Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Slefuitor cu banda sau vibratii

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
Salut.

Trebuie sa iau pt cineva cadou un slefuitor.
Am de ales intre 2 modele, unul cu banda Makita 9910 si unul cu vibratii Bosch gss 280 AVE .
Bosch-ul e cam dublu ca si cost pe site-urile romanesti. Dar sa zicem ca pot sa le achizitionez la acelasi pret.
Pe care sa il aleg. Cine il va folosi, o sa faca usi, scanduri mari si alte lucruri mai mari. Am inteles ca cele cu banda se preteaza la suprafete mari iar cele cu vibratii la suprafete mai mici dar ai calitatea slefuirii mai buna.
Intrebarea mea este Bosch-ul se merita astfel incat sa poata folosi si la suprafete mari ?
Makita 9910 e model mai vechi din 2012.

Sunt intr-o mare dilema si nu stiu ce sa fac.

#2
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Cu banda!

#3
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Amandoua fac acelasi lucru, slefuiesc,
Dar, modul in care o fac si tipul de slefuiala, difera mult de la unul la altul.

Cumpara-i pe cel de care crezi ca are nevoie.

Dupa cum ai descris problema, e nevoie de productivitate, atunci ala cu banda ar fi potrivit.

Mai exista si slefuitor rotativ, excentric. Orbital se numeste. Si cu ala faci treaba buna.
Daca ar fi sa aleg, adica sa existe si a treia varianta, as merge pe unul orbital cu turatie variabila si motor care-si creste singur cuplul in functie de necesar. Adica nu-i moare motorul cand il pui la treaba mai dura.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Banda. Ala cu vibratii te tine ani ca sa termini o treaba insa slefuieste foarte fin.

#5
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Cel cu banda este mai "agresiv" cu suprafata in timp ce cel cu vibratii este mai "bland"  sau mai de finete . Pentru scanduri cel cu banda ar fi mai recomandat .

#6
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Fiecare are caracteristici diferite ! Cel mai bine intreaba-l pe cel caruia ii faci cadou ce prefera ! Strici "surpriza" dar va fi mai fericit !

#7
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu-l mai intreba. Ala cu vibratii, la lemn si lucrari de anvergura, vine abia dupa ce-l pui la munca pe-ala cu banda. Asa ca pune mana si ia-i makita. Si inca ceva. Renunta la ideile gen "e model din enspemiizece". O scula buna nu are varsta. Eu am o Makita 9402. Nu mai zic ce varsta are ca o sa credeti ca am muzeu in atelier. Dar fac un pariu. Nu gasiti 3 slefuitoare actuale care sa faca ce face ala.

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
Persoana in cauza a mai avut 2 pana acum, ambele Bosch model PBS 75 A
amandoua s-au stricat si nu mai tine banda, zboara. Ma gandeam sa ii iau ceva mai profi. Makita cred ca e peste Bosch hobby

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nici unul din aparate nu se preteaza pentru utilizare profesionala la repere mari. Sunt profesionale d.p.d.v. al firmei si gamei interne dar slefuitoarele industriale sunt diferite . Acesta este motivul pentru care s-au stricat si aparatele precedente. Nu poti sapa un crater cu un harlet. Ai nevoie de un excavator din categoria " inginerie extrema " .

#10
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
Persoana care va primi cadoul nu lucreaza zilnic dar ceva mai des decat cineva pt hobby.

#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Flex-ul e cel mai bun la slefuit scanduri, barne etc.....
Bashca ca il poti folosi la "n" operatii.

Edited by Clovis, 23 October 2014 - 17:55.


#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
are si flex si circular, si rindea electrica vroia un slefuitor.

#13
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Flexul, polizorul unghiular de fapt, e doar o improvizatie.
Exista slefuitoare rotative asemanatoare cu flexul dar sunt facute special pentru asta.

Exista si slefuitoare cu banda, din astea de mana, care rezista mult si bine. Incomparabil mai bine decat orice scula hobby.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Este cam fortat spus improvizatie....mai corect ar fi multifunctional....iar daca flexul ala e unul dăștept si are si variator de turatie, slefuirea e mult mai precisa.

#15
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Pentru slefuirea eficienta si de calitate cu polizorul unghiular sunt niste cerinte absolut esentiale: putere minim 800w, diametru 125, taler suport (si discuri,bine-nteles) de calitate, variator de turatie, masca de praf si mai ales MÂNĂ.

#16
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 d-rive, on 24 octombrie 2014 - 10:49, said:

Flexul, polizorul unghiular de fapt, e doar o improvizatie.
Exista slefuitoare rotative asemanatoare cu flexul dar sunt facute special pentru asta.

Exista si slefuitoare cu banda, din astea de mana, care rezista mult si bine. Incomparabil mai bine decat orice scula hobby.
Nu e tocmai improvizatie daca stii cu ce se mananca. Si eu folosesc metoda asta cateodata. Slefuitoarele alea care seamana cu flexul se numesc axial-orbitale. Fac treaba foarte buna, dar viteza de lucru este mai mica decat la cel cu banda sau cel axial (flex).

#17
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Am ambele slefuitoare, cum au spus colegii, fiecare isi are locul ei.

Sfatul meu - uita-te la marci mai ieftine... Cel cu banda e un no-name, cu care am "raschetat" cam 120mp parchet de fag ( doua apartamente) plus alte lucrari mici... S-a stricat ireparabil acum (banda a mancat din carcasa, insa la cat a costat.... Cele mai noi au o pastila ceramica ce previne astfel de probleme.

Al doilea tip -cel orbital - este la mine un Skil -am abuzat de el in cel mai crunt mod - i-am atasat furtun de aspirator, si am slefuit glet in 2 apartamente cu el ( cele de mai sus), un set de 8 usi celulare de prin 70 si muuulte alte lucrari mici. In total are peste 100 h de functionare. Inca merge bine, de-abia astept sa se strice, ca m-am plictisit de el :)

Asa ca de bugetul pt un slefuitor, iei 2skiluri si rezolvi problema.

Cele de mai sus nu se aplica la orice scula, de ex la bormasini e alta treaba, insa slefuitoarele sunt comparativ low-tech.

#18
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003
Pana la urma am luat bosch si sunt multumit. Bosch cu vibratii modelul albastru profesional. Talpa este mai mare decat banda de slefuit. Sper sa ii fie de ajutor. Si s-ar putea sa iasa mai ieftin si la smirghel. Adica o banda din aia costa cam cat un metru de smirghel luat din targ.
Multumesc pt raspunsuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate