Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Unde si cum traiau romanii

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Mi-am adus aminte de ce spunea bunica din articolul asta
Imi sunea ca la viata ei a facut 3 case.
Daca stau bine sa ma gandesc eu nu am fost in stare sa fac nici una.
Casa bunicilor, racoare vara, cald iarna. Parca am mai discutat despre asta pe forumul acesta.
O tanara familie avea parte de sprijinul comunitatii,...O casa se ridica in cateva zile.Materialele erau la indemana tuturor.Cei mai tineri or sa rada, dar balega de cal era un ingredient care se gasea chiar pe orice drumuri.
Casa din asa numita paianta, ingraditura din nuiele umpluta de lut, tencuita de amestec da lut balegar de cal  si ... varuita .
Materialul lemnos principal era salcamul.Din cate stiu e de import ca specie ...... Asta imi ridica niste semne de intrebare.

Se cultiva porumbul.
Boabele pt malai sau hrana la animale. "cocenii" ca lemn de foc la fel ca si partea lemnoasa din tulpina.

Painea se facea in casa, de obicei saptamanal

Carne se manca de sarbatori, eventual duminica cand se sacrifica o gaina batrana.

Dar erau cultul familiei bla, bla bla . Tare mi-e dor si ii simt lipsa aestui ...... bla bla.
Imi aduc aminte de "babele" cu fuiorul pe marginea santului la umbra, vara.

Edited by tflorin40, 20 October 2014 - 20:34.


#2
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Aceste lucruri pot parea idilice, dar realitatea este ca fac parte dintr-o cultura arhaica unde omul munceste toata viata ca o vita si isi duce zilele cu mare greutate.
Sunt oameni care nu cunosc altceva decat realitatile satului lor, unii dintre ei nu ajung niciodata sa vada vreun oras, nu citesc o carte in toata viata lor, sunt aproape analfabeti si abrutizati.
In multe regiuni la Romaniei inca se perpetueaza acest stil de trai, la limita supravieturii si intr-o stare de indobitocire demna de evul mediu.

#3
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Da dom'le, e vorba de celebrii chirpici - caramizi din pamant, paie si balegar - material foarte ieftin si rezistent, au venit pana si chinezii aici sa fure tehnologia asta, sa construiasca locuinte ieftine pentru saraci la ei in tara.

#4
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Posibil sa ai dreptate.
De fapt astai farmecul, toti avem dreptate !

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 20:28, said:

Aceste lucruri pot parea idilice, dar realitatea este ca fac parte dintr-o cultura arhaica unde omul munceste toata viata ca o vita si isi duce zilele cu mare greutate.
Sunt oameni care nu cunosc altceva decat realitatile satului lor, unii dintre ei nu ajung niciodata sa vada vreun oras, nu citesc o carte in toata viata lor, sunt aproape analfabeti si abrutizati.

Te inseli.
Ce biblioteca am descoperit la bunicii mei de la tara.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 20:28, said:

Aceste lucruri pot parea idilice, dar realitatea este ca fac parte dintr-o cultura arhaica unde omul munceste toata viata ca o vita si isi duce zilele cu mare greutate.
Sunt oameni care nu cunosc altceva decat realitatile satului lor, unii dintre ei nu ajung niciodata sa vada vreun oras, nu citesc o carte in toata viata lor, sunt aproape analfabeti si abrutizati.
In multe regiuni la Romaniei inca se perpetueaza acest stil de trai, la limita supravieturii si intr-o stare de indobitocire demna de evul mediu.
sa stii ca te cam inseli, lumea nu era chiar atat de proasta. era un stil de viata autarhic adaptat perfect conditiilor economice de atunci. pe vremea aia nu erau masini, se mergea cu caruta, drumurile erau de pamant, etc.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 Clipboard01, on 20 octombrie 2014 - 20:39, said:

Da dom'le, e vorba de celebrii chirpici - caramizi din pamant, paie si balegar - material foarte ieftin si rezistent, au venit pana si chinezii aici sa fure tehnologia asta, sa construiasca locuinte ieftine pentru saraci la ei in tara.

Si daca cauti un pic,vei gasi ca si cei din vestul Europei sunt interesati de asa ceva.O casa din chirpici este mult mai sanatoasa si mai "locuibila" decat una din beton,caramida,etc.

#7
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

 tflorin40, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

Mi-am adus aminte de ce spunea bunica din articolul asta
Imi sunea ca la viata ei a facut 3 case.
Daca stau bine sa ma gandesc eu nu am fost in stare sa fac nici una.
Casa bunicilor, racoare vara, cald iarna. Parca am mai discutat despre asta pe forumul acesta.
O tanara familie avea parte de sprijinul comunitatii,...O casa se ridica in cateva zile.Materialele erau la indemana tuturor.Cei mai tineri or sa rada, dar balega de cal era un ingredient care se gasea chiar pe orice drumuri.
Casa din asa numita paianta, ingraditura din nuiele umpluta de lut, tencuita de amestec da lut balegar de cal  si ... varuita .
Materialul lemnos principal era salcamul.Din cate stiu e de import ca specie ...... Asta imi ridica niste semne de intrebare.


ma cam indoiesc ca ai sta intr-o casa din aia; ca daca vrei o faci si tu in cateva ore.

daca vrei, da un semn si venim la o claca.

Edited by banculescu, 20 October 2014 - 21:19.


#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 rich1974, on 20 octombrie 2014 - 20:52, said:

sa stii ca te cam inseli, lumea nu era chiar atat de proasta. era un stil de viata autarhic adaptat perfect conditiilor economice de atunci. pe vremea aia nu erau masini, se mergea cu caruta, drumurile erau de pamant, etc.
Ba lumea era chiar atat de proasta si din pacate si azi este la fel. Bruma de "educatie" care se facea la sate pana prin perioada interbelica consta in stradaniile popilor de a-i indobitoci pe copii cat mai devreme. Trebuia sa fii evlavios, sa-ti dai regulat obolul catre biserica si sa-ti indeplinesti cota de munca la boier... si da, duminica aveai voie sa iesi la hora. Daca era vreun pui de taran mai mintos reusea sa ajunga functionaras sau invatator in satul unde crescuse, asta era culmea realizarii. In rest... si azi se circula cu caruta, si azi majoritatea drumurilor rurale sunt din pamant, si azi se ara cu boii sau cu caii, si lumea e tot atat de "luminata" ca acum 150-200 de ani. Trai pe vatrai...

Scoala din Bucuresti, pe la 1840
[ http://emalecdesign.com/Phanariot_Romania_files/image022.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dares, 20 October 2014 - 21:18.


#9
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 20:28, said:

Aceste lucruri pot parea idilice, dar realitatea este ca fac parte dintr-o cultura arhaica unde omul munceste toata viata ca o vita si isi duce zilele cu mare greutate.

Corect, insa erau mai fericiti si mai impliniti decat azi, ca dovada faptul ca nu isi puneau problema planificarii familiale, ca romanii de azi. Avocatii modernismului pierd din vedere un lucru esential, nu este nicio legatura intre sentimentul de implinire/fericire si nivelul de trai. Greutatea vietii materiale era compensata de sentimentul implinirii sufletesti (tineau posturile, mergeau la biserica, cresteau copii, munceau pamantul) toate astea le dadeau un rost si un sens vietii.

Era greu dar era frumos.

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,485
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu am citit Morometii, dar am auzit ca erau oameni fericiti.

#11
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 banculescu, on 20 octombrie 2014 - 21:16, said:

ma cam indoiesc ca ai sta intr-o casa din aia; ca daca vrei o faci si tu in cateva ore.

daca vrei, da un semn si venim la o claca.

Culmea ca am stat in asa casa.
Tin sa cred ca sant ultimul taran din romania din ce spui tu.

Edited by tflorin40, 20 October 2014 - 21:39.


#12
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 DaDanuca, on 20 octombrie 2014 - 21:26, said:

erau mai fericiti si mai impliniti decat azi, ca dovada faptul ca nu isi puneau problema planificarii familiale, ca romanii de azi. Avocatii modernismului pierd din vedere un lucru esential, nu este nicio legatura intre sentimentul de implinire/fericire si nivelul de trai. Greutatea vietii materiale era compensata de sentimentul implinirii sufletesti (tineau posturile, mergeau la biserica, cresteau copii, munceau pamantul) toate astea le dadeau un rost si un sens vietii.
Tu chiar crezi ca mersul la biserica sau munca pamantului ii facea fericiti? Erau niste obligatii: mergeau la biserica si cotizau ca sa fie "in rand cu lumea" si pentru ca preotul nu i-ar fi slabit altfel; munceau pamantul - aia care aveau - pentru a trece de pe un an pe altul, isi cresteau copiii cum dadea Dumnezeu (femeile nasteau cate 10-12 puradei, ajungeau la maturitate 3-4). Mai trebuie sa amintesc ca bordeiul, ca adapost, ca nu-l putem numi locuinta, a supravietuit in Romania pana in perioada interbelica? Oricat de saraci cu duhul ar fi fost oamenii aia, era cam greu s-o arda in fericire cu burta goala si intr-un gropan intunecos, laolalta cu inca 7-8 persoane, ca un animal intr-o vizuina supraglomerata.

#13
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Dares, esti genul fatalist?

#14
DaDanuca

DaDanuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 23.06.2013

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 21:48, said:

Tu chiar crezi ca mersul la biserica sau munca pamantului ii facea fericiti?

Printre multe altele, da. Poti vedea asta si la multi batrani de azi care desi au copii "cu de toate" la oras, prefera sa moara in casuta lor de la tara, cu vacuta si cu noroiul cu care s-au pomenit de cand se stiu. Si daca stai sa-i intrebi, o sa vezi ca desi azi macar au curent electric si dispensar in sat, iti vor spune ca tot cand erau ei tineri era mai bine.

Edited by DaDanuca, 20 October 2014 - 22:37.


#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 tflorin40, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

Mi-am adus aminte de ce spunea bunica din articolul asta
Imi sunea ca la viata ei a facut 3 case.
Daca stau bine sa ma gandesc eu nu am fost in stare sa fac nici una.
Da mah, dar atunci iti venea chef sa faci o casa, cumparai o bucata de pamant si o faceai. Materialele nu te costau mare lucru. Acum, dai pe taxe si pe autorizatii pana sa ridici casa de te saturi. Adevarul e ca daca ai vrea sa iti faci o casa in varful muntelui in stil traditional, ai reusi si tu, dar fara utilitati sau materiale moderne.

 Bursul, on 20 octombrie 2014 - 21:28, said:

Eu nu am citit Morometii, dar am auzit ca erau oameni fericiti.
Cate clase ai?

 tflorin40, on 20 octombrie 2014 - 20:23, said:

Dar erau cultul familiei bla, bla bla . Tare mi-e dor si ii simt lipsa aestui ...... bla bla.
Nici satele nu mai sunt ce au fost.

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 20:28, said:

sunt aproape analfabeti si abrutizati.
In multe regiuni la Romaniei inca se perpetueaza acest stil de trai, la limita supravieturii si intr-o stare de indobitocire demna de evul mediu.
Apoi scuza-ma, dar dobitocenia nu are legatura cu supravietuirea. E suficient sa te uiti la tv.

Edited by lucifer76, 21 October 2014 - 06:48.


#16
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nu era frumos dar era normal, echilibrat pe termen lung, si sustenabil.
Nimic din ce facem noi nu mai indeplineste aceste criterii.
Bunica-mea povesteste mult de cum era.
Cum era ma-sa mare iubitoare de pisici de pilda, si o invata sa fie tandra cu pisicile ca asa va fi si cu sotul.
Si era o taranca medie. Familia lui taica-meu dupa mama era foarte medie.
Deci nu erau chiar asa abrutizati. Aveau sensibilitatea lor, asa cum era.
Si da, s-ar fi putut sustine foarte bine, cu inca 2-3 familii de vecini, daca s-ar fi prabusit societatea in jur.
Ceea ce noi azi n-am putea face chiar deloc, si asta, daca nu mi se parea o problema acum cativa ani, dar acum mi se pare, tot mai mult.

Edited by searcher-star, 21 October 2014 - 08:21.


#17
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Dares, on 20 octombrie 2014 - 21:48, said:

Tu chiar crezi ca mersul la biserica sau munca pamantului ii facea fericiti? Erau niste obligatii: mergeau la biserica si cotizau ca sa fie "in rand cu lumea" si pentru ca preotul nu i-ar fi slabit altfel; munceau pamantul - aia care aveau - pentru a trece de pe un an pe altul, isi cresteau copiii cum dadea Dumnezeu (femeile nasteau cate 10-12 puradei, ajungeau la maturitate 3-4). Mai trebuie sa amintesc ca bordeiul, ca adapost, ca nu-l putem numi locuinta, a supravietuit in Romania pana in perioada interbelica? Oricat de saraci cu duhul ar fi fost oamenii aia, era cam greu s-o arda in fericire cu burta goala si intr-un gropan intunecos, laolalta cu inca 7-8 persoane, ca un animal intr-o vizuina supraglomerata.

....ferice de cei saraci in duh!

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 searcher-star, on 21 octombrie 2014 - 08:20, said:


Si da, s-ar fi putut sustine foarte bine, cu inca 2-3 familii de vecini, daca s-ar fi prabusit societatea in jur.
Ceea ce noi azi n-am putea face chiar deloc, si asta, daca nu mi se parea o problema acum cativa ani, dar acum mi se pare, tot mai mult.

E cu dus si intors ceea ce afirmi.Pentru ca si cea mai dezvoltata tara din lumea asta,care o fi,se bazeaza pe un lucru elementar,si anume mancarea.Atata timp cat ai mancare nu te porti prabusi.Poti trai fara nici un fel de civilizatie,dar nu poti trai fara mancare.Si azi,cei care au un mic lot de pamant care sa le asigure un minim necesar de hrana,vor supravietui,daca e cazul.

 d-rive, on 20 octombrie 2014 - 22:22, said:

Dares, esti genul fatalist?

Poate genul realist?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate