea unor conexiuni tehnice si niste schimburi de mesaje informatice intre cele doua entitati. Soc si groaza, sistemele informatice mai dau si rateuri, unele mesaje sun transmise de 2 ori rezultand mai multe tarifari pentru aceeasi suma.

Mi s-a intamplat si mie si nu e placut, intr-adevar, dar se mai intampla. Intotdeauna s-a rezolvat cu banca.

P.S: nu s-a facut debitare fara acordul tau. Ti-ai dat acordul cand ai facut plata.

Edited by AlexEn, 23 October 2014 - 16:17.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
se intampla, asta e, deschizi ochii mari ca sa nu deschizi punga.
un alt exemplu, de data asta la magazine. http://stirileprotv....l-bancilor.html o parte din clienti se sesizeaza, asta e, macar ramane profitul de la aia care habar nu au.

#4
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 17.03.2014

 AlexEn, on 23 octombrie 2014 - 16:17, said:


P.S: nu s-a facut debitare fara acordul tau. Ti-ai dat acordul cand ai facut plata.

Mi-am dat acordul pentru prima debitare nu si pentru cea din data de 22 .

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
De fapt ti-ai dat acordul ca banca poate sa iti debiteze contul, apropo de ce spuneai ca nu l-ai dat :)
Se va rezolva.

Dupa cum spuneam, sistemele alea mai si sughita.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sa va invatati minte ce inseamna ca va tineti banii pe card . Banul pe card nu inseamna nici o protectie suplimentara. Cardul este asa :
- modalitate de monitorizare
- modalitate de spionare vis-a-vis de interesele persoanei si orientarea platilor
- un plastic cu care faci pe tine pentru ca nu poti plati la buda publica si nici nu este atat de mare incat sa te stergi cu el la dos.
Va spune asta unul care a implementat primul sistem de plati in timp real din Romania si anume BASIS-ul la Raiffeisen. Tot respectivul sfatos a instalat si primul ATM din Brasov . Tot eu m-am ocupat partial si de unele protocoale de securitate privitoare la siguranta tranzactiilor on-line. Si asta pe vremea cand cei mai multi dintre voi nu stiau cum arata un card .
Tineti-va banii in buzunar si nu mai incurajati aparitia banilor virtuali ca avem destule nenorociri pe cap ca sa o mai suportam si pe aceasta . Treceti peste lenea care va mana din urma si va tine la televizor in loc sa socializati la cozile formate la furnizorii de servicii cu alti asemenea voua !
JurasikMan Dixit !

Edited by JurasikMan, 23 October 2014 - 17:48.


#7
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 17.03.2014

 JurasikMan, on 23 octombrie 2014 - 17:47, said:

Sa va invatati minte ce inseamna ca va tineti banii pe card . Banul pe card nu inseamna nici o protectie suplimentara. Cardul este asa :
- modalitate de monitorizare
- modalitate de spionare vis-a-vis de interesele persoanei si orientarea platilor
- un plastic cu care faci pe tine pentru ca nu poti plati la buda publica si nici nu este atat de mare incat sa te stergi cu el la dos.
Va spune asta unul care a implementat primul sistem de plati in timp real din Romania si anume BASIS-ul la Raiffeisen. Tot respectivul sfatos a instalat si primul ATM din Brasov . Tot eu m-am ocupat partial si de unele protocoale de securitate privitoare la siguranta tranzactiilor on-line. Si asta pe vremea cand cei mai multi dintre voi nu stiau cum arata un card .
Tineti-va banii in buzunar si nu mai incurajati aparitia banilor virtuali ca avem destule nenorociri pe cap ca sa o mai suportam si pe aceasta . Treceti peste lenea care va mana din urma si va tine la televizor in loc sa socializati la cozile formate la furnizorii de servicii cu alti asemenea voua !
JurasikMan Dixit !

Eu nu tin niciodata mai mult de 200-500lei pe card , il folosesc la plati online + cumparaturi . Am primit raspuns de la UPC  si se pare ca Raiffaisen este de vina .

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,811
  • Înscris: 24.04.2013
@ccristyan: In acele poze eu nu vad nici o debitare dubla,

E vorba de acea suma de 60,00lei? Poate nu stii cum merg platile cu un card de debit, sa iti explic:
  • Cand tu faci plata la comerciant (la POS sau pe internet), contul tau NU este debitat ci doar se plaseaza un hold pentru suma respectiva. Banii sunt inca in contul tau, dar sunt blocati si nu ii mai poti folosi la altceva. Printre altele soldul disponibil scade. Asta s-a intamplat pe 20/oct.
  • Un asemenea hold are un termen de expirare. Daca banii nu sunt decontati pana atunci ei sunt deblocati si ii poti cheltui (din nou! ceea ce insa nu te scuteste de [prima] datorie si poti intra in descoperit de cont…). In cazul tau acest termen este pe 19/noi - poza a 2-a ‘Data expirarii’.
  • Ulterior, de regula dupa cel mult 5 zile, se face efectiv decontarea intre banci. Abia atunci iti sunt retinuti banii si nu mai sunt ai tai. Suma apare pe extrasul de cont si scade soldul contabil (= cati bani ai tu efectiv) al contului. Aceasta decontare a avut loc pe 22/oct, si este singura suma pe care ai cheltuit-o - prima poza.
LE: Acum vad ca intr-adevar ar putea fi ceva in neregula. ‘Sume retinute’ din prima poza dreapta-sus deasupra butonului ‘Detalii’ sunt acele hold-uri? Si cei 60,00lei de acolo sunt tot acea plata, deja decontata? Daca da, banca ta e cea care poate interveni si corecta situatia. Mi s-a intamplat si mie o data, relativ recent, dar am telefonat la banca si s-a rezolvat in 2 zile (observat + telefonat sambata, rezolvat luni). Oricum, suma nu e debitata inca.

Edited by sags, 23 October 2014 - 18:19.


#9
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 17.03.2014
sags , pe data de 20 am facut plata iar sumele au intrat in hold , pe 22 sumele au fost debitate din contul meu doar ca prima plata nu s-a debitat din sumele retinute si direct din contul meu iar prima plata a ramas in asteptare deci  sunt 2 plati , una finalizata si una in asteptare . Suma inca este in contul meu dar degeaba este daca nu o pot folosi :))

 sags, on 23 octombrie 2014 - 18:03, said:

  • Printre altele soldul disponibil scade. Asta s-a intamplat pe 20/oct.

Da , pe 20 cand am facut platile sumele au trecut in asteptare si au fost deduse din soldul disponibil , pe 22 sumele din asteptare au parasit contul meu si a aparut inca o data in asteptare prima plata care s-a dedus din soldul disponibil pe data de 22 .

#10
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 14.02.2010
Cred ca asemenea probleme trebuie facute publice dupa ce ai incercat sa rezolvi cu banca si nu ai reusit.
Altfel, induci cititorilor emotii negative si generezi reactii de respingere a tehnologiei in general, cum face jurasikman.
Cei slabi de inger ajung sa le fie frica sa lucreze cu bancile, sa arunce cardurile, sa se gandeasca ce frumos era pe vremea cand un drum Cluj-Bucuresti era o aventura si stateau banii la ciorap.
Cu siguranta vei rezolva rapid la banca si cu asta basta. Cum spunea colegu' : sistemele informatice mai au pene.

#11
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 17.03.2014
Pai cei de la banca nu au stiut ce sa spuna , a ramas ca vor investighea ei problema :)) iar daca nu aveam internet banking sau nu verificam extrasul ? probabil nici nu stiam sau nu imi dadeam seama ca o plata a fost facuta de 2 ori

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Trebuie sa ai acces la extras de cont oricum si se vedea acolo. Evident ca verificarea tine de tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate