Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Daca imi tin mereu laptopul in sleep se strica?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014
Daca imi tin mereu  laptopul in sleep se strica?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu, ti-am explicat si ieri.

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu e răcit ca lumea, s-ar putea buli. Asta e una din marile boli ale laptopurilor: răcirea.

#4
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

 djl, on 20 octombrie 2014 - 19:40, said:

Dacă nu e răcit ca lumea, s-ar putea buli. Asta e una din marile boli ale laptopurilor: răcirea.
pai cat e inchis in sleep nu se raceste?

Edited by _-_, 20 October 2014 - 20:07.
eliminare raspuns la comentariu sters


#5
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Eu il tin doar in sleep de 3 ani si functioneaza la fel ca in ziua in care l-am luat. Cred ca au trecut si cate 4 luni fara sa-l opresc.

Quote

Ti-e asa lene sa il inchizi si sa il deschizi???

Yep.

#6
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

 Bob493, on 20 octombrie 2014 - 19:53, said:

Eu il tin doar in sleep de 3 ani si functioneaza la fel ca in ziua in care l-am luat. Cred ca au trecut si cate 4 luni fara sa-l opresc.



Yep.

consuma putin nu ?

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 Bob493, on 20 octombrie 2014 - 19:53, said:

Eu il tin doar in sleep de 3 ani
De ce l-ai mai cumparat daca de 3 ani e in sleep?
Eu am 3 laptopuri si la toate am dezactivat hibernate.
Doar inchidere totala folosesc.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
Nu are nici o problema.
Ale mele Macbook-uri vad foarte rar cate un shutdown/restart.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un laptop Lenovo S10e care de 5(cinci) ani functioneaza fara oprire, doar un hdd schimbat.... Laptop-ul de pe care scriu (toshiba l750) are 3 ani i-am dat foarte rar shutdown. In rest butonul de power are si functia de standby, foarte comoda dealfel. Dar cred ca are o setare pe undeva ca se opreste singur dupa cateva ore. E bine ca totusi bateria sa o bagi in laptop doar cand ai nevoie de ea.

Edited by bumpocbum, 20 October 2014 - 20:12.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Avea deja topic deschis in "Windows 8" cu numele 'Sleep mode in windows 8.1'. Crezi ca in Windows 7 este diferit?
Si tot in "Windows 8" aveai subiectul 'Foloseste cineva modul hibernate sau sleep la laptop ma refer?'.
Pe ultimele doua le voi reuni.
Nu se deschid mai multe subiecte pe aceeasi tema!

Update: Noul titlu al subiectelor reunite este "Sleep si hibernare (laptop) in Windows 8.1".

Edited by _-_, 20 October 2014 - 20:29.
update


#11
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Si eu il tin pe sleep aproape tot timpu'
Da' din cand in cand ii mai dau cate o curatare de prajiturici si fursecuri, si cate un șatdaun  ca să-și bage mințile in cap ramu'

#12
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Macbook-ul meu e din decembrie 2008 in doua stari: folosit sau sleep. Aproape numai cand merg cu avionul il inchid. Posted Image

Edited by catalina1, 20 October 2014 - 20:15.


#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Acuma nu ca sunt eu mai batran, dar sincer, de ca sa platesc curentul ala infim cand agregatul doarme?
inteleg ca atunci cand munceste pt mine, ii dau papa=curent. Atunci cand nu am nevoie de serviciile lui, il opresc si ii scot si alimentatorului din priza.
Mai bine beau banii aia intr-o carsma cu prieteni...
Si da, si cand doarme, suge curent. Si normal, ceva se va strica...E normal si logic
Dar matale fa cum crezi. Nu ma crede. Doar am facut Fac de Electronica..

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
...totusi ca o curiozitate in lumea calculatoarelor, cele mai multe probleme le am cu calculatoarele care functioneaza doar 8 ore pe zi. Inclusiv placi de baza cu condensatoare umflate. Aceleasi tipuri de calculatoare, pe care nu le-am oprit niciodata, merg foarte bine iar condensatoarele sunt ca in prima zi. Constatare facuta din 5 in 5 ani. Totusi curentul e cam scump....

#15
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
nu pateste nimis; dupa un timp s-ar putea SO-ul sa o ia razna; mai ales daca e windows; in plus ram-ul continua sa fie alimentat cu curent electric => un mic consum + posibilitatea de defectiuni daca e plimbat, zvarlit, scufundat in apa;

eu il tin cateodata si 2 saptamani in sleep; si in adorm si de 3-5 ori/zi si nu are nimic.

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Eu închid pc-ul mereu, cînd mă duc să mănânc etc. Ce rost are sa ardă aiurea? Leneși mulți pe pămînt.

#17
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Prien, on 20 octombrie 2014 - 20:14, said:

Acuma nu ca sunt eu mai batran, dar sincer, de ca sa platesc curentul ala infim cand agregatul doarme?
inteleg ca atunci cand munceste pt mine, ii dau papa=curent. Atunci cand nu am nevoie de serviciile lui, il opresc si ii scot si alimentatorului din priza.
Mai bine beau banii aia intr-o carsma cu prieteni...
Si da, si cand doarme, suge curent. Si normal, ceva se va strica...E normal si logic
Dar matale fa cum crezi. Nu ma crede. Doar am facut Fac de Electronica..

Eu sunt destul de comod dar si rezervat, prefer sa beau cand prin crasma, cand pe-acasa, dar daca nevoia si comoditatea impune, prefer sleep-ul. Ce-ar fi sa-mi scot acum, pentru economie, toate device-urile de prin prize: routere, tv box, switch etc, isi uita alea toate setarile...belea.

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sleep, hybrid sleep si hibernate sunt optiuni utile in functie de caz si utilizator. Eu folosesc des sleep, dar nu recomand asta daca pleci de-acasa si pui laptopul in geanta sa/ rucsac/ undeva unde nu circula aerul, se poate supra incalzi.
Iar daca ai OS-ul instalat pe-un ssd sleepul devine cam inutil, oricum sistemul booteaza in 4-5 secunde...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate