Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Sfat TV LED cu inregistrare un canal si vizualizare altul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
bzamfir

bzamfir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2004
Ma intereseaza sa cumpar un TV LED, 42-47", cu inregistrare HDD, care sa permita iregistrarea pe un canal in timp ce privesc la TV alt canal.
Ceva in genul STB-ului DVR-HD de la UPC.

Stie cineva un astfel de model? Cei de la magazinele de specialitate n-au nici o idee, si specificatiile producatorilor sunt mai mult "marketing speach" decat intradevar clare.

Am un Philips 42PSF7509, dar in momentul cand inregistreaza, cu se poate schimba canalul fara a opri inregistrarea.

Nu ma intereseaza f mult partea de SmartTV sau 3D (daca sunt, bine, daca nu, nu-i mare necaz), dar as vrea sa aiba Miracast (si folosesc telefonul mobil pentr  suplini functia de smart" tv)

Multumesc.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
ar inseamna sa aiba 2 tunnere digitale lucru care ar echivala sa aiba functia PIP pe 2 canale tv - si nu stiu daca gasesti asa ceva

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt TV-uri cu PIP si la digital si la analogic si combinatii.

Philips avea PIP si acum 20 de ani, si inca pe tzaspezeci de canale simultan - la unele modele de varf.

Eu am un Sony care are PIP, si poate afisa atat doua canale digitale simultan, dar poate umple ecranul si cu o gramada de canale simultan, nici nu mai retin cate, multe...
Eu nu prea folosesc functia...
Oricum, nu este o garantie ca poate inregistra unul si reda altul simultan.
N-am incercat pana acum.

Edited by loock, 21 October 2014 - 23:51.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie sa existe vreo cutiuta chinezeasca cu tuner si inregistrare separata pe care sa poti s-o configurezi absolut cum vrei si sa nu mai trebuiasca sa alegi dintr-un numar infim (daca nu 0) de televizoare care au asta (si inevitabil n-o sa aibe altceva ce vrei sau o sa fie scumpe sau sau).

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Asa la repezeala se pare ca am gasit:
  • la Samsung seriile F7000 (link) si F8000 (link)
  • Panasonic VIERA TX-42AS750E (link). Daca inteleg bine are chiar si 2 Sloturi CI ceea ce poate conta daca vrei sa vezi un canal criptat in timp ce inregistrezi un altul tot criptat. Mai cauta ‘tuner dublu’ pe acel site pentru alte modele. Uite si un articol in alta parte.
  • Or fi altele si de la alti producatori.
Si intr-adevar cel mai bine ar fi sa poti verifica pe viu intr-un showroom inainte sa cumperi.

#6
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Sunt tv cu doua tunere! Panasonic are sigur.
LE:mi-au luat-o altii înainte :)

Edited by AndreiNR, 22 October 2014 - 08:43.


#7
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Eu am un lg din seria LB671V si stie sa faca asta! Eu am modelul 42LB671V. In teorie trebuie sa specifice daca are DVR. Mi se pare ca pot inregistra mai multe canale simultan. si sa ma uit la altceva. In schimb iti zic sigur ca poate inregistra un canal si sa te poti uita la altul. Face cam ce face si un DVR de la UPC.

EDiT: Singura chestie pe care nu am reusit sa o fac este sa inregistree in timp ce televizorul este oprit.

Edited by xe3nder, 22 October 2014 - 09:59.


#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Dubios, eu știam că LG-urile nu au tuner DVB-C dublu... Știam că poți înregistra un canal dacă tu ești pe Smart, dar nu și în cazul în care vrei să vizualizezi alt canal TV. În fine, nu am acest model, ale mele sunt mai vechi...
Cât despre înregistrarea în timp ce televizorul este oprit, trebuie să ai făcută planificarea înregistrării, fie după EPG, fie după oră (începere + terminare înregistrare). Pare-mi-se că și televizorul trebuie să fie oprit pe intrarea de cablu, dar asta n-am mai verificat-o de când am și un HDMI ocupat la el.

#9
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
S-ar pputea sa ma insel, insa sunt slabe sanse pentru ca asta a fost cam primul lucru pe care l-am verificat la el. O sa verific diseară cand ajung acasa si revin cu un post sau edit!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate