Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa in Panta, P+M si demisol/garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
Salutari,

  Incep si eu un topic in urma caruia sper sa-mi elucidez unele neclaritati.
Doresc ca anul viitor sa incep constructia casei. Momentan, am aceasta ultima varianta de arhitectura, care pana acum e cea mai reusita. Terenul e de 507mp cu o diferenta de nivel pe diagonala de 5.2m . Dupa destule citite, am ales varianta cu garaj in demisol, ca fiind mai optima dpdv al terenului ce-l detin. Mentionez ca nu am voie o amprenta la sol mai mare de 100 mp, lucru dat de CU.

Astept pareri si informatii folositoare.

Multumesc,
Cristian.

Attached Files



#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu garaj in casa, nu, nu, nu si nu.

#3
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Este ok planul.
Vezi daca poti renunta la zidul/elevatia/fundatia care-ti sprijina terasa de la living in favoarea unei grinzi de mica adancime facuta dupa umplerea cu pamant a zonei. Ma refer la cel paralel cu livingul, nu la cel ce este legat direct cu demisolul care, evident, sustine pamantul din deal.

#4
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
Legat de garaj..inca am dubii cat de cat. Astept niste pareri de ce nu e bun garaj sub living cum e in proiect. Eventual de la cei care au

#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
In general, pt oamenii de rand un garaj construit astfel nu-si are rostul. Dai 5-10k euro pe el(structura, izolatii hidro si termice etc) pt o masina care valoreaza poate nici jumatate.

Daca totusi, din cauza formei terenului(5m diferenta de cota) ai nevoie de fundatii foarte adanci/inalte, atunci este ok sa profiti si sa-l faci.

Recomand sa mergi cu ceva planuri mai detaliate la o persoana care face devize pt firme de constructii(vezi anunturi pe net sau ziare) si sa-ti faca un calcul estimativ al intregului proiect. Oricum, sub 80k sa nu speri ca te muti decat daca ti-o faci singur.

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Unde e casa?
De ce in casa si nu langa casa garajul cu pricina?

#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa fie in Bod pe deal?

Edited by BodCasa, 21 October 2014 - 17:40.


#8
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
Motivul garajului sub living e explicat de diferenta de nivel destul de mare. Daca nu-l il fac.. umplu gaura cu pamant.. Nu tin neaparat cu garaj, dar nu stiu daca e mai ok sa sap/nivelez/fac ziduri in spate si sa fac casa pe plan drept si fara garaj, de asta cer pareri :)

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Pai de ce nu zici asa......
Dar eu mai am am o intrebare.....
De ce nu iti faci o parte beci si o parte garaj.....din garaj sa dai in beci......
Nu cred ca este enorma diferenta.....
NU mai zici ca pe deal nu ai probleme cu panza freatica....

#10
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
A fost si asta in plan cu beciul. Problema e ca nu am voie mai mult de 200 mp prin CU. Asta inseamna ca nu pot mari nici macar cu 1mp ce este acolo. Si sa fragmentez garajul, nu mai e garaj, si nici beci cum trebuie.

#11
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

 viotl, on 21 octombrie 2014 - 14:47, said:

Nu garaj in casa, nu, nu, nu si nu.

de ce nu garaj in casa, mai exact la subsol ?

#12
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Salut,
Eu sunt pro garaj in casa (sau lipit de casa)..dar numai in cazul in care ai 'infrastructura' propice pt asa ceva. Adica..asfalt pana la poarta, poarta automata, usa garaj automata.. (daca se poate si alee incalzita sa topeasca zapada sau un nene care s-o indeparteze inainte sa te ridici tu din pat sau sa revii acasa)..Daca tot e confort, macar sa fie pana la capat..In ceea ce priveste investitia in asa ceva, depinde de fiecare daca-si permite...

Fara cele de mai sus, doar ca sa am masina 'calda' sau ascunsa de zapada 2-3 luni iarna, nu stiu cat m-ar 'incalzi' ideea, desi nu e rau deloc sa ai conditiile alea.. :). Mie unu, imi surade ideea sa dau zapada de pe masina;..fara asta, parca as fi in situatia in care masina se conduce singura pe strada...Unde mai e farmecul de a fi sofer in romanica :) ?

Thanks!
Man.

#13
Bananajoe

Bananajoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.07.2014
sa vezi ce structura de rezistenta o sa ai....... planurile parca nu se suprapun 100% cum trebuie. Peretii de la subsol ar trebui sa foloseasca in totalitate ca sprijin pentru stalpii suprastructurii (daca tot dai bani pe el, macar sa-si indeplineasca si rolul de fundatie). Peretii de caramida de la etaj ar trebui (este recomandat) sa sprijine pe o grinda. Si asta la tine insemna o grinda in parter  in camera de 13.86 mp si una in camera din dreapta de 9.92 mp, ca sa sustina inchiderea etajului/mansardei. Daca nu ai grinzi acolo, sa vezi armare la placa. Ai un acoperis complicat.... poate e frumos, dar costa. Aici depinde de tine. O sa ai multi stalpi constructivi din cauza neconcordantei intre parter si mansarda. Alti bani si alta munca. Dar totul se rezuma la cat esti dispus sa investesti ca raport pret/frumusete - presupun ca-ti place casa.

#14
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
In principiu planurile se suprapun 100%, exceptie facand 2-3 pereti de la etaj. Grinzile sunt marcate cu rosu punctat, inclusiv grinda de care zici tu Bananajoe. Legat de acoperis, sunt constient ca e mai scump decat unul simplu fara multe ape, incerc sa aflu cat de diferit poate fi pretul, cam cat ajunge un acoperis "standard"?

#15
ashi_bod

ashi_bod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 21.10.2014
Redeschid acest topic cu ultimele updateuri la proiectul de casa. Nu sunt in domeniu dar inteleg si diger bine informatii tehnice( sunt inginer). V-as ruga sa va dati cu parerea legat de acest proiect, pro/contra/etc..
Constructia va fi pe cadre si nu pot renunta la demisol datorita terenului care e in panta.
Suma alocata poate fi pana in 55k, suma cu care sper sa ma incadrez sa ma mut in parter.. fara decorative,etc. Etajul si demisolul .. cand am timp.
Va multumesc

Attached Files


Edited by ashi_bod, 26 January 2015 - 10:32.


#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Interesant proiectul, imi place parterul. La etaj cred ca se putea "scoate" mai mult, dormitorul mic mi se pare cam claustrofob chiar si pentru un copil. Daca asta este proiectul final...ai grija ca sunt unele mici "chichite" ..de ex. ai niste usi care nu au spaleti.
Cu tot cu terase (care daca sunt acoperite si au fundatie..se includ si ele in suprafata construita) cred ca depasesti cei 100 mp ca restrictie din CU, de care aminteai in primul post.

Dpdv al bugetului nu cred ca te poti muta in ea in bugetul alocat.

Edited by the_lion, 26 January 2015 - 11:33.


#17
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 ashi_bod, on 26 ianuarie 2015 - 10:22, said:

Constructia va fi pe cadre si nu pot renunta la demisol datorita terenului care e in panta.
Suma alocata poate fi pana in 55k, suma cu care sper sa ma incadrez sa ma mut in parter.. fara decorative,etc. Etajul si demisolul .. cand am timp.
Va multumesc

       Demisolul acela iti va scoate mai multi bani din buzunar decat se crede initial...

#18
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 ashi_bod, on 26 ianuarie 2015 - 10:22, said:

.. V-as ruga sa va dati cu parerea legat de acest proiect, pro/contra/etc..
...Va multumesc

Proiectul este interesant si aratos, dar sunt multe detalii din punct de vedere al  eficientei energetice de pus la punct, pe care daca le ignori din faza de proiect, iti va parea rau o viata cat vei trai in aceasta casa.
Cu ce te vei incalzi? Care va fi consumul anual de combustibil sau cum ai estimat costul anual aferent incalzirii?Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate