Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

schema 3 LED-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andrei4002

andrei4002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.02.2007
salutari

am 3 led-uri SFH485P (click) si as vrea sa le leg la 2 acumulatori de 1.2V (as prefera de 1.2V ca sa pot sa folosesc din bateriile reincarcabile de le mai am prin casa, dar daca e mai ok 1.5V, fie ce-o fi)

acuma, sunt in cautare de o schema, cum sa le leg, si avand in vedere ca sunt programator si n-am nici o treaba cu electronica, am facut un mic research si-am ajuns odata aici:

http://led.linear1.org/led.wiz

unde am completat cred eu bine, campurile in ordine:

2.4V source voltage
1.5V diode forward voltage
100mA diode current
3 leds

de unde a rezultat o schema (attach-ul sch1.jpg)

Am mai gasit ceva (banuiesc ca acelasi lucru, sau asemanator, nu-mi dau seama) aici

si inca una legata altfel, dar cu alta sursa de putere (mai multi acumulatori) aici

voi ce ziceti, e ok vreuna din variantele de mai sus? ar trebui facuta altfel?

Attached Files

  • Attached File  sch1.jpg   71.25K   44 downloads


#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Vrei să le legi direct la acumulatori/baterii sau mai ai un element comutator, gen tranzistor pe acolo? că atunci trebuie calculată şi căderea de tensiune pe el. Apoi la 300mA nici bateria nu menţine tensiunea constantă ci cade cu 0,2-0,4V. La telecomenzile TV unde sunt 2 baterii de 1,5V ledurile IR sunt alimentate prin rezistenţe de 1-2 ohmi, e drept că acolo merg în impulsuri.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
dar care e scopul final? alea par a fi emitatoare de coduri in infrarosu, trebuie puse probabil intrun circuit electronic gen telecomanda care sa transmita semnale IR

#4
andrei4002

andrei4002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.02.2007
daca tot s-a adus vorba, as avea nevoie si un switch on/off in circuit, pe care bineinteles nu l-am pus in calcul

acuma na .. sursa de putere poate sa fie orice, pot sa sar in 4x1.5V, 9V, n-am pretentii, acumulatorii de 1.2V erau doar o preferinta

scopul final este un asa numit 'point model' pentru urmarirea miscarii capului, asa cum se vede in exemplele de aici - click

Edited by andrei4002, 20 October 2014 - 23:58.


#5
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 21.04.2007
Ce treaba are un led cu miscarea capului ?
Poate fi foarte bine 3 becuri.Crezi ca se aprind cand misti capul ?
Confirmi ca esti strict programator !

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e corect ce e in poza atasata... totusi... 300mA consum, iti pune repede in cur acumulatorii
poti incerca cu acumulatori de telefon, cel putin aia se incarca mult mai repede si sunt mai fiabili si nepretentiosi

pentru acumulatori de 2x1.2v, nici nu mai sunt necesare rezistente
poate totusi gasesti LEDuri care sa consume mai putin

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In specificatiile LEDurilor scrie ca Vf=3V...deci au nevoie de peste 3V ca sa se aprinda,nu merg la 2,4V.Nu e nevoie sa bagi 100mA prin fiecare LED.Se aprind si la mai putin.Curentul se regleaza din rezistenta inseriata cu LEDul,cat il vrei.In exemplele puse de tine,merg la 30mA...
Gasesti alte tipuri de LED care merg la 1,5V sau alimentezi la 4,5V sau 3,6V=3x1,2V sau o baterie cu Li de telefon mobil (cu rezistentele potrivite).

Dar la ce foloseste aceasta jucarie (eu nu m-am prins)?

Edited by danpet, 21 October 2014 - 08:23.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
nu ar fi mai simplu sa foloseasca incarcatorul telefonului?
aprox 5V DC, 500 mA

View Postdanpet, on 21 octombrie 2014 - 08:13, said:

Dar la ce foloseste aceasta jucarie (eu nu m-am prins)?
vrea sa urmareasca miscarea unui corp, mai exact al capului.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da,dar cu incarcatorul e legat de fir...Asa,mai simplu,alimenteaza din PC de pe USB (5V),ca tot are camera conectata la PC.
Am inteles ca urmareste miscarea capului,n-am inteles rostul acestei actiuni...in ce situatii e nevoie de asta?...exemple?

Edited by danpet, 21 October 2014 - 09:37.


#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postandrei4002, on 20 octombrie 2014 - 22:38, said:

am 3 led-uri SFH485P
Aici: https://www.google.r...iw=1280&bih=801 ai ajuns?

#11
andrei4002

andrei4002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.02.2007
multumesc pentru sugestii

nu am intrat in detalii cu privire la scopul final pentru ca nu am considerat ca este relevant (am incercat sa prezint problema intr-un mod cat mai simplu)

pe scurt insa, va fi folosit impreuna cu aceasta camera pentru determinarea miscarilor capului in diverse aplicatii/jocuri pe PC

incarcatorul de telefon este exclus, deoarece ledurile acelea vor sta montate pe ceva (probabil o sapca) ce va sta pe capul meu Posted Image

cei de la naturalpoint au o solutie, dar este cu fir, iar eu vreau s-o rezolv cu un acumulator, pentru a fi mai portabil

====

intr-un final am gasit o schema destul de detaliata aici, cam cu toate cazurile care imi trebuie

Edited by andrei4002, 21 October 2014 - 09:57.


#12
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Acum am inteles.Nu stiam de existanta acestui sistem.Asa cum ti-am spus,in functie de LEDurile pe care le procuri,alegi sursa de alimentare (tensiunea).Mai trebuie stiut si cat timp vrei sa functioneze dintr-o incarcare a bateriilor.Asta inseamna cati Ah sa aiba bateriile rechargeable.Restul,e asa cum ai gasit pe net.Calculatorul gasit la inceput,e foarte bun,dar trebuie sa stii exact la ce tensiune (V) si curent (I) merg LEDurile pe care le ai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate