Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Accident minor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ynarda

ynarda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2014
Stateam la semafor si s-a facut verde. Eu mergeam inainte, si dintr-o data se baga o masina de pe banda din dreapta peste mine. Mi-a sterpelit masina , si s-a indoit putin caroseria.
Era o femeie. In fine, ne-am dat jos, si-a recunoscut vina. Trebuia sa imi dea o copie dupa asigurare, dar nu avea, plus ca nici nu aveam timp pentru ca intarziam la serviciu. Asa ca mi-a dat numarul de telefon si trebuie sa ne intalnim mai tarziu sa imi de asigurarea.

Care este urmatorul pas? Ce acte trebuie sa imi dea in afara de asigurare. Precizez ca masina nu este pe numele meu, ci pe al mamei mele.

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Copie asigurare, copie CI, copie permis, copie talon vinovat si faceti amiabila. Acolo descrieti cum s-a intamplat.

Ai facut foto la ambele masini? Foto numere etc. Daca nu-si recunoaste vina?

#3
ynarda

ynarda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2014
Cum facem amiabila? Nu trebuie sa mergem impreuna la firma de asigurare?

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 ynarda, on 23 octombrie 2014 - 09:31, said:

Stateam la semafor si s-a facut verde. Eu mergeam inainte, si dintr-o data se baga o masina de pe banda din dreapta peste mine. Mi-a sterpelit masina , si s-a indoit putin caroseria.
Era o femeie. In fine, ne-am dat jos, si-a recunoscut vina. Trebuia sa imi dea o copie dupa asigurare, dar nu avea, plus ca nici nu aveam timp pentru ca intarziam la serviciu. Asa ca mi-a dat numarul de telefon si trebuie sa ne intalnim mai tarziu sa imi de asigurarea.

Care este urmatorul pas? Ce acte trebuie sa imi dea in afara de asigurare. Precizez ca masina nu este pe numele meu, ci pe al mamei mele.

rezolva intai situatia cu sterpelitu' si apoi pas cu pas ce-a spus antecolegu'!

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Deci:

trebuie sa iti dea copie dupa asigurare, talon, CI ei.
Faceti amiabila, adu tu sau ea un exemplar din formularul ala cu coperti albastre de amiabila. Completati frumos template-ul ala, faceti schita locului unde s-a produs accidentul.
Apoi ea, face programare la societatea ei de asigurari, unde are ea asigurarea RCA. Se face programare telefonica de catre ea, apoi mergeti frumos amandoi in ziua stabilita.
Se fac poze la masini, se completeaza niste formulare si gata.

Edited by -Diana-, 23 October 2014 - 09:43.


#6
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Nu stiu daca o sa vina la intalnire.

#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu anticipa si tu, ai rabdare.
N-ai facut si tu o poza atunci? Cu nr masinii?

Edited by -Diana-, 23 October 2014 - 09:48.


#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

 ynarda, on 23 octombrie 2014 - 09:31, said:

Era o femeie. In fine, ne-am dat jos, si-a recunoscut vina. Trebuia sa imi dea o copie dupa asigurare, dar nu avea, plus ca nici nu aveam timp pentru ca intarziam la serviciu. Asa ca mi-a dat numarul de telefon si trebuie sa ne intalnim mai tarziu sa imi de asigurarea.
te-a luat de fraier Posted Image
i-ai cerut vre-un act?
stii cum o cheama?
esti sigur ca nr. de telefon este chiar al ei?
de ce ai lasat-o sa plece? putea sa dea telefon la servici sa spuna ca intarzie ca a avut un accident ...
daca e fata desteapta nu vine la intalnire

#9
ynarda

ynarda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2014
N-am facut ca nici nu mai aveam timp si blocam si partial circulatia.
Mersi de raspunsuri.

#10
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Ce au spus colegii de mai sus trebuia facut PE LOC !, asa nu ai nicio garantie ca se prezinta. Poate te trezesti ca o sa depuna ea plangere la politie ca te-ai bagat in ea. Ai facut macar poze? Ai luat numarul de telefon de la doi martori? Pe viitor ca sa stii:
1.Imediat dupa accident verifici daca lumea e ok
2. Faci poze la cum s-au lovit masiniile dupa care trageti pe dreapta daca nu e grav
3. Amiabila. Se face in maxim 5 min. Pana cand completeaza unul celalalt poate sa faca poze la permis, buletin, RCA, seria masinii.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Amiabila se poate face si fara template?
Adica pe orice coala normala, hartie etc?
Nu trebuie formularul ala special? Cine are in masina asa ceva, uite eu nu am, de ex.?

Faci poza daca ai cu ce, da, daca nu ai, lasi naibii serviciul juma de ora ca doar nu esti neurchirurg si depind de tine vieti omenesti, te duci impreuna cu partenerul de incident la primul xerox in drum si iei copii dupa acte.

Edited by -Diana-, 23 October 2014 - 10:00.


#12
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Mai vrea sa faceti rezolvarea?

Am mai gasit d-astea care te pocnesc si toate is bune si frumoase pana la firma de asigurari unde incepe ca ea/el nu are nici o vina, ca ea/el a circulat regulamentar bla bla bla

Edited by MooF2010, 23 October 2014 - 10:03.


#13
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Mda. Succes! Vei avea nevoie....

Daca ma pun in situatia ta, nu procedam cum ai procedat tu, sunam acum sa ma asigur ca numarul este bun, sa stabilesc intalnirea. Daca nu se prezinta la intalnire, mergi la sectia de Politie, la accidente usoare pe raza localitatii/sectorului in care a avut loc evenimentul si declara. O cheama ei...dar trebuie sa te misti repede.

#14
ynarda

ynarda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.02.2014
Nu am mai trecut printr-un accident si deaia nu stiam cum se procedeaza.
Numarul este bun pentru ca am sunat-o atunci pe loc, si a salvat si ea numarul meu.
Daca nu se prezinta o sa merg la politie ce sa fac...

#15
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009

 -Diana-, on 23 octombrie 2014 - 10:00, said:

Amiabila se poate face si fara template?
Adica pe orice coala normala, hartie etc?
Nu trebuie formularul ala special? Cine are in masina asa ceva, uite eu nu am, de ex.?

Faci poza daca ai cu ce, da, daca nu ai, lasi naibii serviciul juma de ora ca doar nu esti neurchirurg si depind de tine vieti omenesti, te duci impreuna cu partenerul de incident la primul xerox in drum si iei copii dupa acte.
Amiabila (formularul) o primesti cand faci RCA care trebuie lasat in MASINA!.

#16
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu intotdeauna.
Nici la ultimul RCA facut nu am primit formular, nici acum. Acum am facut o comanda online si in plicul de la curier era doar RCA-ul, fara formular.
Teoretic stiu ca trebuie lasat in masina, acolo am si RCA-ul, insa formular, ioc.

#17
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Daca in 24 de ore nu stabileste o intalnire la firma de asigurari cu doamna eu as merge la politie sa imi de a dovada si o sa o cheme ei acolo.

#18
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Daca nu vine vinovatul, oricum ii trebuie dovada de reparatie. Asta se ia doar de la Politie.

Din experienta proprie, daca iei d ela Politie acte copiate, sa te asiguri ca are stampila CONFORM CU ORIGINALUL, altfel o sa stai pe drumuri, ca mine, ca de.....

Daca ajungeti la Politie, pentru programare la asiguratorul vinovatului ai nevoie de:

- Dovada de reparatie - de la Politie
- Copie dupa asigurarea vinovatului
- Proces verbal din partea Politie - original sau copie cu stampila CONFORM CU ORIGINALUL

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate