Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

"Toner Exhausted" - Xerox WC3210

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 27.06.2006
Va supun atentiei urmatoarea problema: imprimanta Xerox WC3210 cu cartus 106R01487 reincarcat + chip de 4.1k schimbat.
Imprimanta a tiparit un numar de pagini (peste 500 - un top de hartie A4) apoi a afisat mesajul "toner exhausted" si a incetat sa mai tipareasca.
Cartusul a fost reincarcat de mai multe ori (+ chip schimbat la fiecare reincarcare).
Am desfacut cartusul si acesta are inca suficient toner - in nici un caz nu este golit.

De ce a aparut acest mesaj: "toner exhausted"? Poate s-a defectat chip-ul brusc?

Cu multumiri,

P.S. problema s-a mai discutat in anul 2009 pe acest forum insa exclud resoftarea avand in vedere ca pana acum cartusul +chipul au functionat ok dupa mai multe reincarcari.

Edited by gabicen, 22 October 2014 - 19:56.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
probabil a picat cipul.
da' stiu ca scumpa mai e imprimanta asta.
tu cu 400 lei ar trebui sa faci 4000 copii?

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Da se poate arde chipul inainte de a se consuma total, am patit-o si eu de vre-o 2 ori. Schimba chipul si ar trebuii sa mearga fara probleme.
In cel mai rau caz (foarte putin probabil) imprimanta si-a facut singura update de firmware si nu mai recunoaste chipurile compatibile. Poti tasta MENU # 1 9 3 # si daca apare la seria de firware .102 sau 105 nu e de bine :(

#4
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Dupa ce am bagat bani in cipuri si cartuse la wc3210 am recurs la resoftare si de 2 ani printez cu 1 singur cartus de 4k.

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 27.06.2006
Am rezolvat problema. Din neatentie montasem chip-ul in pozitie incorecta (rotit cu 180 grade!).
Acum cartusul functioneaza. Chipul nu s-a defectat la montarea incorecta.
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Cu stima,

Edited by gabicen, 29 October 2014 - 15:56.


#6
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Mare grija la asa ceva, am un client cu un SCX-4623F (arata aproximativ la fel) care dupa ce a montat chipul invers pur si simplu nu a mai vrut sa functioneze deloc, am fost cu ea in service si sa rezolvat pentru 150Lei. (mi-au explicat cei de acolo ca se schimba + cu -, polaritatii, etc si asta poate defecta placa logica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate