Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Spălare încălțări la mașina de spălat rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007
Pot să-mi spăl la mașina de spălat adidași din piele și teniși din pânză ? Mașina mea de spălat rufe are încărcare laterală cu hublou. În timpul spălării există riscul spargerii geamului hubloului lovindu-se pantofii de el ? Menționez că nu am mai făcut niciodată asta.

Edited by Mihai-Cosmin, 21 October 2014 - 11:03.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
tenisi din panza merge, dar spalare rapida si arunci si cateva prosoape in masina daca nu vrei sa-i distrugi. Pentru piele nu iti recomand...

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,020
  • Înscris: 07.11.2006

 Mihai-Cosmin, on 21 octombrie 2014 - 11:02, said:

Pot să-mi spăl la mașina de spălat adidași din piele și teniși din pânză ? Mașina mea de spălat rufe are încărcare laterală cu hublou. În timpul spălării există riscul spargerii geamului hubloului lovindu-se pantofii de el ? Menționez că nu am mai făcut niciodată asta.

Baga mare,ca nu se intampla nimic daca introduci ce ai scris mai sus.Policarbonatul din care e facut 'hubloul" respectiv este foarte rezistent.

#4
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Hubloul nu se sparge atat de usor. Eu de fiecare data cand i-am spalat am pus fara stoarcere si pe program usor dar temperatura de 60gr

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
Daca nu bagi vreo fiola sau vreo sticla de nitroglicerina, nu se sparge sticla, stai bland

#6
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
nu e nicio problema. bagi si un prosop mai mare impreuna cu incaltarile.

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Doar pe spalare rapida fara stoarcere, si mai bagi si altceva. Asta daca vrei sa mai folosesti masina de spalat dupa.

#8
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Spala-ti adidasii fara grija, nu se intampla nimic cu ei, nici cu geamul hubloului. Ai grija doar la temperatura de spalare, in general e bine sa nu depaseasca 30 de grade, altfel risti sa strici incaltamintea.

#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Eu spal de la adidasi de piele, inclusiv intoarsa, la cizme gen UGG, tenesii mei si ai copiilor, papucii de casa, cam orice.
Program scurt de 30 min, 30 grade, 500 rotatii, nu cred ca e program special de incaltari, insa n-am stricat nimic pana acum si spal lunar aproape toate incaltarile.
Nu se strica, sparge nimic la masina.
O data cu incaltarile, mai bag un cearceaf mare si mai prost, pe care nu il folosesc in mod curent ( decat pt asa ceva).

Edited by -Diana-, 21 October 2014 - 11:32.


#10
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
@-Diana-: Lunar? E cam foarte des. Este la deichman spray pt incaltaminte si e bun. Eu i-am spalat la masina de 2 ori si s-au rupt, desi erau nike.

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Cand se baga astia pana la genunchi in nisip, de au nisip si-n ciorapi, nici mama sprayurilor nu functioneaza.

Eu am Adidas din panza si piele lucioasa, Nike doar de piele intoarsa si unii de la Lotto doar de piele lucioasa, nu au nici pe naiba.
Am stricat ce-i drept, o singura pereche de incaltari la viata mea, niste balerini de piele intoarsa de la Benvenutti, in rest, nu se strica nimic.
Pe ai copiilor, nu mai zic, ca baschetii lui fi-miu, ii spal saptamanal ca are atractie la toate baltile vizibile si invizibile, la fel si ai fii-mii ca-s roz si se vad toate petele pe ei.

#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Poate ai o masina mai soft, a mea e agresiva. Problema e ca daca nu se usuca in timp util miros mai rau ca o gura de canal.

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Soft pe naiba, e un Arctic nu stiu ce numar...
Eu usuc toate incaltarile pe pervazul geamului, pe exteriorul blocului. Vara se usuca imediat, acum le ia cam 2 zile. Daca nu ploua, evident. Posted Image
Si nu, nici nu mi-au picat de la geam, le asez un pic pe diagonala si gata. Posted Image

Nu-nteleg de ce nu se usuca, adica?
Miros de ce? Ca doar pui detergent, nu? Nu le usuci la aer proaspat si poluat, in acelasi timp? Posted Image

Edited by -Diana-, 21 October 2014 - 12:00.


#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
Încălţările din piele de animal nu se bagă la mașină.

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Eu le bag si nu au patit nimic.

#16
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 -Diana-, on 21 octombrie 2014 - 12:13, said:

Eu le bag si nu au patit nimic.

Nu ai avut probleme cu dezlipirea talpilor, sau cedarea cusaturilor?!!!

#17
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Nu.
Vreti poze? Va caut vreo 30 sa va lamuriti. :)

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,020
  • Înscris: 07.11.2006

 crisstonne, on 21 octombrie 2014 - 12:00, said:

Încălţările din piele de animal nu se bagă la mașină.

Mai exista si alt fel de piele?Posted Image
Te rog sa nu amintesti de aia "artificiala",ca aia "e chimicale"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate