Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

aceeasi functie egal orice functie; Akos Mora, Diaconu si poate si altii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Am facut o discutie speciala. Mi se pare ca subiectul merita cu prisosinta.

View PostAlecsandru010, on 21 octombrie 2014 - 08:45, said:

Este evident ca legiuitorul se referea la toate functiile publice si nu doar la functia pe care ai ocupat-o. Iar Mora are decizia nr. 6289/24.09.2013 data de ICCJ care-l scoate incompatibil. Tu credeai ca l-a scos incompatibil decizia CCR? sau cum?

Domnu' liberal reformator incalca articolul 287 din Codul Penal si risca sau sa faca facultate moca(de la 2 luni la 3 ani) sau sa ia o amenda penala daca astia de la ANI depun plangere. Se joaca cu focu', nu ca nu mi-ar placea sa-l vad pe mister Bean la DNA..

Deci cu alte cuvine esti de acord. Vai de capul vostru. Si al nostru.

Deci asta cu intentia legiuitorului e gargara de cea mai joasa speta. Cit de prosti sa fim sa credem asa ceva ? Legiuitorul ala era repetent la clasa 1 ? Nu trecuse de gradinita ? Era handicapat ? Ori poate nu stia romaneste, o fi fost din Botswana. Deci daca ar fi vrut sa spuna "orice functie" spunea "orice functie". Cum dracu sa inghitim asa ceva ? Abstractie facind ca intentia legiuitorului e cit se poate de clara, avind in vedere cine e legiuitorul.

Deci eu nu zic ca e bine cum a legiferat parlamentul. Daca ma intrebi pe mine, varianta buna e evident a justitiei (cum am scris si pe blog de altfel). Dar domnule, nu in felul asta. Nu sa se bage justitia sa legifereze peste parlament. Zicind ca negrul e alb. Ce se intimpla aici de fapt asta e, justitia romana da hotarire definitiva si irevocabila ca negrul e alb, si multi pun botul.
Mi s-ar parea normal sa existe norme europene pentru asa ceva, si CC sa vina sa spuna, legea nu e admisibila ca incalca normele europene. Perfect. As fi cit se poate de pentru. Probabil insa ca nu exista, pentru ca altfel asa s-ar fi si procedat. Deci sa faca bine europenii sa adopte aceste norme si sa le impuna, nu sa umble cu prosteli din astea de te doare mintea, in forul judecatoresc suprem al Romanicii. Asa vai de capul ei cum e Romanica. Si CC-ul. Nici chiar asa.

#2
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Precizare importanta: presupunind ca e adevarat. Eu stiam pina acum ca e doar un punct de vedere al CS intr-o cauza a CC, chestie pe care o cred pentru ca am lamurit-o cu naoto (pacat ca nu mai e pe-aici sa ne lumineze, am mai spus dar aici chiar ca as fi vrut sa vad ce are de zis). Alecsandru010 mi-a indicat decizia CC Nr.418 din 3 iulie 2014, care se referea la altcineva, nu la Mora, si care la punctele 43 si 44 pare ca si-a insusit teza asta. Doar ca eu nu sint deloc convins ca e adevarat, si chiar daca e, nu stiu daca se aplica si pentru Mora. Dupa cum bine stim pot fi un milion de chichite, si n-o sa ma apuc acum sa citesc toti cei 10 km ai hotaririi respective sa vad cum sta treaba de fapt. Mai ales ca si daca-i citesc tot mai pot fi chichite, si oricum nu ma pricep suficient.

Deci in concluzie, pina nu vad nu cred. Pina una alta Mora e in continuare senator si nu vad pe nimeni sa se grabeasca sa puna in aplicare hotarirea respectiva, si nici scandal nu vad.
Deasemenea, sint aproape convins ca asa ceva nu se poate in Europa. Deci chiar admitind ca astia chiar au dat decizie irevocabila ca negrul e alb, nu cred ca o vor putea pune in aplicare, daca ar incerca ar iesi un scandal european monstru. O sa cred asa ceva cind o sa vad. Pina una alta multe javre au latrat, in stil romanesc, dar de muscat n-a muscat una.

#3
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Cu cine te certi?

#4
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Am revenit cu o precizare, care-i problema ?
Daca n-o sa raspunda nimeni, o sa se duca discutia la pagina 16. N-o s-o tin eu singur in viata, stai linistit.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
precizare la ce?

#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostVlad_xxxx, on 22 octombrie 2014 - 17:47, said:


Deciziile CCR, din momentul publicarii lor in MO, sunt general obligatorii si nu se aplica retroactiv;  Ce este de lamurit aici? ca tu crezi ca CCR se pronunta pe un caz particular este aiurea. CCR se pronunta pe neconstitutionalitate, ori daca un caz/lege este neconstitutional(a) el este pentru toata lumea, nu numai pentru individul care a ridicat exceptia de neconstitutionalitate. Constitutia se aplica pentru toti...

Cu alte cuvinte, decizia Curţii urmează a se aplica tuturor raporturilor juridice care nu s-au stins încă la data publicării deciziei, respectiv tuturor cauzelor care se află pe rolul instanţelor judecătoreşti şi cărora li se aplică în continuare dispoziţiile legale declarate neconstituţionale, precum şi, pe calea revizuirii, cauzei/cauzelor în care a fost ridicată excepţia, dar care, între timp, din cauza eliminării suspendării de drept a judecării pe durata soluţionării excepţiei au fost soluţionate definitiv şi irevocabil

În consecinţă, toate autorităţile publice sunt obligate să respecte deciziile şi hotărârile Curţii Constituţionale. Totodată, potrivit jurisprudenţei Curţii, puterea de lucru judecat ce însoţeşte actele jurisdicţionale, deci şi deciziile Curţii Constituţionale, se ataşează nu numai dispozitivului, ci şi considerentelor pe care se sprijină acesta. În consecinţă, atât Parlamentul, cât şi Guvernul, respectiv autorităţile şi instituţiile publice urmează să respecte întru totul atât considerentele, cât şi dispozitivele acestora. În acest sens sunt Decizia Plenului Curţii Constituţionale nr. 1/1995, Decizia nr.1415/2009, Decizia nr.414/2010, Decizia nr.415/2010.

Daca CCR zice de maine ca albu-i gri, pai de maine albu-i gri si nimeni nu mai comenteaza nimic. Tariceanu se joaca cu focu' si tare mi-ar placea ca aia de la ANI sa arunce chibritu'.

Iar pe partea cu dezacord/acord pe o lege putem avea cate disensiuni vrem; daca aia ar fi singura hiba a legii ANI ar fi bine... numa' ca legea aia e facuta prost, f. prost si nimeni nu a reverificat-o si actualizat-o.

Edited by Alecsandru010, 22 October 2014 - 20:04.


#7
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
Nu cred ca e asa simplu.
Cine decide daca Mora e similar cu Gustica asta si i se aplica si lui ? Banui ca tot CC. Sau poate CS.
Daca am inteles bine, CC s-a pronuntat pe cazul Gusticai deci pe un caz particular.

Eu n-o sa cred ca albu-i gri. Si o sa comentez. Si n-a zis ca albu-i gri, a zis ca e negru. Crezi si daca-ti zice ca e negru ?

Oricum, ramine valabil, pina nu-l vad pe Mora dat jos si eventual si pe Tariceanu in puscarie sau macar amendat pentru nerespectarea deciziilor finale ale justitiei, nu cred nimic. Indiferent daca-ti place tie sau nu. Si, cum spuneam, daca totusi o sa incerce ma astept la un mega-scandal european.

#8
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Asta e problema ta; eu iti zic ca e ca mine :P

#9
Vlad_xxxx

Vlad_xxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.11.2012
OK, am inteles ce zici tu.
Daca nu cred CC si CS impreuna crezi c-o sa te cred pe tine ? ;) Doar daca ma convingi. Si n-o sa ma convingi ca albu-i negru, desigur.

off-topic: Ce e domnule cu avatarul asta ? E vre-un mesaj ? Induci lumea in eroare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate