Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Problema combina frigorifica - ingheata (partial) frigiderul

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Salutare,

Am o combină frigorifica Indesit BAAN13 (cumparata acum vreo 6-7 ani) cu care am urmatoarea problema:
Congelatorul functioneaza ok, doar frigiderul nu raceste mancarea. In plus, in interiorul frigiderului, in spate, se formeaza un strat de vreo 2 cm de gheata, care nu se mai topeste indiferent ce setare fac din termostat. Evident compresorul functioneaza continuu...
Daca il scot din priza, se topeste gheata, dupa care la reconectare, in scurt timp se formeaza la loc.

Am mai avut acum 2 ani o problema similara, doar ca atunci s-a manifestat altfel: s-a format startul de gheata, s-a topit, dupa care nu a mai racit deloc, dar nici gheata in frigider nu s-a mai format. Am chemat "doctorul" la el, a completat cu freon si totul a fost ok. L-am chemat si de data asta, a completat din nou cu freon, dar degeaba, tot la fel face: gheata in spate, nu raceste si nici nu se opreste...
L-am intrebat daca nu cumva e de vina termostatul, raspunsul a fost negativ (cu recomandarea achizitionarii altui frigider).

Eu tot inclin sa cred ca de vina e termostatul, altfel nu inteleg de ce nu se opreste compresorul?

Ce alta problema ar putea avea?

PS: Combina e cu un singur compresor.

Edited by dondos, 22 October 2014 - 16:38.


#2
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

View Postdondos, on 22 octombrie 2014 - 16:36, said:

Salutare,

Am o combină frigorifica Indesit BAAN13 (cumparata acum vreo 6-7 ani) cu care am urmatoarea problema:
Congelatorul functioneaza ok, doar frigiderul nu raceste mancarea. In plus, in interiorul frigiderului, in spate, se formeaza un strat de vreo 2 cm de gheata, care nu se mai topeste indiferent ce setare fac din termostat. Evident compresorul functioneaza continuu...
Daca il scot din priza, se topeste gheata, dupa care la reconectare, in scurt timp se formeaza la loc.

Am mai avut acum 2 ani o problema similara, doar ca atunci s-a manifestat altfel: s-a format startul de gheata, s-a topit, dupa care nu a mai racit deloc, dar nici gheata in frigider nu s-a mai format. Am chemat "doctorul" la el, a completat cu freon si totul a fost ok. L-am chemat si de data asta, a completat din nou cu freon, dar degeaba, tot la fel face: gheata in spate, nu raceste si nici nu se opreste...
L-am intrebat daca nu cumva e de vina termostatul, raspunsul a fost negativ (cu recomandarea achizitionarii altui frigider).

Eu tot inclin sa cred ca de vina e termostatul, altfel nu inteleg de ce nu se opreste compresorul?

Ce alta problema ar putea avea?

PS: Combina e cu un singur compresor.


.Cu siguranta lipsa freon ,remedierea fisurii cu inlocuirea panoului de racire din copartimentul frigider .Rasfoieste pe aici si ai sa-ti dai cu parerea ,sa discutat mult pe aceasta problema la frigidere in special combine pe http://forum.softped...e/page__st__774

#3
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006
Topicul acela nu l-am gasit (am cautat combine ..). Mersi. Mai sap pe-acolo.

#4
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 19.03.2006

View Postdondos, on 22 octombrie 2014 - 16:36, said:

[..] Am chemat "doctorul" la el, a completat cu freon si totul a fost ok. L-am chemat si de data asta, a completat din nou cu freon, dar degeaba, tot la fel face: gheata in spate, nu raceste si nici nu se opreste...

Am rezolvat până la urmă.
A venit din nou doctorul la el şi a constat că a completat cu prea mult freon data trecută (deja se formase gheata pana si pe compresor...)

Edited by dondos, 24 October 2014 - 22:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate