Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce se întâmplă cu echipamentul video după scoaterea din uz?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Din curiozitate, ce se întâmplă cu echipamentul video (camere de teren, camere de studio, magnetoscoape și casetoscoape (videocasetofoane), pupitre de mixaj, monitoare) după ce sunt scoase din uz? Sunt casate, vândute. Nu mă refer strcit la România.

#2
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
se recicleaza, precum orice tel.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Nu cred că toate sunt toate casate, că mai există prin recuzită.

#4
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
OTV-ul asa a aparut - a cumparat domnul Dan toate vechiturile de echipament la preturi reduse, si intr-o garsoniera a pus bazele celei mai iubite televiziuni din Romania.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Le aduna un King-gearmonger, tata djl-ilor...

Daca aspiri spre asa ceva, trebuie sa cunosti macar terminologia specifica.

Denumirea generica este de scule de broadcast.

Camerele costa noi de pe la 35-40 K USD in sus, cele mai ieftine, alea mici si portabile, nu cele mari, care pot sa coste si de nspe ori mai mult.

Apropo, ca sa intelegem care-i diferenta dintre scule de broadcast si scule ordinare, pot sa dau un exemplu mai contemporan, mai usor de inteles.
Sony produce si vinde monitoare de broadcast AMOLED de 20-21 " full HD, inca de acum 3 ani...
Daca nu dai intamplator pe la sectiunea specifica a unui magazin de profil de TOP, de genul BH, posibil sa n-ai habar ca exista asa ceva pe lumea asta...mai ales in 2011...

In prezent au aparut si TV-uri AMOLED fara destinatie broadcast, dar sunt doar de dimensiuni foarte de mari, 55"-75", si cu preturi prohibitive ( 100++ K USD )

Edited by loock, 21 October 2014 - 18:56.


#6
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostClipboard01, on 21 octombrie 2014 - 18:35, said:

OTV-ul asa a aparut - ....si intr-o garsoniera a pus bazele celei mai iubite televiziuni din Romania.
Ce a facut? Posted Image
Posted Image

Edited by Elihu_66, 21 October 2014 - 19:05.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Eh, doar nu mi-oi face eu televiziune. Şi mie îmi plac chestiile din anii '70-'80, şi să găseşti aşa ceva   Posted Image   (deşi am văzut pe ebay.com o cameră, dar nu-mi dau seama cât de veche e). Unele echipamente din anii '90 încă pot fi folosite

Edited by djl, 21 October 2014 - 19:20.


#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Dar ce vrei sa faci cu toate vechiturile astea?

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-ar plăcea să am 1-2 camere de pe vremea aia, 1-2 monitoare şi poate un pupitru. Am o fantezie cu anii '70 (poate şi '80, deşi îmi plac anii '50-'90).
Dar pentru asta trebuie să stau la casă.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: http://www.labguysworld.com/

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze că mai postez tot eu, dar ce s-a întâmplat cu camerele pe care le folosea TV.R.-ul în anii '90. Că alea din anii '80... Posted Image
Off-topic: cât de veche e asta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Iq_T2WIwR9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 22 October 2014 - 08:53.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu nu pricep o chestie la canera aia: e Canon sau Philips? Pe partea din fata scrie Canon J20X Super, iar pe partea din spate scrie Philips LDK 10 Posted Image Care e faza, e camera Philips cu obiective Canon sau cum?

LE: Wikipedia zice ca modelul LDK 10 e din 1994.

Edited by pufonel, 22 October 2014 - 20:31.


#13
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Postpufonel, on 22 octombrie 2014 - 20:26, said:

Eu nu pricep o chestie la canera aia: e Canon sau Philips? Pe partea din fata scrie Canon J20X Super, iar pe partea din spate scrie Philips LDK 10 Posted Image Care e faza, e camera Philips cu obiective Canon sau cum?

LE: Wikipedia zice ca modelul LDK 10 e din 1994.
Dacă ai nelămuriri de această cameră poți să-le trimiți un mail celor de la Looktv! :) :) :)
LE: "Colorata mâine-i gata!" :D

Edited by matyred, 22 October 2014 - 21:47.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
@ pufonel : o fi vreo colaborare. Sau cei de la "Philips" au pus lentile "Canon" (că "Philips" nu a produs obiective, "Caon" da, că produce şi aprate foto).
Din 1994?  Posted Image  Tare. Nu ştiam că se produceau camere video 16:9 pe atunci.
Cică deşi cele cu tub analizator de imagine nu au imagine aşa de bună precum cele cu C.C.D sau C.M.O.S., dacă sunt folosite sub norma proiectată (să zicem 70.000 de ore) rezistă în timp, chiar nefolosite; C.C.D.-ul se duce în timp cică (deşi am o cameră V.H.S.-C. din 1988 care încă merge).

Edited by djl, 22 October 2014 - 23:17.


#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
In general se transfera, nu se arunca, daca exista statii locale in cadrul aceluiasi trust, se transfera in provincie, iar in cazul in care se face upgrade de la SD la HD sau de la HD la 4K, se scoate la vanzare tot ce este vechi. Etno, Taraf, OTV si altii au inceput cu echipamente SH, care datorita calitatii bune a lor, pot fi folosite fara probleme.

Optica video este facuta de cateva firme mari, precum Canon, Fuji, Angenieux si altii pentru industria broadcast, de aici si faptul ca vedem camere, Sony, Panasonic, Grass Valley, Hitachi si altii ce au obiective Canon sau Fujinon instalate, e mai greu sa construiesti o optica de calitate decat o camera.

Azi de exemplu in Antene poti gasi pe teren camere precum Sony DSR-390 si DSR-400 stand cot la cot cu camere moderne, in format HD de la Panasonic. Camera aceasta ajungand lejer la 57.000, pretul final, cu accesorii cu tot si obiectivul necesar, sare de 100.000. Noi injuram cand dam 400 de lei pe un filtru de polarizare de calitate sau unul ND...

CCD-ul este un senzor foarte bun, cu o sensibilitate iesita din comun, dar scump de produs si energofag. Actualmente mai tot ce intalnim pe piata foloseste senzori tip CMOS, au avantajul ca sunt iefitni si ofera imagine calitativa, cot la cot cu CCD-ul au probleme de noise si de rolling shutter. CCD-urile se mai folosesc la echipamente profesionale, sisteme CCTV si sisteme industriale, gen machine vision, unde consumul de energie sau pretul ridicat nu sunt o problema.
Senzorii digitali imbatranesc, cand sunt folositi, in cazul unui CMOS, daca este lasat timp indelungat in functiune, ii va scadea sensibilitatea la lumina, fiind nevoit sa urci si mai mult gain-ul, rezultand imagini proaste. Alti senzori, in special cei mici, montati in aparate portabile au probleme cu racirea de multe ori, fapt ce le poate fi "letal", ducand la aparitia de artefacte pe imagine.

Edited by connectorxp, 23 October 2014 - 00:10.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Bănuiesc că pe la noi camerele video Betacam S.P. L * (cu casetă cu înregistrare analogică) sunt de ceva timp istorie pe la noi.

* sus: casetă Betacam S.P. L. (există şi varianta digitală); jos stânga: casetă Betecam S.P. S (arată la fel ca Betamax); dreapta jos: casetă V.H.S.
sursa: wikipedia


[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Beta_tape_sizes_2.jpg/1280px-Beta_tape_sizes_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 23 October 2014 - 00:19.


#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Am o caseta Betacam prin casa, pastrata ca amintire din fostul sediu iRealitatea TV, ei, precum si Antena, au renuntat de ani buni la acest format, odata cu aparitia miniDV pentru camerele ENG.

MiniDV-ul are avantajul unei imagini mai bune si mai stabile, fiind vorba de un mediu de stocare digital. De ceva timp se folosesc camerele digitale, cu carduri SXS de la Sony sau P2 de la Panasonic, au avantajul ca sunt mai durabile decat casetele si mai compacte, dezavantajul... sunt scumpe ca porcul si in caz de probleme, mai greu de a recuparea datele de pe o unitate defecta, de aici si camerele ce ingresitreaza simultan pe doua carduri, pentru redundanta.

Panasonic HPX-250 este o camera relativ accesibila, buna pentru ENG si activati de teren unde bugetul e mai restrans, inregistreaza pe P2, chiar si cu functie back-up, daca este prezent al doilea card, sau stie sa comute automat intre ele cand e plin, anulandu-se funtia de copie de siguranta.

Edited by connectorxp, 23 October 2014 - 00:24.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Interesant sistemul cu 2 carduri. Nu m-aş fi gândit la asta.
Dar cu aparatura Betacam analogic ce s-a întâmplat?  Posted Image
Cât cântărea o cameră Betacam? Cam 8-12 kile, nu?

Edited by djl, 23 October 2014 - 00:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate