Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

UE vrea să interzică mașinile Diesel !

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Vreau sa vad un tir din zilele noastre de cate 100m plecand din rampa pe benzina

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Se poate, sa stii... stropesti rampa cu benzina si va pleca... dar sa aiba sub capota motorul lui diesel...

Edited by bonygy, 23 October 2014 - 14:23.


#21
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

Quote

Comisia Europeană a propus ca, până în 2050, să se ajungă la interzicerea accesului maşinilor dotate cu motoare cu combustie internă în centrul oraşelor, iar până în 2030, jumătate din maşinile care circulă pe drumurile europene să fie vehicule cu zero emisii.

No problem....
Pana atunci nu va mai exista mUE...

#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ne invartim intr-un cerc vicios:
- dieselul consuma cca 50% mai putin decat benzina.
- diesel polueaza per total mai mult ca benzina. Pt ca nu ai numitor comun intre noxe, s-a ales CO2 ca mijloc primar de taxare Posted Image
- paradoxul e ca scaderea consumului a dus si la incasari mai mici la buget. Asta nu ar recunoaste nici un birocrat (mai ales Ponta).

De aici ideea: daca nu ar mai fi masini mici diesel, toti am fi fericiti: mai putina poluare, mai multi bani la buget.

Problema e ca in UE pretul benzinei e mult prea mare vs restul lumii, ceea ce a dus la popularizarea diesel. (consum mai mic, cheltuieli mai mici).

Birocratii tot scot din burta norme EUR6-7 etc, netinand cont ca s-a cam ajuns la limita cu trisatul si solutiile vrajitoresti.

Pe de alta parte, daca industria auto se prabuseste, au vazut-o acum cativa ani, ca e o situatie ff imputita.

P.S. Cand vom avea toti masini electrice, va pica reteaua de transport electric Posted Image

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAdm, on 23 octombrie 2014 - 14:55, said:

Problema e ca in UE pretul benzinei e mult prea mare vs restul lumii.
Iar in Romania pretul benzinei e si mai mare decat in restul UE.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostViorelsolar, on 23 octombrie 2014 - 13:09, said:

http://www.libertate...sel-511735.html ,o mare prostie dacă ne gândim că un motor diesel este mai eficient decât unul Otto pe benzină iar poluarea cu dioxid de carbon este mai mică la Diesel decât la un motor cu benzină,
Mai putin fumul si particulele Posted Image Nu e o prostie iar stirea nu e de incredere.

Edited by andreic, 23 October 2014 - 14:59.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 23 octombrie 2014 - 14:55, said:

.......
P.S. Cand vom avea toti masini electrice, va pica reteaua de transport electric Posted Image

Asta e si parerea mea. Va aparea taxa pe acumulator...ca vezi doamne vor fi afectate veveritele de campie....sau rama de copac.

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Vor sa descurajeze diesel?
Sa scada cu 25% pretul benzinei!

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View PostViorelsolar, on 23 octombrie 2014 - 13:40, said:

Nu este vorba doar de avantajul cuplului motor care este net superior la Diesel orice ai spune
La electrice e si mai bun :)

#28
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu cred ca este o mare abureala aceasta stire. Depopularea masinilor diesel mi se pare imposibila. Agricultura se face tot cu utilaje pe motorina. Ar trebui schimbata lumea cu totul daca ar fi asa.

#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postutopium, on 23 octombrie 2014 - 15:16, said:

La electrice e si mai bun Posted Image

Ai dreptate !,nici un motor termic nu poate candida la cuplu cu un motor electric la aceeași putere.Posted Image

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu cumva de la faptul ca motorul electric trage continuu iar cel termic, in hopuri (explozii) ? ...iar ala termic mai pierde si o gramada de caldura (energie)

Edited by MembruAnonim, 23 October 2014 - 15:43.


#31
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cum zice si andreic faptul ca dieselul polueaza mai mult este ceva real.

Dieselul nu v-a fi interzis cum zice titlul ziarului (care nu merita sa fie folosit nici ca `hartie igienica`) . Dieselul este deja suprataxat de multi ani in unele state UE (de vreo 1-2 si in RO ) si probabil , cu timpul ,v-a fi inlaturat usor usor de pe piata.....dar nu interzis.

Edited by polizei, 23 October 2014 - 16:04.


#32
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Motorul diesel poate deveni destul de „curat” dacă se folosește gaz metan,GPL,hidrogen sau biodiesel 100% obținut din ulei vegetal,deci un motor mult mai fiabil să poată funcționa pe mulți combustibili gazoși sau lichizi,decât cel Otto care poate funcționa cu un singur combustibil lichid numit E85 adică 85% alcool și 15% benzină în afară de gaz metan și GPL și cum doar în Brazilia alcool-ul se obține mai ieftin decât benzina din resturile de trestie de la procesarea zahărului,nu-mi rămâne decât să concluzionez că motorul Diesel va rezista mult mai mult în timp decât motorul Otto ca soluție de motorizare eficientă atât mobilă cât și staționară.Posted Image

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu interzice ceva.
Vestile astea sunt pentru repetenti.

#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d., în unele ţări se mai adaugă ulei vegetal în rezervorul de combustibil.

#35
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am auzit ceva de avioane.....cica trebuie sa opreasca motoarele cand ajung la plafonul de zbor.

#36
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Generatorul meu de sudură Diesel de 5Kw cu motor Lombardini de 8 CP nu „pupă” de un an de zile decât ulei vegetal cumpărat de la Lidl cu 3.7 lei litrul și merge de rupe !,singurul inconvenient este că miroase puternic a gogoși și cartofi prăjiți și de câte ori am ceva de sudat îmi vine poftă de mâncare !Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate