Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Calculatoare vs Automatica vs Electronica, Telecomunicatii si TI

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
biancaa129

biancaa129

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2014
Hei, sunt eleva in cls a 12a-a si vreau sa dau la poli, insa nu stiu ce sa aleg: Calculatoare, Automatica sau Electronica, Telecomunicatii si TI? La mate ma descurc, la info decat programare la nivel de bac.. adica nu prea m-a pasionat partea de hardware, iar la fizica binisor... Imi puteti explica cam ce se face la fiecare dintre cele 3 departamente si cam cata fizica se face la fiecare?

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014
Pai daca nu iti place partea de hardware, nu mai bine te duci la Universitate la Mate-Info?

#3
biancaa129

biancaa129

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.10.2014

View PostSoulstream, on 22 octombrie 2014 - 10:06, said:

Pai daca nu iti place partea de hardware, nu mai bine te duci la Universitate la Mate-Info?
Nu prea... Adica nu mai am timp sa ma pregatesc acum de admitere. Nu am probleme cu admiterea la fizica, doar ca mi-e frica ca o sa-mi fie foarte greu in facultate. De aceea intreb cum e la fiecare departament

#4
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 02.02.2011
La orice facultate serioasa, e greu, e important ca atunci cand termini, sa ai o baza solida de cunostinte...

Daca iti place mate si programare => Mate-Info

Daca iti place sa inveti fizica si electronica, dar vrei si programare (pe micro-controller-e, arduino, etc.) => Automatica

Daca vrei numai electronica si fizica => Electronica

#5
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu trebuie sa-ti fie frica de fizica sau de celelalte materii in facultate. Daca ai reusit sa le intelegi in liceu, cu siguranta le vei intelege si in facultate. La poli, la orice facultate o sa mergi vei da de fizica, matematica, electrotehnica si altele din ramura asta. In schimb, va trebui sa iti fie frica de volumul pe care trebuie sa il retii la examene, insa nu e imposbil.

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014

View Postbiancaa129, on 22 octombrie 2014 - 10:29, said:

Nu prea... Adica nu mai am timp sa ma pregatesc acum de admitere. Nu am probleme cu admiterea la fizica, doar ca mi-e frica ca o sa-mi fie foarte greu in facultate. De aceea intreb cum e la fiecare departament

Eu iti pot spune cum e la Calculatoare (am terminat acum 2 ani).

Short version: e greu (dar si aceasta greutate e relativa la capacitatile intelectuale/de munca ale fiecaruia).

La multe materii te ia de la zero (gen programare), dar ritmul este alert (in 1 semestru inveti cam cat in 2 ani de liceu) si fiecare e pe cont propriu sa tina pasul. In rest, o sa faci si parte de hardware, care poate fi sau nu interesanta (depinde si de profesor, dar si de interesul tau). Ca o observatie: dupa primul an cam 10% renunta la facultate, iar dupa anul 2 cam inca 10% renunta, sau incep sa repete anul. Daca ajungi in anul 3, termini fara probleme facultatea.

Per total facultatea te invata multe, dar trebuie multa pasiune, dar si studiu individual.

Daca mai ai intrebari, imi poti trimite mesaje pe privat.

Edited by Soulstream, 22 October 2014 - 10:48.


#7
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View Postbiancaa129, on 22 octombrie 2014 - 09:50, said:

nu stiu ce sa aleg: Calculatoare, Automatica sau Electronica, Telecomunicatii si TI?
Ce meserie vrei sa practici o viata ? Descrie asa cum ai tu perceptia acum si noi te indrumam unde trebuie sa mergi.

#8
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Profit de topic sa pun in dezbatere urmatoarea dilemma:
Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei pregăteşte ingineri în domeniile:
- Inginerie electronică şi telecomunicaţii
- Calculatoare şi tehnologia informaţiei
Facultatea de Automatică şi Calculatoare organizează concurs de admitere pentru anul universitar 2014-2015 în zilele de 21 şi 22 iulie 2014  pentru :
•Domeniul Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei
•Domeniul Ingineria Sistemelor
Cunoaste cineva de ce cele 2 facultati ale UPB ofera aceeasi specializare (CTI)? Care este diferenta intre CTI/ETTI si CTI/AC? Care merita facuta? La un angajator conteaza la ce facultate ai treminat CTI? Care este mai bine cotata?

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,020
  • Înscris: 03.02.2014

View Postsorin02a, on 22 octombrie 2014 - 13:03, said:

Profit de topic sa pun in dezbatere urmatoarea dilemma:
Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei pregăteşte ingineri în domeniile:
- Inginerie electronică şi telecomunicaţii
- Calculatoare şi tehnologia informaţiei
Facultatea de Automatică şi Calculatoare organizează concurs de admitere pentru anul universitar 2014-2015 în zilele de 21 şi 22 iulie 2014  pentru :
•Domeniul Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei
•Domeniul Ingineria Sistemelor
Cunoaste cineva de ce cele 2 facultati ale UPB ofera aceeasi specializare (CTI)? Care este diferenta intre CTI/ETTI si CTI/AC? Care merita facuta? La un angajator conteaza la ce facultate ai treminat CTI? Care este mai bine cotata?

In general daca vrei sa te angajezi pe un post de programator, nu conteaza care dintre facultatile de mai sus ai absolvit. Motivul este foarte simplu: interviul tehnic care conteaza (cam) 90%. Altfel zis, hard skills. Si la un interviu tehnic nu poti folosi "vrajeala", ori stii ori nu stii.

#10
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View Postsorin02a, on 22 octombrie 2014 - 13:03, said:

Care este diferenta intre CTI/ETTI si CTI/AC?
Compara programa de studiu, la ETTI totul e in jurul elecronicii:
http://acs.pub.ro/educatie/licenta/
http://www.electroni...014-2015_v1.pdf

View Postsorin02a, on 22 octombrie 2014 - 13:03, said:

Care merita facuta? La un angajator conteaza la ce facultate ai treminat CTI? Care este mai bine cotata?
Ambele merita, depinde ce vrei sa practici. La angajator in primul rand conteaza sa stii meserie si sa-i treci testul, pe urma restul.

#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Dacă vrei mai mult soft mergi la Calculatoare - automatică
dacă vrei mai multă electronică mergi la ETTI

dacă eşti nehotărît, nu e grav, pînă la urmă nu e critic pe care o faci DACĂ o vei face cu pasiune. Sînt absolvenţi de ETTI care lucrează software la microsoft sau google şi absolvenţi de calculatoare care lucrează hardware. Facultatea nu e şcoală de meserii, este formarea unei educaţii tehnice. În SUA de ex. se numeşte domeniul Electrical Engineering and Computer Science deci şi la ei e amestecat, nu faci unul complet fără celălalt.

dar trebuie să fii hotărît să înveţi, să te ţii de treabă. Sînt facultăţi grele, cu pretenţii. Dacă vrei să fie lejer, să-ţi iei job în timpul facultăţii, să "trăieşti viaţa de student" prin discoteci, etc - sînt şanse să nu o termini, sau să o termini fără să înveţi nimic şi deci, să o faci degeaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate