Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

CUM se vamuieste un colet prin DHL?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Am facut comanda pe net  de niste componente electronice in numar destul de mare 300 buc in doua colete de la furnizori diferiti din china fiecare colet de cate 150 bucati si valoare in jur de 400 dolari...
Astazi m-a sunat un nene de la DHL care mi-a spus ca urmeaza sa ajunga un colet (primul) si ca urmeaza sa ii faca formalitatile vamale. Stiu ca trebuie sa platesc tva si taxe vamale dar omul a spus ca e numarul cam mare de bucati pentru o persoana fizica si ca cei de la vama s-ar putea sa aiba obiectii, ca ar fi mai bine sa fac rost de o firma.....Eu nu am firma, componentele le iau pentru uz propriu lucrez la un proiect personal.
Cum pot sa ii conving pe cei de la vama ca sunt doar pentru mine si ca nu urmeaza sa le comercializez? Ca altfel coletul pleca retur !
S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie? Ce este de facut?  O declaratie pe proprie raspundere pt vama e buna?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Colete de 400-800 USD nu mi se par mari.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E idiot ala de la DHL.

O sa platesti (inclusiv serviciile DHL-ului ca iti face vama, de ordinul zecilor de euro) dar asta e.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
despre ce produse este vorba?
este plauzibila explicatia cu proiectul personal, in sensul ca produsele ar putea fi folosite intr-un numar atat de mare de catre o singura persoana?

#5
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014

View Postmirceacra, on 22 octombrie 2014 - 19:09, said:

Am facut comanda pe net  de niste componente electronice in numar destul de mare 300 buc in doua colete de la furnizori diferiti din china fiecare colet de cate 150 bucati si valoare in jur de 400 dolari...
Astazi m-a sunat un nene de la DHL care mi-a spus ca urmeaza sa ajunga un colet (primul) si ca urmeaza sa ii faca formalitatile vamale. Stiu ca trebuie sa platesc tva si taxe vamale dar omul a spus ca e numarul cam mare de bucati pentru o persoana fizica si ca cei de la vama s-ar putea sa aiba obiectii, ca ar fi mai bine sa fac rost de o firma.....Eu nu am firma, componentele le iau pentru uz propriu lucrez la un proiect personal.
Cum pot sa ii conving pe cei de la vama ca sunt doar pentru mine si ca nu urmeaza sa le comercializez? Ca altfel coletul pleca retur !
S-a confruntat cineva cu o astfel de situatie? Ce este de facut?  O declaratie pe proprie raspundere pt vama e buna?

Depinde, daca ai comandat 300 de piese identice, cam greu sa-i convingi ca nu le comercializezi, eu unul nu prea te-as crede.

Edited by Vympel, 22 October 2014 - 20:14.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
Spune-le sa-ti trimita agentia fiscala pe cap, dupa ce constata frauda sa-ti dosar si toate cele.

View PostVympel, on 22 octombrie 2014 - 19:58, said:

Depinde, daca ai comandat 300 de piese identice, cam greu sa-i convingi ca nu le comercializezi, eu unul nu prea te-as crede.
da si?
poate vreau sa fac o donatie

p.s. pachetul nu este proprietatea ta pana nu ti-l livreaza curierul.

Edited by MarianG, 22 October 2014 - 20:27.


#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar nu se specifică în lege până la câte bucăţi se consideră că le foloseşti în scop propriu ?

#8
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Depinde ce obiecte sunt.
Daca sunt 300 de leduri sau acumulatori pentru nu stiu ce chestie de hobby, mi se pare o prostie sa pui caracteristica numerica la inaintare.

Bine ca nu vorbim de cuie sau holtzsuruburi.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postgenius, on 22 octombrie 2014 - 20:42, said:

Dar nu se specifică în lege până la câte bucăţi se consideră că le foloseşti în scop propriu ?
cum constata legea modul in care sunt folosite obiectele?

#10
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMarianG, on 22 octombrie 2014 - 21:34, said:

cum constata legea modul in care sunt folosite obiectele?
Bănuiesc că pe lege nu o interesează modul în care sunt folosite .
De-asta am întrebat , pentru că bănuiesc că există undeva specificat .

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Exista specificat, s-a mai discutat de n ori si p-aici. Daca vamesul considera ca exista suspiciunea ca bunurile au fost achizitionate in scopul revanzarii, se considera import, e nevoie de persoana juridica (firma) pt a le ridica. Acum, daca cumperi 500 leduri, surube etc, pot fi considerate pt uz personal, dar 500 stickuri, huse de telefon, lanterne, ceasuri, clar sunt pt revanzare, specula, evaziune fiscala etc.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005
sa presupunem ca vreau sa le donez, imi trebuie firma?

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca te numesti Maica Tereza, nu-ti trebuie firma. In rest, nici donatia nu-nseamna "uz personal".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate