Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare imprimanta laser, buget maxim 300 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Salut,
Ma intereseaza sa achizitionez o imprimanta laser alb - negru care sa aiba costurile cu consumabilele (aici ma gandesc doar la toner) cat mai ieftine si bineinteles calitate ok a printarii (in principiu text o sa fie).
Ar fi super daca as putea sa o incarc acasa!
Nu o sa printez foarte des, ocazional, poate cateodata mai mult dar nu exagerat.
Buget: circa 300 ron, daca e mai putin e cu atat mai bine.
Deocamdata m-am uitat la aceste 2 modele:
http://www.emag.ro/i...e/pd/DJ98XBBBM/
http://www.emag.ro/i...b/pd/EZ42TBBBM/

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Acea Samsung este ok.

Eu detin o Samsung ML 2165 si sunt multumit de ea.

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Dintre cele 2, alege Samsung.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Ia-ti un HP 1320 second hand, 250 lei. Poti s-o incarci si in plus functia duplex conteaza foarte mult (printarea automata pe ambele fete).

#5
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Dintre cele 2  recomand Samsung M2022 .
Dupa resoftare ramane doar costul reincarcarea cartusului cu toner (praf )
Video refill MLT-D111
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RKzyzrX8bpE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Xerox Phaser 3010 nu poate fi resoftat ; pentru  fiecare refill va fi necesar un nou cip  sau  cartus nou .

Edited by johnny_computers, 22 October 2014 - 10:13.


#6
OatuMarian

OatuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2014
Sfat general valabil - Nu alege niciodata ce iti recomanda johnny_computers pt ca el nu face altceva decat sa-si urmareasca interesul propiu nicidecum al tau.
Deci; Samsung ML2022 este ieftina dar are navoie de resoftare (cat costa resoftarea Johnny ? (160Lei sau pe acolo) ). Iti poate garanta johnny ca se va putea resofta sigur 100% ?
Cartusele sunt extrem de mici, maxim 1000 de pagini si se incarca foarte greu. Chipurile si cartusele compatibile sunt foarte scumpe. Nu alege sub nici o forma ML2022 pt ca ai sa regreti.

Xerox 3010 - slabuta si ea, dar are cateva avantaje majore.
- chipuri de 5 ori mai ieftine decat la Samsung, cartuse compatibile de 2300 de pagini la 60lei fata de cele de 1000 de pagini de la Samsung care costa 170Lei.
Reumplerea se face extrem de simplu chiar si de un copil de 5 ani.

Parea mea este sa suplimentezi bugetul si sa cumperi un HP P1102 la care chipurile costa 5 lei si cartusl de 2000 de pagini 60 lei sau sa incerci ceva SH cum ar fi asta: http://www.diablosco...-duplex-automat cartuse pana in 100 de lei la capacitatea de 6000 de pagini.

#7
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Asa ieftine au ajuns imprimantele laser? Pai pe vremea mea erau lux, numai pe la companiile mari gaseai asa ceva, te uitai cu jind la ele, in timp ce acasa trageai la matriceala.

#8
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013

View PostOatuMarian, on 22 octombrie 2014 - 11:02, said:

Sfat general valabil - Nu alege niciodata ce iti recomanda johnny_computers pt ca el nu face altceva decat sa-si urmareasca interesul propiu nicidecum al tau.
Deci; Samsung ML2022 este ieftina dar are navoie de resoftare (cat costa resoftarea Johnny ? (160Lei sau pe acolo) ). Iti poate garanta johnny ca se va putea resofta sigur 100% ?
Cartusele sunt extrem de mici, maxim 1000 de pagini si se incarca foarte greu. Chipurile si cartusele compatibile sunt foarte scumpe. Nu alege sub nici o forma ML2022 pt ca ai sa regreti.

Xerox 3010 - slabuta si ea, dar are cateva avantaje majore.
- chipuri de 5 ori mai ieftine decat la Samsung, cartuse compatibile de 2300 de pagini la 60lei fata de cele de 1000 de pagini de la Samsung care costa 170Lei.
Reumplerea se face extrem de simplu chiar si de un copil de 5 ani.

Parea mea este sa suplimentezi bugetul si sa cumperi un HP P1102 la care chipurile costa 5 lei si cartusl de 2000 de pagini 60 lei sau sa incerci ceva SH cum ar fi asta: http://www.diablosco...-duplex-automat cartuse pana in 100 de lei la capacitatea de 6000 de pagini.

OatuMarian - tu nici nu ai pus mana pe  M2022 ca sa sti care e treaba cu ea .
(daca nu cunosti nu vorbii prostii ). Fiecare e liber sa aleaga ce vrea , nu e obligat nimeni sa mearga pe HP P1102 - ul pe care il ai tu acasa

Cat de „greu”  se face  refill cartus , se poate observa clar in videoclipu de sus (un capac lateral dreapta + un capacel de scos  si asta ar fi tot)
Resoftarea se face o singura data , e permanenta si e garantata 100%
.. resoftare care dureaza 10 minute cu tot cu cititul instructiunilor  dupa cum se poate observa
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UbMlbcPg-0I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 17.02.2008
Eu folosesc acasa aceasta  Imprimanta : HP LaserJet Pro P1102, A4.

#10
OatuMarian

OatuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2014
Draga Johnny poti sa dai si tu niste raspunsuri concrete ? Te-am intrebat si eu si altii si niciodata nu raspunzi la intrebari, doar o dai la intors, dai linkuri tot timpul catre siteul tau pt a-ti face reclama si atat.

Deci raspunde punctual la cateva intrebari;

1. Garantezi 100% ca poti resofta orice imprimanta M2022 indiferent de versiunea de firmware ?
2. Garantezi ca daca imprimanta se va strica (din diferite motive) poti 100% sa asiguri punerea versiunea originale de firmware si astfel omul sa o rezolve pe garantie?
3. Spune-ne  care sunt costurile resoftarii. (pentru 3 versiuni de firmware)
4. Cum dai garantie pentru lucrarea facuta ? Doar prin vorbe sau oferi un certificat de garantie + factura fiscala ?
5. Cat costa un cartus de MLT-D111S ? Compatibil (link te rog)
6. Ce capacitate are un cartus MLT-D111S ?
7. De ce este mai buna M2022 decat P1102 ? De ce sa cumperi o imprimanta care trebuie resoftata cand poti  cumpara una care nu are nevoie de resoftare ?
8. De ce sa cumperi o imprimanta la care cartusul compatibil este mai scump de 6 ori decat cel de la HP ? (fa-ma sa intelg te rog, de ce?)(calculam si capacitatea de printare)


Spui tu "Cat de „greu”  se face  refill cartus , se poate observa clar in videoclipu de sus (un capac lateral dreapta + un capacel de scos  si asta ar fi tot" - minciuni, minciuni sau lipsa totala de respect pentru oamenii dupa acest forum- NU SE POATE FACE REFILL ASA - DACA NU SE CURATA REZIDUALUL SI NU SE CURATA BINE CILINDRUL MAGNETIC SI LAMELA DR NU  VA FUNCTIONA. - Deci nu se desface doar un capac si este mult mai dificil de atat.

(Intrebarea 9. Deci de ce minti ?)

Astept raspunsurile tale la cele 9 intrebari.

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
daca zic ceva de imprimantele laser second hand de la interlink punct ro, se considera reclama ?

#12
johnny_computers

johnny_computers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 18.01.2013
Mr OatuMarian dupa cum  spuneam si in alte topicuri ... esti de cateva zile pe forum si te dai mare ”balena” (citeste regulamentul)
Nu a pomenit nimeni pe aici ca M2022 e mai buna decat P1102 (in afara de tine) .
Dupa cum se poate observa inca de la inceput se discuta  de M2022 si  Xerox Ph3010

O sa raspund la intrebari celor interesati de a gasi o solutie ieftina de imprimare pentru M2022 , nu tie care mereu cauti sa  faci polemica  distrugand threaduri cu postari aiurea  ...(  comportament  de acest fel nu se tolereaza  pe softpedia ...rog moderatorii  , xxvirusxx, eiffel, shmu ,  sa se ocupe de asta)

Daca tot ti s-a pus pata pe un anumit model deschide un topic si explica celor interesati cea mai ieftina modalitate de imprimare , in felu asta poate reusesti sa ajuti pe cineva.

Edited by johnny_computers, 22 October 2014 - 18:22.


#13
OatuMarian

OatuMarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.10.2014
Faptul ca nu vrei sa raspunzi la cateva intrebari concrete arata si spune multe despre serozitatea ta. Aviz celor care doresc sa faca afaceri cu  tine.

Toate raspunsurile mele sunt conform topicului cu numele "Recomandare imprimanta laser, buget maxim 300 lei" - o recomandare se poate face prin indicarea unui produs sau prin excluderea altora.

Moderatorii ar trebuii sa stearga toate topicurile deschise de tine, toate topicurile tale sunt pline de SPAM,  pt ca aproape la fiecare postare a ta oferii link catre siteul tau, nu am mai vazut pana acum pe cineva care sa spameze acest forum asa ca tine.

Acum ceva timp ii spuneai lui @gabicen cand aducea acelasi argumente ca mine ca vrei sa discuti despre lucruri concrete, acum de ce nu vrei sa o faci ?
Doar pentru ca ai fost prins cu minciuna ?
Este atat de greu sa le raspunzi oamenilor concret ?

#14
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Multumesc pentru raspunsuri.

Xerox Phaser 3010
--------------------
Nu-mi place ca nu poate fi resoftata, insa un toner nou costa doar 59 lei - 2300 pagini: http://www.cartuseri...-3040-3045.html
Deci ramane inca o optiune.

Samsung SL-M2022
---------------------
Am citit aici: http://printersstory...msung-sl-m2022/ cum ca:
- cartusele nu pot fi reumplute si nu se gasesc cartuse compatibile (cel putin asa era cand s-a scris articolul in martie anul curent); cel mai ieftin toner l-am gasit la 195 lei - doar 1000 pagini: http://www.emag.ro/t...s/pd/DCY4JBBBM/
- cartusul din echipament are doar 10% (stiam ca nu e plin, insa ma asteptam undeva la vreo 50% sa fie totusi).
Totusi, aici (parese ca e siteul lui  johnny_computers) scrie totusi de o resoftare: http://www.ereset.co...ia-xpress-sl-m/ dar are pretul de 150 lei. Pe langa banii astia mai se adauga si banii pentru refill (acel praf) - iar aceasta operatiune precum arata in clipurile de aici: http://www.ereset.co...mlt-d111/  mi se pare destul de complicata si nici nu stiu daca mi-ar reusi.
Ca urmare am renuntat de tot la aceasta imprimanta, deoarece costurile de intretinere sunt foarte mari si mai bine iau o imprimanta mai scumpa si cu costuri ale consumabilelor mai lejere.

Ce nu am zis de la bun inceput este ca nu as vrea ca imprimanta sa fie foarte mare. Cea recomandata de OatuMarian  (http://www.diablosco...-duplex-automat) e cam mare. La fel ca si HP 1320  recomandata de Razvan_N  care nu am gasit-o mai ieftin de 350 ron, SH: http://www.pcmadd.co...-201001012.html

HP LaserJet Pro P1102
------------------------
E o optiune ce o iau in calcul, desi depaseste bugetul initial - acum e 380 lei - nu stiu daca e insa cel mai bun pret al ei.
-toner am gasit la 69 lei - 1600 pagini: http://www.toner-sho...-_PRO-P1102.htm

Sunt putin rezervat in privinta imprimantelor second hand...
Mai arunc o privire mai la noapte si mai astept si alte recomandari desigur cu multumirile de rigoare. Fiindca nu stiu daca m-as descurca cu refillul, as prefera totusi o imprimanta la care sa-i schimb tonerul complet la un pret moderat  (60-70 de lei pentru circa 1500 pagini e u pret ok) sau la care sa pot sa-i duc tonerul la un magazin din oras si sa-i fac refill la un pret redus.

Edited by ovidiFigar123, 22 October 2014 - 19:03.


#15
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Am fost azi in oras sa intreb de posibilitate refill pt imprimanta HP LaserJet Pro P1102 si au la 60 de lei, deci acceptabil, desi un cartus tot cam la acelasi pret e ..deci pare-se sa fie mai rentabil cartus nou.
Aveau acolo o imprimanta second Brother 5250DN la 220 lei cu tot cu cartus - 6000 pagini ziceau, duplex si garantie 1 an. - parca ma tenteaza desi va intreb pe voi: care sunt riscurile cu o imprimanta second ? Se merita sau mai bine ma uit la una noua ?
Mi-a aratat ceva foaie cu niste procente ce indica cica uzura .. majoritatea erau pe la 98%, doar la ceva (habar nu am ce era) era undeva la 85%.

#16
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Am ales pana la urma modelul HP P1102 (la 349 lei), deoarece:
- e micuta de tot si astfel se incadreaza bine pe birou
- consumabilele sunt relativ ieftine (comparand si cu a altor imprimante)
- are garantie 2 ani; interesant e ca HP acorda un certificat de garantie de 1 an si inca un certificat de garantie suplimentara de inca 1 an
- am citit in mare parte doar review-uri bune despre ea.
Mi-a venit vineri, insa doar azi am apucat sa o ridic de la magazin.
Instalarea e mega simpla, nu necesita CD (desi are in cazul in care nu merge automat; in plus pe CD e si manualul - care e si listat de altfel); practic in nici 5 minute dupa ce am bagat-o in priza pentru prima data am si putut incepe sa listez.
Mi-ar fi placut partea de sus sa fie mai compacta (sa poti sa pui ceva pe ea), cum am vazut ca sunt de regula cele de la Brother, insa stiam ca asa o sa fie - cam asa is toate HP-urile.
NU vine cu cablu USB (mi se pare totusi aiurea, desi stiu ca la mai multe electronice acesta nu vine inclus), l-am cumparat separat - 7 lei.
Foile ies caldute (cred ca e normal) si putin incovoiate - insa nici calitatea foii ce o am acum nu e cea mai buna.

Concluzie: sunt multumit de achizitia imprimantei laser HP P1102 si sper sa ma tina multi ani de acum incolo, nu doar 3 ani cat scrie pe certificatul de garantie ca e durata medie de functionare.

Edited by ovidiFigar123, 03 November 2014 - 23:00.


#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai cunostinte minime despre procesul printarii laser, ai fi stiut ca este normal sa fie caldute foile, tocmai pt ca ele sunt coapte in imprimanta, motiv pt care se si inconvoaie

sa o stapanesti sanatos ;)

si .... la mai multe foi Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate