Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Amenda absente

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
"În regulament se subliniază și că, potrivit prevederilor legale, părintele/tutorele legal instituit are obligația de a asigura frecvența școlară a elevului în învățământul obligatoriu și de a lua măsuri pentru școlarizarea acestuia, până la finalizarea studiilor. În caz contrar, aceștia pot fi amendați cu sume cuprinse între 100 de lei și 1.000 de lei sau pot fi obligați să presteze muncă în folosul comunității."

Sursa:
http://adevarul.ro/e...7503/index.html


Sa inteleg ca pe clasa a 11-a nu se aplica regula asta avand in vedere ca doar clasele 1-10 sunt obligatorii,nu?

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Clasa a 11-a si a 12-a tot din "scoala" fac parte, notarea absentelor e obligatorie... normal ca o sa va sperie la scoala cu asa ceva. Oricum... daca din a 11-a incepi cu chiuluri... te duci degeaba frate, retrage-te ca am nevoie de bayat sa-mi puna rotzanele de iarna.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ahahahahahahahahahahahahaha.

Mai era si aia cu amenda pentru absenta la vot. Lumea a pritocit-o pe toate fetele cu cine e avantajat cine nu, bla bla. Nu e nene, e doar:

bla bla bla bla bla bla bla bla bla .... AMENZI (=bani la buget sa mai aibe de vreun Audi sau Merz guvernantii).

#4
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Corect, daca dintr-a 11-a incepi sa chiulesti..... aa si banuiesc ca vrei si facultate.

Legal, si strict legal vorbind, clasele a 11-a , 12-a nu sunt obligatorii si deci, nu intra  in invatamantul obligatoriu.

Mai mult, indiferent de clasa in care esti, o data ce ai implinit 18 ani esti raspunzator de absente. Fie ca la 18 ani esti in clasa a 5-a sau a 11-a.

Parintii sunt responsabili:
- de tot ce faci pana la 18 ani (anumite fapte pana la 16 ani)
SAU
- daca esti <18 ani, si esti in invatamantul obligatoriu (clasele I-X). Aa, daca 18 ani te prinde in clasa a 8-a, obligativitatea prezentei la cursuri iti revine tie

Edited by Rhesus, 21 October 2014 - 21:41.


#5
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Era pur si simplu o intrebare. Nu inseamna ca chiulesc.

@Potae ti la pun cu mare placere cand termin de cumparat cele 14 vile din Malibu,coliba de pe insula serpilor si un raton cu doua nasuri.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu man, eu ziceam ca daca nu te duci la scoala ajungi sa lucrezi al vulcanizare :)).

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,752
  • Înscris: 25.01.2007
dupa invatamantul obligatoriu nu mai sunt amendati, pentru ca scoala are acum posibilitatea sa te dea afara.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001

 Hypocrisy, on 21 octombrie 2014 - 21:25, said:

Sa inteleg ca pe clasa a 11-a nu se aplica regula asta avand in vedere ca doar clasele 1-10 sunt obligatorii,nu?
Nu se aplica la cl 11, in schimb la 40 absente nemotivate esti out.
Unii ar prefera amenda in locul exmatricularii.

#9
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
De limitarea unor drepturi daca nu ai absolvit invatamantul obligatoriu nimic ?

#10
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 potae, on 21 octombrie 2014 - 21:51, said:

Nu man, eu ziceam ca daca nu te duci la scoala ajungi sa lucrezi al vulcanizare Posted Image).
unde? in afara poate...ca aici si cu scoala nu faci nimic daca nu dispui de pile. O sa vezi tu.

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Ce-i cu figurismele astea pe voi? Care e problema daca mai chiulesc elevii? Chiar care e? Eu am chiulit si in generala si in liceu, nu am patit nici pe dracu din cauza asta. Idem cu mai toti din generatiile mai vechi. Toate cretinatatile astea cu amenzi si exmatriculari sunt niste "modernisme" imbecile iar pe unii ii mananca nevoia de niste bate peste spinare.

#12
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 ConDemneD, on 21 octombrie 2014 - 22:39, said:

unde? in afara poate...ca aici si cu scoala nu faci nimic daca nu dispui de pile. O sa vezi tu.

Daca esti incompetent da, nu faci nimic fara pile. Daca totusi nu te-ai dus degeaba la scoala si ai ramas cu ceva nu e chiar asa greu.

 MrReason, on 21 octombrie 2014 - 22:45, said:

Ce-i cu figurismele astea pe voi? Care e problema daca mai chiulesc elevii? Chiar care e? Eu am chiulit si in generala si in liceu, nu am patit nici pe dracu din cauza asta. Idem cu mai toti din generatiile mai vechi. Toate cretinatatile astea cu amenzi si exmatriculari sunt niste "modernisme" imbecile iar pe unii ii mananca nevoia de niste bate peste spinare.

Nu sunt figurisme. Una e sa lipsesti ca n-ai chef o data sa te scoli la 7, iar alta s-o faci sistematic, sa aduni sute de absente incat sa se intrebe aia "ba il amendam sau il exmatriculam?"... apai daca din a 11-a se incepe cu asa ceva... la facultate ce mai fac? Pai n-o mai fac ca probabil nu iau nici bacul. Lor le e lene sa vina la scoala, deci sa mai vorbim de invatat. Si in ziua de azi e nasol fara facultate... daramite fara bac luat.

#13
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 potae, on 21 octombrie 2014 - 22:59, said:

Nu sunt figurisme. Una e sa lipsesti ca n-ai chef o data sa te scoli la 7, iar alta s-o faci sistematic, sa aduni sute de absente incat sa se intrebe aia "ba il amendam sau il exmatriculam?"... apai daca din a 11-a se incepe cu asa ceva... la facultate ce mai fac? Pai n-o mai fac ca probabil nu iau nici bacul. Lor le e lene sa vina la scoala, deci sa mai vorbim de invatat. Si in ziua de azi e nasol fara facultate... daramite fara bac luat.
Fugi mai nene cu prostiile astea.

Cica daca "apai daca din a 11-a se incepe cu asa ceva"  ... lol de lol.. pai mai nene, pe acolo incepe inceputul sfarsitului... Posted Image

Se incepe din scoala generala, ce dracu.... Posted Image  la facultate, din contra, sistemul e mult diferit, nu se pune accentul pe prezente si parcurgere punctuala... exista credite, restante, draci, maci...

A luat-o lumea razna masiv in ziua de azi... pe vremea mea, prin anii '90 de multe ori cand chiuleam ma duceam la un bar la doi pasi de liceu si mai bagam o bere, un vin sau ceva... fara figurismele astea cu "nu servim alcool minorilor" .. stiau profesorii ca suntem acolo dar nu se facea mare caz pe asta...

Edited by MrReason, 21 October 2014 - 23:23.


#14
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 MrReason, on 21 octombrie 2014 - 23:18, said:

la facultate, din contra, sistemul e mult diferit, nu se pune accentul pe prezente si parcurgere punctuala... exista credite, restante, draci, maci...

Cum sa nu? La majoritatea seminariilor se fac si au o pondere considerabila in punctaj (1 sfert, o treime etc), ba chiar la unele laboratoare poti avea cel mult 3 altfel la revedere examen, direct restanta. Unii profesori fac prezenta si la curs. Toata lumea care a trecut printr-o facultate cat de cat serioasa stie ca lipsitu' mult si aiurea = calea sigura sa iei restanta. Si cine a avut de repetat o materie si in anul urmator mai mult ca sigur n-a mai repetat figura cu chiulit in draci ci s-a dus la absolut fiecare seminar ca sa treaca ;).

 MrReason, on 21 octombrie 2014 - 23:18, said:

A luat-o lumea razna masiv in ziua de azi... pe vremea mea, prin anii '90 de multe ori cand chiuleam ma duceam la un bar la doi pasi de liceu si mai bagam o bere, un vin sau ceva... fara figurismele astea cu "nu servim alcool minorilor" .. stiau profesorii ca suntem acolo dar nu se facea mare caz pe asta...

Daca n-as stii ca esti un gica-contra notoriu as argumenta asta cu tine dar asa... :)) fie ca tine.

#15
CRENGHI

CRENGHI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.01.2014

 potae, on 21 octombrie 2014 - 21:51, said:

Nu man, eu ziceam ca daca nu te duci la scoala ajungi sa lucrezi al vulcanizare Posted Image).
Off Topic" E ceva rusinos sa lucrezi intr o vulcanizare? Sau ceva rau?

#16
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 f300, on 21 octombrie 2014 - 21:36, said:

bla bla bla bla bla bla bla bla bla .... AMENZI (=bani la buget sa mai aibe de vreun Audi sau Merz guvernantii).

Inmatriculate regulamentar in Bulgaria

In cazul scolarizarii, chiar daca invatamantul obligatoriu este de 10 clase (lui Vanghelie i-au fost suficiente, chiar daca are bacul luat :)), daca ai ales sa termini liceul, este valabil si pentru tine. Daca nu vreti las scoala, de ce va chinuiti pe voi si pe parinti?

#17
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,752
  • Înscris: 25.01.2007

 MrReason, on 21 octombrie 2014 - 22:45, said:

Ce-i cu figurismele astea pe voi? Care e problema daca mai chiulesc elevii? Chiar care e? Eu am chiulit si in generala si in liceu, nu am patit nici pe dracu din cauza asta. Idem cu mai toti din generatiile mai vechi. Toate cretinatatile astea cu amenzi si exmatriculari sunt niste "modernisme" imbecile iar pe unii ii mananca nevoia de niste bate peste spinare.

trebuie sa fii strut sa nu vezi ca totusi exista o problema pe care scoala nu reuseste sa o gestioneze.
pe vremea noastra se mai chiulea, dar mai mult la materiile "la care se putea", mai produceai o scutire, oricum, existau niste limite.

acum, io stiu vreo doua bucati din noua generatie care, ca sa ajunga la liceu, trebuie musai sa fie indeplinite 2 simultan conditii:
- sa fie vreme urata afara
- sa le bata vantul in buzunare.

In rest, merg cu un singur caiet a4, la toate orele. Si din cate am observat rasfoind caietul unuia, caietul ala ii ajunge un semestru si mai si ramane.
E drept, pretentii de bac nu au.

#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu sunt indignat ca te exmatriculeaza la 30 absente nemotivate. De fapt si de faptul ca sunt 10 ani obligatorii.
30 de absente si 8 ani erau suficienti.
Explicatie. Da, si eu am mai chiulit. Stiu cum e sa fi intr-o zi proasta..Sau sa te fi despartit de o fata..
Dar daca te consider barbat, bei cateva sticle, injuri, sau plangi si dupa aia revi la lupta.
Asa ca de ce sa se chinuie profi cu aia care vin la scoala doar ca trebuie? Daca clasele arfi  formate doar din cei care chiar vor sa invete, si profii si-ar da mai mult interes. Asa isi impart timpul la toti. Si un superchiulangiu face clasa sa avanseze mai incet, ca de', profu trebuie sa se ocupe si de el...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate