Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cameră video cu 2 C.C.D.-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
În trecut, "Sony" a produs 2 modele de cameră (erau cam la fel de fapt, că una era Betamax, alta Betacam) care aveau 2 C.C.D.-uri. Eu nu înțeleg cu mergea cu 2, că fie ai unul pentru fiecare culoare (deci 3 C.C.D.-uri), fie un singur C.C.D. pentru toate 3 culorile. Sau era unul pt. verde + albastru, altul pt. roșu, deși nu înțeleg ce rost ar fi avut.   :huh:
Camera e ultima din lista de pe pagina asta: http://www.betainfog...net/BTMpage.htm

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
[alte]Scenarii posibile:
-expuneri diferite (un fel de WDR/HDR), dar la faza asta optica trebuia sa fie "ceas elvetian"
-unul cu filtru IR inclus pentru zi, unul fara filtru pentru filmat in intuneric

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdexterash, on 21 octombrie 2014 - 01:50, said:

[alte]Scenarii posibile:
-expuneri diferite (un fel de WDR/HDR), dar la faza asta optica trebuia sa fie "ceas elvetian"
Si la 3 CCD optica nu trebuie sa fie "ceas elvetian"?

In rest logica cred ca e "Doi senzori sunt mai buni ca unul, dar mai ieftini ca trei". Pacat ca nu se dezvolta senzorii in 3 straturi mai bine, cum sunt cei Foveon de la Sigma.

View Postdjl, on 21 octombrie 2014 - 01:22, said:

Sau era unul pt. verde + albastru, altul pt. roşu, deşi nu înţeleg ce rost ar fi avut.   Posted Image
Mai degraba unul pentru albastru - rosu, si unul pentru verde. De obicei pe multi senzori celulele verzi sunt la fel de multe ca si cele albastre+rosii impreuna. Si are acelasi rost pe care il are si 3 CCD-ul, sa imbunatateasca calitatea imaginii.

#4
robertmora

robertmora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2014
eu recomand cu 3 cdd

ii mai bun ca 2

#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
S-a renuntat de multa vreme si la camere cu trei senzori, acum au unu' dar bun!

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu s-a renuntat inca la sistemul cu 3. Doar ca nu se mai folsoesc CCD-uri. Dar la camerele de top se folosesc 3 senzori.

2 CCD-uri ? Eu unul nu am vazut asa ceva. Doar cu 1 sau cu 3.

Edited by eiffel, 21 October 2014 - 09:00.


#7
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Posteiffel, on 21 octombrie 2014 - 08:59, said:

Nu s-a renuntat inca la sistemul cu 3. Doar ca nu se mai folsoesc CCD-uri. Dar la camerele de top se folosesc 3 senzori.
Cateva exemple, te rog din camerele astea "de top" care zici ca mai folosesc 3 senzori, ca eu din cate stiu mai toti marii producatori au renuntat de vreo 5-6 ani incoace la camerele cu trei senzori.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Exemplu - http://www.amazon.co...13877114&sr=1-4

Da un search pe net dupa 3mos ( 3 cmos ), daca vrei si mai multe. Asta e la Panasonic, la Sony are alt nume daca tin bine minte.
Camerele video profesionale tot tehnologia asta o folosesc.

Edited by eiffel, 21 October 2014 - 09:40.


#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostClipboard01, on 21 octombrie 2014 - 09:28, said:

Cateva exemple, te rog din camerele astea "de top" care zici ca mai folosesc 3 senzori, ca eu din cate stiu mai toti marii producatori au renuntat de vreo 5-6 ani incoace la camerele cu trei senzori.
http://www.usa.canon...o_cameras/xf305 - 3 CMOS

#10
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Aia de la Panasonic este o camera consumer(de varf e drept) si a aparut in 2011. Foloseste acelasi bloc de senzori ca si seria de dinainte lansata in 2009. In afara de Panasonic, ceilati producatori notabili de camere consumer(Sony, Canon, Jvc) au trecut de mult pe un singur senzor.
Iar camerele profesionale chiar daca mai sunt unele cu trei senzori nu se mai vand pur si simplu. Uita-te aici la cel mai mare site foto-video din America, care sunt cele mai bine vandute camere profesionale si o sa observi ca mai toate au un singur senzor dar mare(de 35 mm sau 4/3").
http://www.bhphotovi...63/N/4256818817

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Noi vorbim despre camere video sau despre camere foto (aparate de fotografiat)?  :huh:

#12
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postdjl, on 21 octombrie 2014 - 12:46, said:

Noi vorbim despre camere video sau despre camere foto (aparate de fotografiat)?  Posted Image

Video, numai ca sunt unele aparate foto(Panasonic GH4, Canon 5D mark II) cu o imagine video atat de buna, incat au ajuns sa fie utilizate si in productiile profesionale pe post de camere video, de aia apar la categoria "Professional Camcorders".

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
@djl http://www.adept.net.../ad-080ge.shtml tot o constructie cu 2 CCDuri...

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
http://www.hamamatsu...l#1324896737225
Ceva explicatii despre folosirea a 2 CCD-uri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate