Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pierdut Certificat de Inmatriculare. Cum fac dovada ITP?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
B) Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original și copie);
d) dovada plății contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi și secțiunea Taxe și tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original și în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

#2
BricoMix

BricoMix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 29.09.2014

 kimi_ro, on 20 octombrie 2014 - 22:03, said:

Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
Posted Image Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
d) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

Sigur il primesti, exact ca la vanzare-cumparare. Si in acel caz se transfera valabilitatea ITP-ului.

#3
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 17.01.2008

 kimi_ro, on 20 octombrie 2014 - 22:03, said:

Buna seara,

Am pierdut Certificatul de Inmatriculare. Conform legislatiei in vigoare, trebuie sa completez si depun urmatoarele documente:
a) cererea solicitantului;
Posted Image Declaratia solicitantului din care sa rezulte furtul/pierderea documentului;
c) cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
d) dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare – 37 lei (vezi şi secţiunea Taxe şi tarife);
e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie.

Avand in vedere ca nu pot face dovada ITP-ului, cum se procedeaza in acest caz? Dupa ce mi se elibereaza noul Certificat de Inmatriculare trebuie sa merg sa fac ITP-ul sau primesc vreo dovada din baza de date din care sa reiasa valabilitatea ITP-ului deja facut?

Multumesc,

Te gasesc in baza lor de date ca ai ITP-ul facut si ti-l trec in noul talon

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Exista baza de date.
http://prog.rarom.ro/rarpol/

Edited by alexx1402, 20 October 2014 - 22:41.


#5
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Multumesc,

Toate cele bune!

#6
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Documentele mai sus mentionate se pot depune si in alt judet decat cel emitent al certificatului? Taxa se plateste la CEC?

#7
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Vezi ca odata cu itp ai primit si un certificat tehnic in format A4 care esti obligat sa il ai in masina

#8
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Vreau să cumpăr o mașină, data de expirare a ITP-ului este 2020 și este trecut în certificatul de înmatriculare, proprietarul a pierdut certificatul de inspecție periodica. La înmatricularea mașini îmi trebuie și acest certificat, dacă datele ITP-ului sunt trecute în certificatul de înmatriculare. Mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate