Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare centrala/debransare RADET

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
111 replies to this topic

#1
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Salut tuturor,

Sunt intr-o situatie un pic delicata si am nevoie de sfatul vostru. Sunt sigur ca au mai fost cazuri de genul asta.
Pe scurt, am montat centrala termica de apartament (gaze, proiect,etc) si implicit am desfiintat tevile si caloriferele vechi.
Ulterior am facut cerere pentru debransare la RADET (in Septembrie) si am primit raspuns ca debransari se mai fac abia la primavara, pentru ca instalatia a fost umpluta cu apa.
Problema mea este daca fara debransare pot fi scos de la plata energiei termice la iarna.Nu vreau sa platesc si gazele pentru centrala si ernergia termica, de care practic nu mai beneficiez, toate tevile fiind sigilate.
De mentionat ca blocul este echipat cu repartitoare de caldura in fiecare apartament, care se citesc lunar de catre firma respectiva.
In final ce pot face? O intelegere cu adiministratia, cu firma care citeste repartitoarele...?

Multumesc de ajutor.

#2
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
Pai daca tevile sunt sigilate si nu mai ai calorifere in casa ce trebuie sa platesti? Eventual ti se poate calcula cota-parte care trebuie s-o platesti pt caldura radiata de tevile care trec prin apartamentul tau , rezultand o suma destul de mica. Chemi administratorul de bloc sa constate situatia , faceti un  proces-verbal  etc si platesti doar acea suma modica. In caz contrar da-i in judecata dar nu inainte de a consulta un avocat care sa-ti spuna ce sanse sunt. Sincer, la ce justitie de rahat si in ce tara cu  legi de rahat traim, nu ma mira sa te puna astia sa platesti pt ceva ce nu consumi/folosesti. O tara de "gaozari" ca sa citez un "clasic" in viata :)

Edited by Danubian, 21 October 2014 - 12:34.


#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Tu nu apari debranșat oficial, ești considerat branșat.

O să dai indicii pe zero la cititoarele de căldură și vei plăti cota pe ţevi.

Că vrei ori nu  :)

#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Suma mica? La mine fara tevi in casa mi-au bagat 100 ron pe luna asta iarna..... la cei cu tevi prin casa vreo 150-200 si niste preturi de te ia cu inima la cei care mai au si caldura la comun

#5
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Crisstone a raspuns 100% corect :D

O sa ai probleme cand va trebui sa te debransezi in mod oficial. Dai si tu de-o prajitura si scapi usor, cu baietii care vin si fac "debransarea".
Din pacate insa pentru tine, o vei plati, fix ca si cum ai fi avut caloriferele montate.

Bucura-te de caldura, uita de restul :D

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 MooF2010, on 21 octombrie 2014 - 12:44, said:

Suma mica? La mine fara tevi in casa mi-au bagat 100 ron pe luna asta iarna..... la cei cu tevi prin casa vreo 150-200 si niste preturi de te ia cu inima la cei care mai au si caldura la comun

Pai daca nu ai tevi ce dracu au bagat? Si daca aveai tevi,le-ai cerut tu acolo?

Edited by ady_77, 21 October 2014 - 12:49.


#7
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 MooF2010, on 21 octombrie 2014 - 12:44, said:

Suma mica? La mine fara tevi in casa mi-au bagat 100 ron pe luna asta iarna..... la cei cu tevi prin casa vreo 150-200 si niste preturi de te ia cu inima la cei care mai au si caldura la comun

am auzit de astfel de practici dar sunt ilegale. Intr-o tara normala, un om in situatia ta castiga fara dubii daca ii da in judecata. Din pacate traim in Romania si asta schimba datele problemei. Din fericire, in blocul unde locuiesc eu toata lumea a renuntat la incalzirea centralizata si nu a fost nevoie sa dau pe careva in judecata. E o hotie la drumul mare sa obligi pe cineva sa plateasca ceva ce nu consuma si de care nu are nevoie etc

Lol...sutem vecini ... de orase si de judete :D

Edited by Danubian, 21 October 2014 - 12:52.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Am impresia că unii nu înţeleg ce se discută aici !

Înainte să vorbim de ţevi vorbim de CONTRACTE, iar alea nu se reziliază la bunul plac al unei părţi.

#9
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 crisstonne, on 21 octombrie 2014 - 12:54, said:

Am impresia că unii nu înţeleg ce se discută aici !

Înainte să vorbim de ţevi vorbim de CONTRACTE, iar alea nu se reziliază la bunul plac al unei părţi.

pai asta e problema in Romania: clauzele abuzive din contracte ... de ce ti se pare ca nu intelege lumea ce se discuta? nu stiu daca scrie in contract ca trebuie sa platesti caldura de care nu beneficiezi , iar daca scrie asta, evident e o clauza abuziva. Sunt oameni debransati oficial care sunt obligati sa plateasca pe "caldura" radiata de tevile care trec prin apartamentul lor, desi caldura radiata de apartamentele proprii catre vecini e mult mai mare fata de cea radiata de acele nenorocite de tevi.

Sunt multe de pus la punct in ceea ce priveste legislatia din Romania. Asa ca discutam degeaba pana una-alta

PS: daca bancile au inceput sa ia mooie cu contractelor lor pline de clauze abuzive, crezi ca o nenorocita de regie autonoma locala, falimentara, nu poate fi pusa la colt pe coji de nuci? totul e sa se vrea

Edited by Danubian, 21 October 2014 - 13:05.


#10
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006
Trebuie sa contactezi o firma pentru debransarea de la Radet. Acea firma iti intocmeste un proiect de debransare. Astfel de firme au "intrari" pe la Radet si te pot ajuta (cauta pe internet o firma de aces gen). Proiectul costa undeva in 600  - 800 lei si o mai poti face abia la anu' in primavara.

Pana atunci apari oficial bransat si o sa le platesti si lor agentul termic.

Nu trebuia sa te apuci de treaba fara sa te documentezi inainte...acu' n-ai decat sa platesti si gazele si agentul termic al Radetului cu toate ca nu te incalzesti de la ei.

Economiseste si asteapta primavara!

Succes!

#11
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Ok, multumesc pentru raspunsuri. O sa discut cu administratia in prima faza.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 crisstonne, on 21 octombrie 2014 - 12:43, said:

Tu nu apari debranșat oficial, ești considerat branșat.

O să dai indicii pe zero la cititoarele de căldură și vei plăti cota pe ţevi.

Că vrei ori nu  Posted Image
De ce sa plateasca cota pe tevi?
De ce sa nu plateasca RADET-ul chirie pt ca se foloseste de apartamentul omului? Sau daca nu sa-si scoata tevile din apartamentul omului si gata.

In tara asta, daca ai un apartament proprietate personala, esti proprietar pe el sau nu?
Adica vine RADET-ul si-mi dicteaza ce sa fac la mine in casa?

Doamne, ce bine ca nu locuiesc in Bucuresti!

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
@ericmario

Îţi explică alţii că eu ies, nu am timp acum, scuze.

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Tevile prin casa tot incalzesc, se plateste.
Dar cei debransati nu inteleg ca trebuie sa plateasca incalzirea spatiilor comune, adica holuri si scari.
La 4 apartamente pe etaj sunt vreo 50 mp spatii comune pe planseu. Cat 1 camera in plus la fiecare.
Daca vreti taiati tevile si caloriferele pe scara, sa inghete liftul si sa va dati pe gheata pe trepte la vale...

Edited by Oxigen1234, 21 October 2014 - 15:38.


#15
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Danubian, on 21 octombrie 2014 - 15:08, said:

Iti explic eu pe scurt: traim intr-o tara in care cetateanul de rand e un cacat. O tara in care golania e la rang de virtute, fiind in consecinta legiferata.
Gresit ! Nici pe departe . Tocmai ca este un drept al cetateanului , care este tratat ca un om nu ca un " cacat " !
Explicatie !
Apartamentul este cumparat cu instalatii comune . Asa l-ai cumparat si asa functioneaza un bloc . Daca ai ceva impotriva , esti liber sa vinzi sau sa nu cumperi , dar nu ai voie sa modifici instalatiile comune . " Tevile " alea sint si pentru alt vecin , ca si el are drepturi , cum si ale tale trec pe la altii .
Mai mult de atit , la proiectarea blocului au fost luate in calcul cu puterea termica cedata .
Faptul ca x sau y s-a debransat , este optiunea lui , dar nu are voie sa se atinga de instalatiile comune .
...........
Ce-ai zice daca vecinul de sub tine iti taie canalizarea si apa care trece prin ap lui ? Poate el nu are nevoie , problema lui ...
...........
In tot cazul este interesant ce propui , sint curios cum gindesti rezolvarea sa fie alimentat un ap la un etaj superior , fara sa treaca prin apartamentele de jos . Atentie , discutam de blocuri vechi .

#16
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 alphexx, on 21 octombrie 2014 - 13:41, said:

Trebuie sa contactezi o firma pentru debransarea de la Radet. Acea firma iti intocmeste un proiect de debransare. Astfel de firme au "intrari" pe la Radet si te pot ajuta (cauta pe internet o firma de aces gen). Proiectul costa undeva in 600  - 800 lei si o mai poti face abia la anu' in primavara.

Pana atunci apari oficial bransat si o sa le platesti si lor agentul termic.

Nu trebuia sa te apuci de treaba fara sa te documentezi inainte...acu' n-ai decat sa platesti si gazele si agentul termic al Radetului cu toate ca nu te incalzesti de la ei.

Economiseste si asteapta primavara!

Succes!

Si daca nu le platesti ce se intampla? Te debranseaza pentru neplata? Ca asta ar fi de dorit!

#17
alphexx

alphexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.01.2006
Pana sa te debranseze pe tine pentru neplata, te judeci cu asociatia de proprietari si nu ajungi decat la evacuarea aprtamentului.

Mobila-n strada, tu chircit de frig...cauta chirie!

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Normal Radetul nu are nicio decizie in legatura cu ce se intampla in bloc desi lasa impresia asta. Nu are niciun contract direct cu proprietarii si nici tevi in scara.
Pe mine m-a rezolvat firma care mi-a pus centrala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate