Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Excursiile scolare si vizitele la muzee

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
In timpul scolii eu (si cred ca majoritatea celor de peste 20-25 de ani) am facut o multime de excursii in tara, am vizitat diverse muzee in Bucuresti si prin orasele unde ajungeam cu clasa. Situatia s-a intins pe perioada claselor 1-12 desi in ultimii ani de liceu nu mai exista aceeasi frecventa si excursiile degenerau in party-uri, dar oricat de distras ai fi fost tot ramaneai cu ceva in cap despre istoria si cultura locurilor pe care le vizitai. In ultima vreme aud tot mai des constatarea: copiii din zilele noastre nu merg la muzee, nu merg in excursii, nu ajung la teatru, in general scoala nu mai organizeaza aceste evenimente educative cum se intampla inainte. N-ar trebui inclusa in programa scolara obligativitatea organizarii unor excursii in locurile cu puternica incarcatura istorica ale Romaniei, vizite la muzeele importante, la teatru si la alte evenimente care ar ajuta copiii sa-si extinda orizontul si sa mai scape din rigorile manualelor? Ca parinte, daca nimeriti o invatatoare plictisita de viata, care nu isi duce elevii nicaieri, ce atitudine ati adopta: mutati copilul in alta clasa, ii solicitati invatatoarei sa organizeze un numar de evenimente pe luna, va coordonati cu alti parinti si duceti clasa in grup la evenimente, fara implicarea scolii, sau gestionati acest aspect in familie (va duceti singuri copiii la muzeu, la teatru, samd in functie de timpul disponibil).

Edited by Dares, 23 October 2014 - 11:16.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 Dares, on 23 octombrie 2014 - 11:15, said:

N-ar trebui inclusa in programa scolara obligativitatea organizarii unor excursii


Ii includem in program si pe copiii care merg zilnic, pe jos 10 km dus si 10 km intors, la scoala? Sau ii includem pe cei care abandoneaza scoala din lipsa banilor? Eu zic sa-i includem doar pe cei care traiesc de pe o zi pe alta, care nu au bani sa-si cumpere o culegere sau o carte.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Evident, sa fie obligatoriu!
Care nu are bani sa-si trimita copilul, la prima abatere, amendat!
La a doua, la parnaie cu el! Sau nu, oare sa fie decazut din drepturile de parinte? Tu ce zici?

#4
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Intr-o clasa cu 30 de copii se pot acoperi 2-3 locuri pentru copiii care nu-si permit pretul unei excursii, se practica frecvent acest lucru. De vizite la obiective locale nici nu mai vorbesc: toate au reduceri pentru elevi, accesul e taxat simbolic.
Invatamantul este gratuit iar includerea acestor evenimente in programa scolara ar insemna subventionarea partiala sau totala a cheltuielilor, macar pentru elevii defavorizati. Pana la urma cat poate costa inchirierea unui autocar pentru o zi?!

Edited by Dares, 23 October 2014 - 11:32.


#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Fii-mea care este clasa a doua, este chiar azi intr-o excursie la Salina Ocnele Mari. Posted Image
Or sa mearga si la nu stiu ce muzeu (spre rusinea mea, nu stiu care, nu m-am interesat), insa merg o data pe semestru la muzeu, cu scoala, in Saptamana altfel.

Oricum, in afara scolii, merge cu noi la muzee, teatru de copii, etc, deci nu cred ca trebuie sa lasam doar in grija Doamnelor, acest fapt.

Pret informativ pt excursia de azi: 65 lei doar transportul, 7 lei intrarea in salina, 5 lei intrarea la nu stiu care muzeu.

Edited by -Diana-, 23 October 2014 - 11:30.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Numai să înveţe ceva dacă merg.

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cum sa introduci obligativitatea? Cine sa sustina financiar deplasarile, intrarile la muzee?

Edited by -Diana-, 23 October 2014 - 11:32.


#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 slai, on 23 octombrie 2014 - 11:24, said:

Sau nu, oare sa fie decazut din drepturile de parinte? Tu ce zici?
Zic sa termini cu tampeniile astea, nu s-a adus in discutie asa ceva.


@diana, am specificat mai sus.
Sa presupunem ca in clasa fiicei tale sunt 2-3 copii fara posibilitati financiare. Te-ar deranja sa dai 5 sau 10 lei (impreuna cu restul parintilor) in plus fata de cei 77 pe care i-ai dat acum, pentru a putea merge si acei copii in excursie?

Edited by Dares, 23 October 2014 - 11:37.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 Dares, on 23 octombrie 2014 - 11:28, said:

Pana la urma cat poate costa inchirierea unui autocar pentru o zi?!

Foarte mult, cred. Daca e 65lei/copil/dus-intors si in autocar au intrat minimum 50 (cred ca erau 70), cam cat costa? Azi au plecat de la scoala noastra, 6 autocare, deci, ia fa un calcul.

#10
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008

 Dares, on 23 octombrie 2014 - 11:28, said:

Intr-o clasa cu 30 de copii se pot acoperi 2-3 locuri pentru copiii care nu-si permit pretul unei excursii, se practica frecvent acest lucru. De vizite la obiective locale nici nu mai vorbesc: toate au reduceri pentru elevi, accesul e taxat simbolic.
Invatamantul este gratuit iar includerea acestor evenimente in programa scolara ar insemna subventionarea partiala sau totala a cheltuielilor, macar pentru elevii defavorizati. Pana la urma cat poate costa inchirierea unui autocar pentru o zi?!
Daca se acopera pentru copiii care au situatie financiara proasta mereu va fi un parinte care va spune, de ce sa dam pentru ala? Va poza in victima si va cere ca si pentru copilul lui sa puna cineva bani ca nici el nu are.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca s-ar proceda asa, eu as da pt a ajuta un copil care nu poate. Daca mi s-ar cere ajutorul, sigur as da. (la scoala se mai strang bani pt copii bolnavi, de fiecare data parintii dau bani cu generozitate pt a ajuta alti copii, e un fel de empatie generalizata).

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Si eu imi amintesc de excursiile la muzee desi de prin clasa a 6-a la excursiile de o zi nu prea se mai baga nimeni la noi. Se bagau oameni la excursii pe mai multe zile, tocmai pentru petrecire care veneau seara.

#13
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 hunab, on 23 octombrie 2014 - 11:24, said:



Ii includem in program si pe copiii care merg zilnic, pe jos 10 km dus si 10 km intors, la scoala? Sau ii includem pe cei care abandoneaza scoala din lipsa banilor? Eu zic sa-i includem doar pe cei care traiesc de pe o zi pe alta, care nu au bani sa-si cumpere o culegere sau o carte.

 -Diana-, on 23 octombrie 2014 - 11:37, said:

Nu cred ca s-ar proceda asa, eu as da pt a ajuta un copil care nu poate. Daca mi s-ar cere ajutorul, sigur as da. (la scoala se mai strang bani pt copii bolnavi, de fiecare data parintii dau bani cu generozitate pt a ajuta alti copii, e un fel de empatie generalizata).


Dar pentru cateva scoli, din varf de munte, cam cat ai fi dispusa sa dai pe luna?

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 djl, on 23 octombrie 2014 - 11:30, said:

Numai să înveţe ceva dacă merg.

vor inavat sa faca selfie. deja e raspandit si la ei acest fenomen. iar copilul fiind plecat, parintii le vor da telefoane ca sa poata vb cu ei ca vb aia, sa stie ce face si pe unde este.

nu spun ca este rau acest fapt, insa e un rasfat nepotrivit pt varsta lor. mai tarziu vor deveni incontrolabili din mai toate punctele de vedere. se invata cu prea mult confort.

scoala altfel e un bun exemplu de reculturizarea elevilor care sunt impinsi de societate spre necunoasterea valorilor morale si nationale

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca as da o suma anume pe luna, nu-s nevasta lu Becali, muncesc pt ce am, nu fac invarteli ca sa am bani nenumarati, insa daca s-ar crea un fond de sprijin pt copii defavorizati, cu siguranta as contribui si eu, nu stii niciodata cand se intoarce roata.
Insa prefer in mai totdeauna, sa donez copiilor, oamenilor pe care ii cunosc, nu strainilor.
Donez strainilor doar cand e vorba de spitale (cum a fost in cazul spitalului Marie Curie, Asociatiei Romane de TBC etc).

#16
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
In prima faza TREBUIE convinsi parintii ! In faza 2 trebuie dotati copii cu tablete performante si abonamente cu mult ...net Posted Image ! In acest mod se va impaca si capra/tapu si varza ! Singurul lucru important pentru copii si parinti vor fi selfie-urile :
- calare pe Sfinx / Babele
- cu buchetele rupte de flori de colt
- rezemat de statuia...aia...a lu' ala

#17
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu cred ca solutia obligativitatii nu este o solutie....

Eu, in scoala nu am fost in toate excursiile organizate. Motiv, parintii mei, in fiecare an plecau in concediu, cu masina, prin tara. Plecau 2-3 familii, cu copii, cu catei...Vedeam mai multe. Excursiile erau doar in locurile in care nu am avut ocazia sa merg.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 Dany_Darke, on 23 octombrie 2014 - 11:53, said:


vor inavat sa faca selfie. deja e raspandit si la ei acest fenomen. iar copilul fiind plecat, parintii le vor da telefoane ca sa poata vb cu ei ca vb aia, sa stie ce face si pe unde este.


Uite, fii-mea nu are tel la ea si nici in rest.
Azi, am vb cu ea (de mai multe ori) prin colega ei de banca, care detine un telefon. Telefonul poate fi util de multe ori, de ex fii-mea are rau de autocar si cand a simtit un pic ca ii e rau, m-a sunat si am incurajat-o, am fost cumva langa ea, chiar daca de la distanta. Fetita are un tel normal, fara macar touchscreen, deci nu smartphone, deci nu isi vor face selfie-uri. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate