Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Noua modificare google - stop pirateriei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Google a modificat algoritmul de cautare. Va scadea pirateria?


http://www.business2...550906#ziarecom

Edited by CountDownMe, 22 October 2014 - 14:13.


#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Nu, nu va scadea nicio piraterie. Din pacate distrugerea muzicii si-a industriei software va continua.

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Cu cel putin 99%

#4
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
In Islanda a fost blocat accesul catre pirate Bay - the only and the one Posted Image

Edited by CountDownMe, 22 October 2014 - 14:21.


#5
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010

View Postn-amname, on 22 octombrie 2014 - 14:17, said:

Din pacate distrugerea muzicii si-a industriei software va continua.

Sigur ca da, nu stiam eu de ce nu se mai face muzica buna!Posted Image

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View PostCountDownMe, on 22 octombrie 2014 - 14:20, said:

In Islanda a fost blocat accesul catre pirate Bay - the only and the one
Si? Exista zeci de alte site-uri si de metode prin care se poate accesa continutul ilegal.
Din pacate aproximativ 80% dintre pirati si 99% dintre aia care lupta impotriva lor sunt batuti in cap asa ca pana se vor trezi ce si cum sa faca se va alege praful de multe programe si trupe muzicale.

View Postmariuss24, on 22 octombrie 2014 - 14:23, said:

Sigur ca da, nu stiam eu de ce nu se mai face muzica buna!
Acum zece ani nu aveai aceiasi 5 artisti difuzati non stop pe radio/tv, de exemplu.
Casele de discuri nu-si mai asuma riscul promovarii trupelor noi si uite asa am ramas blocati cu aceiasi care fac muzica din ce in ce mai proasta.
Sunt cativa care mai apar, foarte putini daca se face o comparatie cu ce se intampla acum 10-15 ani.
Oricum o intoarcem cam asta-i realitatea, pana prin 2006 un album exceptional putea avea vanzari si de 20 de milioane de copii, astazi cu greu mai ajunge la 4 milioane (sau cat a avut eminem cu recovery) si marea majoritate a lansarilor nu depasesc 500.000. Nici itunes nici amazon n-au salvat situatia, si daca atunci cand se pirateaza filme/seriale ar putea exista o scuza (nu se ofera alternativa legala la nivel mondial pentru serialele americane, dobitocii blocand chiar accesul la netflix prin proxy) la muzica chiar nu exista vreuna.

Edited by n-amname, 22 October 2014 - 14:30.


#7
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Sper ca in 5 - 10 ani sa fie eradicat complet fenomenul asta...

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostCountDownMe, on 22 octombrie 2014 - 14:20, said:

In Islanda a fost blocat accesul catre pirate Bay - the only and the one Posted Image

Pirate Bay nu era cumva ocrotit de partid?

#9
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014

View Postpotae, on 22 octombrie 2014 - 14:25, said:

Sper ca in 5 - 10 ani sa fie eradicat complet fenomenul asta...
Fenomenul "stop pirateriei" ?

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Fenomenul pirateriei bineinteles...

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
istoria de va schimba .....prevad asta. Cum ?
Vor aparea browsere capabile sa indexeze si underworld

De curioztiate cei care stiti, ati vazut cati roboti noi (crawler) au aparut ?
Oare chiar nu au degand sa faca nimic cu informatiile strinse ????
Eu nu cred, sincer !

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand Google nu e singurul motor de cautare.

In al doilea rand in tarile care au blocat Pirate Bay ( UK, Islanda ), ulterior s-a constatat ca a crescut pirateria. S-a blocat doar accesul direct, prin proxy-uri putand fi accesat, dar masura n-a facut  altceav decat sa creasca popularitatea site-ului datorita discutiilor mediatice.

In al treilea rand pirateria nu poate scadea decat atunci cand producatorii/distribuitorii produselor piratate vor intelege ca au intrat intr-o noua era, globala si se vor adapta situatiei. Decoamdata ei gandesc cu zeci de ani in urma.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,147
  • Înscris: 07.02.2003
O sa mai scada oleaca pirateria dar prea putin la noi, numai pentru cei necunoscatori... Posted Image Cine sta sa caute piraterie pe google este un amator practic... va primi mai greu rezultate relevante, asta e. Cine stie... nu are probleme. Algoritmul e facut pentru cei care nu se pricep asa bine.

Google doar a rafinat indexarile si search-ul, insa eu am testat adineauri cu "(2013) 12 140418 MAP" si tot obtin cativa torenti, ba chiar primele 3 din search. Daca cauti fara date exacte nu le mai arata. Este imposibil pentru AI sa excluda si aceste cautari si sa nu riste sa trateze ca suspecte si cautari nevinovate.

Edited by andreic, 22 October 2014 - 15:08.


#14
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Google s-a tampit, dar nu conteaza. Pirateria, daca ea nu ar exista, multi artisti ar fi anonimi, sau ar muri de foame pe capete.

Sau sa va dau alt exemplu, sa zicem ca de maine Microsoft se hotaraste sa faca un algoritm de activare beton, greu de spart. Scade Windows la 40% si creste Linux, sau versiunile mai vechi de Windows. Nu prea e bine...

Pirateria a fost si va exista mereu.

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In largul Somaliei e problema cu pirateria.

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Eu as mai propune ceva. Single-urile artistilor sa fie gratuite, sa poata fi descarcate de oricine. Si cine vrea mai mult, sa mearga la concert, sau eu stiu sa fie cantece exclusive sau etc. Dar asta nu se va intampla niciodata, pentru ca multi, fara autotune, sunt morti.

#17
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View Postmiki07, on 22 octombrie 2014 - 15:03, said:

Google s-a tampit, dar nu conteaza. Pirateria, daca ea nu ar exista, multi artisti ar fi anonimi, sau ar muri de foame pe capete.

Sau sa va dau alt exemplu, sa zicem ca de maine Microsoft se hotaraste sa faca un algoritm de activare beton, greu de spart. Scade Windows la 40% si creste Linux, sau versiunile mai vechi de Windows. Nu prea e bine...

Pirateria a fost si va exista mereu.

Dar mult mai multi mor de foame Posted Image. Plus ca nu cunosc inca vreun artist pe care sa-l fi facut pirateria cunoscut,..aia cu modelul de business e doar o scuza, la muzica s-au adaptat, existand multe site-uri cu online streaming/download LEGALE si totusi se pirateaza in draci. Am crezut si eu asta cu lipsa de adaptare pana ce m-am uitat peste cifre...consumul creste, vanzarile scad..matematica simpla, cineva fura.
Si nu iau apararea gigantilor din industrie insa nu e vina lor ca lumea, si atunci cand are de unde sa cumpere, fura in nesimtire.

View Postmiki07, on 22 octombrie 2014 - 15:05, said:

Eu as mai propune ceva. Single-urile artistilor sa fie gratuite, sa poata fi descarcate de oricine. Si cine vrea mai mult, sa mearga la concert, sau eu stiu sa fie cantece exclusive sau etc. Dar asta nu se va intampla niciodata, pentru ca multi, fara autotune, sunt morti.
Multi artisti ofera deja multa muzica gratis, ce zici, propunem si noi ca tu sa muncesti pe nimic si daca vrei mai mult sa faci conferinte cu plata la intrare?
Scuze peste scuze..

Edited by n-amname, 22 October 2014 - 15:12.


#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,147
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmiki07, on 22 octombrie 2014 - 15:05, said:

Eu as mai propune ceva. Single-urile artistilor sa fie gratuite, sa poata fi descarcate de oricine. Si cine vrea mai mult, sa mearga la concert, sau eu stiu sa fie cantece exclusive sau etc. Dar asta nu se va intampla niciodata, pentru ca multi, fara autotune, sunt morti.
Astea sunt deja smiorcaieli cu single-uri samd... casa de discuri vrea banu', nu-l primeste nu mai scoate, simplu Posted Image Artistii ca artistii, ei nu sunt platiti asa bine exceptand cazurile in care devin celebri, banii se duc in primul rand pe munca de studio, diurne, aparatura, permise si autorizatii, impozite la stat samd...
Bineinteles ca exista artisti mai putin cunoscuti care scot si muzica gratuita... sau macar cateva piese.
Oricum si noi romanii trebuie sa ne obisnuim ca in capitalism nu se poate fara bani.

Edited by andreic, 22 October 2014 - 15:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate