Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Exista vreun program de screen capture ce pastreaza fidel culorile/tonalitatile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
H_FIRE

H_FIRE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.03.2009
Incerc de ceva timp sa salvez niste poze de pe anumite site-uri . Folosesc programe de captura a pozelor de pe site-uri , printre care amintesc LightShot si FireShot. Am observat insa dupa cateva zile de lucru ca e o diferenta de nuanta/tonalitate intre culorile salvate prin screen capture si cele originale, mai exact culorile originale sunt mai deschise,clare,fidele. Aveti recomandari mai bune/alte solutii?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
H

#2
alamic05

alamic05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 31.12.2008

View PostH_FIRE, on 21 octombrie 2014 - 14:52, said:

Incerc de ceva timp sa salvez niste poze de pe anumite site-uri . Folosesc programe de captura a pozelor de pe site-uri , printre care amintesc LightShot si FireShot. Am observat insa dupa cateva zile de lucru ca e o diferenta de nuanta/tonalitate intre culorile salvate prin screen capture si cele originale, mai exact culorile originale sunt mai deschise,clare,fidele. Aveti recomandari mai bune/alte solutii?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
H
Salvezi in BMP sau PNG Posted Image .

#3
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 05.02.2007
Posibil sa fie de vina formatul in care salvezi tu imaginiea.
Im mod normal orice print screen copiaza imaginea de pe monitor, identic 100%, fara modificari.

#4
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Snipping tool din windows.. sau BandiCam, care face si inregistrari foarte bune.

#5
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Ce site-uri?  Da exemple concrete!
Nu se pot downloada direct?
Ceri cumva ajutor pentru piraterie, sa furi/copiezi ceva protejat prin legile dreptului de autor?

Edited by stefanesc, 21 October 2014 - 15:16.


#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postelless, on 21 octombrie 2014 - 15:04, said:

Posibil sa fie de vina formatul in care salvezi tu imaginiea.
Im mod normal orice print screen copiaza imaginea de pe monitor, identic 100%, fara modificari.

mai precis copiaza ce furnizeaza placa video, nu ce afiseaza monitorul
daca de ex ai unul care e defect si nu afiseaza culoare rosie, cum crezi ca va arata printul pe un monitor bun? cu rosu sau fara? :)

#7
H_FIRE

H_FIRE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.03.2009
Multumesc frumos pentru sprijin, am identificat problema. Captura era distorsionata de programelele care trebuiau sa inlesneasca procesul (lightshot si fireshot). Cum le-am dat disable si am folosit paint-ul + prtscr, a mers ok. Am sa incerc totusi si alte variante, ca sa mai scurtez din timp.
@Stefanesc , evident nu se pot downloada direct, sunt protejate prin  vreun fel de watermark tocmai pentru a preveni asta. Te asigur ca nu fac piraterie,dar nu vreau sa intru in polemici sau sa-ti dau exemple ciudate. Gandeste-te ca iti faci itinerariul pentru o excursie in grecia , vrei sa pleci cu niste prieteni pe niste insule mai salbatice si strangi poze pe care sa le prezinti. Ele sunt facute profi de altcineva dar tu nu le folosesti sa vinzi ceva mai departe, ci dimpotriva, sa cumperi. Prin urmare e ok.
Acum ca am identificat problema, ramane doar sa vad cum sa fac procesul mai rapid...
Toate cele bune

#8
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Incearca si FastStone Capture, poate salva BMP, GIF, JPEG, PCX, PNG, TGA, TIFF si PDF. Doar ca e pe bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate